MENU
zdravy-zivot

Aróniu ste si už nazbierali? Kráľovná antioxidantov poteší srdce, cievy a zlepší imunitu

Z arónie si môžete pripraviť aj sirup.

Súvisiace témy

Zdravý život

Aróniu ste si už nazbierali? Kráľovná antioxidantov poteší srdce, cievy a zlepší imunitu

Poznať ju môžete aj ako jarabinu čiernu. Už naši predkovia ju využívali na liečenie rôznych neduhov. Jej plody dozrievajú práve teraz.

Tmavo purpurové až čierne plody arónie sú mimoriadne bohatým zdrojom vitamínu C a antioxidantov. Ich konzumácia je prospešná v prevencii vzniku ochorení spôsobených oxidačným stresom. Ochráni vás pred kardiovaskulárnymi chorobami, chronickými zápalmi, žalúdočnými poruchami, zápalom oka, pečeňovým zlyhaním či kolorektálnym karcinómom. 

Malé plody arónie sú bohatým zdrojom vitamínov (A, B, C, E, K a P), polyfenolických zlúčenín, minerálnych látok (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód a bór) a trieslovín. Od ostatného ovocia sa líši vysokým obsahom sorbitolu a polyfenolických látok.

Srdce a cievy

Plody arónie vplývajú blahodárne na krvný obeh, okrem toho pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Mali by ste si ich dopriať najmä ak vás trápi arteroskleróza. Prospešné sú aj pre diabetikov, pretože obsahujú prírodný sorbit – sladidlo vhodné aj pre cukrovkárov.

Arónia vyniká nie len obsahom cenných vitamínov, ale aj bioflavonoidov, rutínu, ktorý je dôležitý pre pevné cievy a z plodov sa extrahuje na výrobu liečiv. Obsahuje tiež železo, jód, fluór, mangán a ďalšie mikroelementov, nevyhnutných pre pevné zdravie a vitalitu.

Nebojte sa ich zamraziť 

Plody arónie môžete zavárať alebo si z nich pripraviť sirup. Pre zdravie je však najvac prínosná konzumácia čerstvých bobulí. Ich trpkastú možno odstrániť pomliaždením plodov s medom alebo smotanou.

Ak si chcete odložiť arónie na neskôr, môžete si ich aj zmabraziť. Nemusíte sa báť, že by ich zamrazenie znížilo obsah cenných látok. Radšej si dajte pozor na tepelnú úprvu, ktorá spôsobuje rozklad niektorých vitamínov, napr vitamínu C.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor