MENU
zdravy-zivot

Aróniu ste si už nazbierali? Kráľovná antioxidantov poteší srdce, cievy a zlepší imunitu

Z arónie si môžete pripraviť aj sirup.

Súvisiace témy

Zdravý život

Aróniu ste si už nazbierali? Kráľovná antioxidantov poteší srdce, cievy a zlepší imunitu

Poznať ju môžete aj ako jarabinu čiernu. Už naši predkovia ju využívali na liečenie rôznych neduhov. Jej plody dozrievajú práve teraz.

Tmavo purpurové až čierne plody arónie sú mimoriadne bohatým zdrojom vitamínu C a antioxidantov. Ich konzumácia je prospešná v prevencii vzniku ochorení spôsobených oxidačným stresom. Ochráni vás pred kardiovaskulárnymi chorobami, chronickými zápalmi, žalúdočnými poruchami, zápalom oka, pečeňovým zlyhaním či kolorektálnym karcinómom. 

Malé plody arónie sú bohatým zdrojom vitamínov (A, B, C, E, K a P), polyfenolických zlúčenín, minerálnych látok (železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, mangán, jód a bór) a trieslovín. Od ostatného ovocia sa líši vysokým obsahom sorbitolu a polyfenolických látok.

Srdce a cievy

Plody arónie vplývajú blahodárne na krvný obeh, okrem toho pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Mali by ste si ich dopriať najmä ak vás trápi arteroskleróza. Prospešné sú aj pre diabetikov, pretože obsahujú prírodný sorbit – sladidlo vhodné aj pre cukrovkárov.

Arónia vyniká nie len obsahom cenných vitamínov, ale aj bioflavonoidov, rutínu, ktorý je dôležitý pre pevné cievy a z plodov sa extrahuje na výrobu liečiv. Obsahuje tiež železo, jód, fluór, mangán a ďalšie mikroelementov, nevyhnutných pre pevné zdravie a vitalitu.

Nebojte sa ich zamraziť 

Plody arónie môžete zavárať alebo si z nich pripraviť sirup. Pre zdravie je však najvac prínosná konzumácia čerstvých bobulí. Ich trpkastú možno odstrániť pomliaždením plodov s medom alebo smotanou.

Ak si chcete odložiť arónie na neskôr, môžete si ich aj zmabraziť. Nemusíte sa báť, že by ich zamrazenie znížilo obsah cenných látok. Radšej si dajte pozor na tepelnú úprvu, ktorá spôsobuje rozklad niektorých vitamínov, napr vitamínu C.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia