Doktor Google skutočne vaše problémy s chrbtom nevyrieši, ale vďaka internetu môžete využiť rady moderných aplikácií cez počítač alebo mobil.
Vystieranie vás môže baviť
Mladým slovenským informatikom sa podarilo urobiť z vystierania zábavu. Princíp aplikácie Spine Hero je jednoduchý. Potrebujete naň len počítač, webkameru a aplikáciu, ktorú si stiahnete zadarmo.
Študenti Slovenskej technickej univerzity si všimli zúfalý stav chrbta svojich kolegov. Preto vymysleli spôsob, ako cez webovú kameru sledujú správnosť sedu počas práce s počítačom. S pomocou fyzioterapeutov naprogramovali správne pozície pri sedení, údaje spracovali a vymysleli postavičku s menom Spine Hero. A keďže určite nemáte radi, ak vás niekto pri práci ruší, Spine Hero sa objaví na monitore až v momente, keď sa začnete hrbiť alebo ste v neprirodzenej polohe. Nestresuje vás pípaním ani veľkými vyskakujúcimi oknami. Spine Hero na zlé sedenie upozorní sofistikovane.
► VIDEO: Oplatí sa vystrieť. Správne držanie tela nezlepší len náladu
Na začiatku sa nestane nič veľké. V dolnom ľavom rohu iba zožltne či sčervenie malá ikonka, až po chvíli vyskočí okienko s varovaním. Ak ani vtedy nezareagujete a nevystriete sa, začnú vám pomaly tmavnúť rohy obrazovky. V momente, keď sa vrátite do správnej polohy, obrazovka sa opäť rozžiari.
Vychytávka tiež dokáže spätne v grafoch vyhodnocovať, aké je vaše sedenie, či sa lepší, alebo naopak.
Balančné cvičenia: Vysedávanie pred počítačom musíte vykompenzovať
Svojka ako prevencia
Vyšetrenie chrbtice odborníkom nič nenahradí, ale preventívne sledovanie stavu chrbta môže odhaliť začínajúce problémy. Budete pri tom potrebovať svojku, smartfón a revolučnú aplikáciu mladého Slováka, ktorá vám „káže“ vystrieť sa! Jedinečná smart aplikácia vám tak na diaľku pomôže nehrbiť sa.
Zdroj foto v texte: Shutterstock
S novinkou prišiel 21-ročný Patrik Konrády z Košíc, ktorý sa ako študent fyzioterapie denne stretáva s bolesťou v praxi. Vymyslel preto revolučnú aplikáciu Bodyfix. Projekt je určený pre fyzioterapeutov, rehabilitačných pracovníkov, ale aj všetkých, ktorí chcú skontrolovať stav svojho pohybového aparátu. Vďaka funkciám merania dĺžok, vzdialeností a uhlov vypočíta správne držanie tela a upozorní vás na začínajúce problémy chrbtice, zlý stereotyp chôdze alebo postoj pri práci. Princíp diagnostiky funguje veľmi jednoducho – odfotíte sa, označíte body, ktoré chcete preskúmať, a cez aplikáciu zistíte, či máte správny postoj. Bodyfix vám následne ponúkne rady, ako zlepšiť stav chrbtice, navrhne postup liečby a podľa rovnomennej webovej stránky pomôže vyhľadať odborníka v okolí.
Bez bolestí a stuhnutia: 13 fit spôsobov ako uvoľniť chrbticu
Vyšetrenie na diaľku už nie je hudba budúcnosti
Od júna spustila naša najväčšia zdravotná poisťovňa testovaciu verziu diaľkovej komunikácie medzi pacientom a lekárom. Ide o aplikáciou s názvom VŠZP, od ktorej si autori sľubujú prázdnejšie čakárne, menej preťažených lekárov a spokojnejších pacientov.
S odborníkom budete komunikovať cez online čet a zároveň si s ním môžete posielať obrázky a dokumenty. Lekár sa vyjadrí v rámci pracovných dní do 24 hodín od zaslania žiadosti, pričom nemusíte mať strach o únik vašich osobných a citlivých zdravotných údajov. Poisťovňa sľubuje, že elektronická komunikácia je chránená heslom.
Aj komerčné poisťovne
Cez DôveraLinka24 môžete komunikovať s lekárom telefonicky 24 hodín denne. Aplikácia DôveraGenio zase pomôže pri samodiagnostike s použitím umelej inteligencie. Stačí zadať príznaky a aplikácia vám následne odporučí, čo ďalej.
Podobnú službu s názvom Domáci doktor ponúka webová aplikácia poisťovne Union. Je anonymná a vyšetrí pomocou otázok, na ktoré odpovedáte áno a nie. Domáci doktor ich vyhodnotí a navrhne vám liečbu.
Športy pri bolestiach chrbtice. Na čo si dať pri konkrétnych pozor a čo jej prospeje?
Chrbtica