MENU
zdravy-zivot

Atopický ekzém je najčastejšie kožné ochorenie. Ako sa o pokožku starať?

Atopický ekzém je chronický problém
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Atopický ekzém je najčastejšie kožné ochorenie. Ako sa o pokožku starať?

Atopický ekzém vie poriadne zatočiť aj so psychikou a znížiť kvalitu života. Mnoho však môžete napraviť, ak ochorenie podchytíte v ranom štádiu. 

„Ekzém, astmu i alergickú nádchu zaraďujeme medzi takzvané atopické ochorenia. Ich spoločným znakom je zvýšená citlivosť kože a slizníc na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prostredí,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Do tela sa dostanú dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. A práve tu sa u pacienta, atopika, stretnú s imunitným systémom, ktorý reaguje intenzívnejšie a nevyvážene.“ V prípade atopického ekzému sa to prejaví na koži. Jej prirodzená ochranná bariéra je totiž narušená. Svrbenie a zápal trápia priemerne 30% detí a 3-5% dospelých.

Odhalenie bez testu

Veľkou nevýhodou atopického ekzému je, že ide o chronický problém. Rozstupy medzi jednotlivým fázami sú veľmi individuálne. Svrbenie a zápal sa môžu objaviť po dlhom období pokoja. Diagnózu stanoví odborník nielen z vyšetrenia kože, ale aj z rodinnej a osobnej anamnézy. Nevyužíva sa nijaký ďalší špeciálny test. Podľa kožných lekárov je najdôležitejšia správna a skorá diagnostika i začatie komplexnej liečby.

Čistý olej je tabu

Mnohí ľudia majú tendenciu premasťovať suchú pokožku rozličnými olejmi. Nie je to najlepší nápad. Na čisté, koncentrované oleje radšej zabudnite. Suchá, atopická pokožka skôr ocení takzvané emolienciá. Ide o krémy alebo o mastičky, ktoré obsahujú hydratačné látky, určené na zvlhčenie a premastenie kože s ekzémom. Môžu byť mastnejšie, vtedy ide väčšinou o vodu v oleji, alebo hydratačné, kde sa garde prehodí. Emolienciá môžete aplikovať aj niekoľkokrát za deň. Pokojne tak často, aby zostala pokožka vláčna. Vhodnejšie sú prípravky s mierne kyslým pH alebo s ureou. „Na začiatku liečby si môžete emolienciami ošetriť kožu 5-10 x denne. Účinok sa obyčajne dostaví po štyroch až šiestich týždňoch. Potom stačí používať zvláčňujúce prostriedky ráno a večer,“ zdôrazňuje dermatologička Michaela Blaško.

Atopici by sa mali vyhnúť všetkým silne odmasťujúcim a mechanicky drsným procedúram
MUDr. Michaela Blaško, dermatologička

Nutné hormóny

Ak sa však atopický ekzém nachádza vo fáze akútneho vzplanutia, musíte na postihnuté miesta použiť lokálne kortikosteroidy. Ich výhoda je, že účinkujú rýchlo, pôsobia protizápalovo i proti svrbeniu. Hormonálne prípravky sa využívajú len krátkodobo na prekonanie kritického obdobia. „Ak pacient dodrží rady lekára, nemusí sa obávať nežiaducich účinkov hormonálnych liekov. Len čo sa ochorenie zlepší, vysadia sa a vrátime sa k emolienciám, prípadne pokračujeme aplikáciou takzvaných imunomodulátorov,“ hovorí kožná lekárka.

Priznajte sa

Vo všeobecnosti sú prijateľnejšie jemné, neparfumované prípravky. „Atopici by sa mali vyhnúť všetkým silne odmasťujúcim a mechanicky drsným procedúram. Do tejto kategórie patrí napríklad chemický alebo mechanický píling. Vhodné sú najmä ošetrenia, pri ktorých sa výrazne hydratuje koža,“ konštatuje dermatologička. V prípade domácej starostlivosti i mejkapu radšej siahnite po kozmetike, i dekoratívnej, určenej na suchú, citlivú, atopickú pokožku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor