MENU
zdravy-zivot

Atopický ekzém je najčastejšie kožné ochorenie. Ako sa o pokožku starať?

Atopický ekzém je chronický problém
Zdravý život

Atopický ekzém je najčastejšie kožné ochorenie. Ako sa o pokožku starať?

Atopický ekzém vie poriadne zatočiť aj so psychikou a znížiť kvalitu života. Mnoho však môžete napraviť, ak ochorenie podchytíte v ranom štádiu. 

„Ekzém, astmu i alergickú nádchu zaraďujeme medzi takzvané atopické ochorenia. Ich spoločným znakom je zvýšená citlivosť kože a slizníc na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prostredí,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Do tela sa dostanú dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. A práve tu sa u pacienta, atopika, stretnú s imunitným systémom, ktorý reaguje intenzívnejšie a nevyvážene.“ V prípade atopického ekzému sa to prejaví na koži. Jej prirodzená ochranná bariéra je totiž narušená. Svrbenie a zápal trápia priemerne 30% detí a 3-5% dospelých.

Odhalenie bez testu

Veľkou nevýhodou atopického ekzému je, že ide o chronický problém. Rozstupy medzi jednotlivým fázami sú veľmi individuálne. Svrbenie a zápal sa môžu objaviť po dlhom období pokoja. Diagnózu stanoví odborník nielen z vyšetrenia kože, ale aj z rodinnej a osobnej anamnézy. Nevyužíva sa nijaký ďalší špeciálny test. Podľa kožných lekárov je najdôležitejšia správna a skorá diagnostika i začatie komplexnej liečby.

Čistý olej je tabu

Mnohí ľudia majú tendenciu premasťovať suchú pokožku rozličnými olejmi. Nie je to najlepší nápad. Na čisté, koncentrované oleje radšej zabudnite. Suchá, atopická pokožka skôr ocení takzvané emolienciá. Ide o krémy alebo o mastičky, ktoré obsahujú hydratačné látky, určené na zvlhčenie a premastenie kože s ekzémom. Môžu byť mastnejšie, vtedy ide väčšinou o vodu v oleji, alebo hydratačné, kde sa garde prehodí. Emolienciá môžete aplikovať aj niekoľkokrát za deň. Pokojne tak často, aby zostala pokožka vláčna. Vhodnejšie sú prípravky s mierne kyslým pH alebo s ureou. „Na začiatku liečby si môžete emolienciami ošetriť kožu 5-10 x denne. Účinok sa obyčajne dostaví po štyroch až šiestich týždňoch. Potom stačí používať zvláčňujúce prostriedky ráno a večer,“ zdôrazňuje dermatologička Michaela Blaško.

Atopici by sa mali vyhnúť všetkým silne odmasťujúcim a mechanicky drsným procedúram
MUDr. Michaela Blaško, dermatologička

Nutné hormóny

Ak sa však atopický ekzém nachádza vo fáze akútneho vzplanutia, musíte na postihnuté miesta použiť lokálne kortikosteroidy. Ich výhoda je, že účinkujú rýchlo, pôsobia protizápalovo i proti svrbeniu. Hormonálne prípravky sa využívajú len krátkodobo na prekonanie kritického obdobia. „Ak pacient dodrží rady lekára, nemusí sa obávať nežiaducich účinkov hormonálnych liekov. Len čo sa ochorenie zlepší, vysadia sa a vrátime sa k emolienciám, prípadne pokračujeme aplikáciou takzvaných imunomodulátorov,“ hovorí kožná lekárka.

Priznajte sa

Vo všeobecnosti sú prijateľnejšie jemné, neparfumované prípravky. „Atopici by sa mali vyhnúť všetkým silne odmasťujúcim a mechanicky drsným procedúram. Do tejto kategórie patrí napríklad chemický alebo mechanický píling. Vhodné sú najmä ošetrenia, pri ktorých sa výrazne hydratuje koža,“ konštatuje dermatologička. V prípade domácej starostlivosti i mejkapu radšej siahnite po kozmetike, i dekoratívnej, určenej na suchú, citlivú, atopickú pokožku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia