MENU
zdravy-zivot

Aromaterapia vylieči telo aj dušu. Ako funguje?

Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro
Zdravý život

Aromaterapia vylieči telo aj dušu. Ako funguje?

Pri slove aromaterapia si mnohí predstavia voňavé sviečky, difuzéry či aromalampy. A síce sú všetky tri jej súčasťou, predstavuje oveľa viac, ako len príjemnú vôňu. Tento typ terapie má skvelé účinky na telo aj dušu. Ako funguje?

Čo je aromaterapia?

Aromaterapia je holistická liečebná kúra využívajúca prírodné výťažky z rastlín. Pomocou nich podporuje psychické a fyzické zdravie. Niektorí ju nazývajú aj ako terapiu éterickými olejmi. Netreba sa však čudovať. Oleje predstavujú základ celej liečby.

Éterické oleje sú využívané na zlepšenie zdravia, podporu dobrej nálady a celkovo psychiky. Aromaterapia sa považuje za vedu a umenie. Dlhé roky bola z pohľadu medicíny odsudzovaná. Poslednou dobou však získava väčšie uznanie.

História aromaterapie je dlhá. Používa sa už tisíce rokov. Aromatické rastlinné zložky boli lacnou prísadou do balzamov a olejov. Nebolo potrebné platiť za ne. Stačilo, aby ste zašli do prírody a našli to, čo potrebujete. Balzamy, oleje a iné prípravky sa následne používali na lekárske a náboženské účely.

Sila prírodných liečiv sa ujala. Ľudia mali prírodné lieky veľmi radi. Neskôr, v 19. storočí, sa však začali vyrábať klasické, chemické. Tie na dlhý čas prírodu odsunuli na druhú koľaj.

Pojem aromaterapia použil prvýkrát francúzsky parfumér a chemik René-Maurice Gattefossé. Ten napísal v roku 1937 knihu, ktorá sa orientovala práve na silu éterických olejov a prírodných liečiv. Kniha rozoberala použitie olejov pri liečbe rôznych zdravotných problémov.

V dnešnej modernej a uponáhľanej dobe sa mnohí snažia spomaliť. Objavujú čaro éterických olejov, ktoré blahodárne pôsobia na celé telo. Prírodné lieky tak nie sú už len doplnkom k silnejším chemickým. Často ich dokážu plne nahradiť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Ako aromaterapia funguje?

Aromaterapia funguje na základe čuchu a schopnosti pokožky absorbovať éterické oleje. Tie môžu byť produkované prostredníctvom difuzérov, aromalámp alebo inhalátorov. Niektorí využívajú kozmetiku, napríklad telové oleje, krémy alebo vody.

Skvelá je soľ na kúpanie alebo horúce a studené obklady. Na trhu nájdete aj masky na tvár alebo na celé telo.

Jednotlivé spôsoby, ako aromaterapiu využívať, môžete navzájom kombinovať. To znamená, do domácnosti si kúpte štýlový difuzér, spravte si masku na tvár a použite telový krém.

Kozmetika často neobsahuje príliš veľký podiel éterických olejov. Nemusíte sa tak báť, že by ste to s nimi prehnali.

Každý olej má jedinečné vlastnosti a liečivé účinky. Používanie viacerých typov naraz vám poskytne ďalšie desiatky výhod.

Výhody aromaterapie

Aromaterapia má množstvo benefitov:

● zmierňuje bolesť
● zlepšuje kvalitu spánku
● znižuje stres, nepokoj, úzkosť
● upokojuje boľavé kĺby
● lieči bolesti hlavy a migrény
● zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie
● zmierňuje pocit nepohodlia po pôrode
● bojuje proti baktériám, vírusom a plesniam
● zlepšuje trávenie
● posilňuje imunitu.

Aromaterapia je v dnešnej dobe obľúbeným predmetom štúdií a výskumov. Odborníci sa snažia prísť na to, v čom všetkom dokáže pomôcť.

Prvé výskumy zistili, že aromaterapia by mohla liečiť aj problémy, ako napríklad:

● astmu
● nespavosť
● depresiu
● zápaly
● menštruačné problémy
● alopéciu
● rakovinu
● erektilná dysfunkciu
● artritídu
● menopauzu

V týchto oblastiach pokračujú ďalšie výskumy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Po akom esenciálnom oleji siahnuť?

Ak ste sa rozhodli, že aromaterapiu vyskúšate, na výber máte množstvo esenciálnych olejov. Vyberať by ste ich mali podľa problému, ktorý chcete vyriešiť. Prípadne podľa toho, čo vám vonia.

K najobľúbenejším sa radí levanduľový olej. Ten poskytuje upokojujúcu a relaxačnú vôňu. Využíva sa najmä vtedy, keď potrebujete zmierniť stres. Olej využijete aj pri masáži.

Čajovníkový olej má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Používa sa pri starostlivosti o rany alebo v boji proti lupinám. Stačí ho pridať do šampónu. Dávajte si však pozor, dráždi oči.

Harmančekový olej má príjemnú vôňu. Dokáže veľmi jednoducho navodiť spánok a zmierniť úzkosti.

Jazmínový éterický olej má lákavú sladkú vôňu. Považuje sa za afrodiziakum. Menšou nevýhodou je jeho vyššia cena.

Ak hľadáte olej na bežné používanie, siahnite po eukalypte. Osviežujúca a výrazná vôňa sa hodí do každej miestnosti. Plus, eukalyptus je vhodný na upokojenie kašľa a dokáže bojovať s chrípkou a prechladnutím.

K ďalším, veľmi obľúbeným olejom, sa radia:

pačuli - má silné antibakteriálne účinky
rozmarínový olej - podporuje rast vlasov, zmierňuje bolesť a znižuje stres
mätový olej - bojuje proti bolesti svalov, lieči nádchu a prechladnutie
ylang ylang - znižuje stres, napätie a únavu. Pomáha pri problémoch so spánkom.
feniklový olej - znižuje stres a celkovo zlepšuje náladu
citrónový olej - bojuje proti úzkosti a depresii, pomáha udržiavať zdravú pokožku a uľavuje od bolesti
zázvorový olej - pomáha pri nevoľnostiach a zápaloch. Regeneruje vlasy a je vhodný aj na pokožku.

Vedľajšie účinky

Esenciálne oleje sú 100 % prírodné, a preto sa nespájajú s takmer žiadnymi vedľajšími účinkami. Mali by ste však vedieť, že sú silné, a preto sa s nejakými môžete stretnúť:

● začervenanie pokožky
● bolesť hlavy
● alergické reakcie
● svrbenie pokožky
● nevoľnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Na to, aby ste sa vedľajším účinkom vyhli, je dobré držať sa určitých pravidiel.

Oleje neaplikujte priamo na pokožku. Ak by ste tak chceli urobiť, musíte použiť nosný olej, s ktorým ich zriedite. Nosným olejom môže byť napríklad jojobový, kokosový, mandľový, olivový alebo ľanový olej. Prípadne olej z hroznových jadierok.

Pred nanesením spravte najprv na pokožke test. Zistite, či vám nespraví alergickú reakciu. Napríklad citrusové oleje môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivejšia na slnko. Preto by ste ho mali používať vo večerných hodinách. Najlepšie pred spánkom.

Deti a tehotné ženy by mali oleje užívať len pod dohľadom lekára.

Esenciálne oleje by ste nemali používať, ak máte:

● sennú nádchu
● astmu
● epilepsiu
● vysoký krvný tlak
● ekzém
● psoriázu.

Rada odborníka
Ešte predtým, ako olej začnete užívať, si ho podrobne naštudujte. Zistite, na čo je vhodný a aké vedľajšie účinky sa s ním spájajú.

Bezpečný nákup

Esenciálne oleje sú dostupné na internetových obchodoch alebo v obchodoch so zdravou výživou. Dokonca, niektoré nájdete aj v supermarketoch. Dostať sa k nim nie je vôbec náročné. Mnohé sú za skvelé ceny.

Ilustarčné foto.Ilustarčné foto.
Ilustarčné foto.
Zdroj: Canva Pro

Pri nákupe si však dávajte pozor. Produkty vyberajte len od overených a renomovaných predajcov. Zabránite tak nízkej kvalite a vedľajším účinkom, ktoré by sa s kvalitným olejom spájať nemali.

Éterické oleje musia byť 100 % prírodné. Nesmú obsahovať žiadne prísady alebo syntetické látky.

Zhrnutie

Aromaterapia je skvelým pomocníkom pri mnohých zdravotných problémoch. Jej výhodou je najmä to, že sa dá využívať na desiatky spôsobov. Je len na vás, či si kúpite aromalampu, difuzér alebo siahnete po kvalitnej kozmetike. Vyskúšajte liečenie pomocou esenciálnych olejov a udržujte svoje telo v tej najlepšej kondícii.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor