MENU
zdravy-zivot

ANTIvitamíny: Jete ich denne a oberajú vás o dôležité živiny!

Na ktorú sezónnu potraviny nedáte dopustiť?
Zdravý život

ANTIvitamíny: Jete ich denne a oberajú vás o dôležité živiny!

Prirodzené, ale i umelo vyrobené látky dokážu silu vitamínov doslova zrušiť. Vitamíny majú veľa nepriateľov, ktoré ich nadobro zničia. Ak im to dovolíte.

Niektoré prírodné i umelé látky sa na vitamíny podobajú svojou štruktúrou a ich účinok zablokujú práve pre to. Iné sa vmontujú do zažívacieho traktu a telo z vitamínov nezíska nič. Ďalšia skupina antivitamínov má podobné vlastnosti ako enzýmy a vitamíny rozloží na neúčinné zlúčeniny.

Prírodné antivitamíny sú v mnohých surovinách, napríklad v surovom vaječnom žĺtku je bielkovina avidín, ktorá bráni vitamínu H, aby sa vstrebal z čreva. Našťastie, jeho nedostatok by sa prejavil, len keby ste surové vajíčka jedávali dlho. Vaša pleť by bola samá vyrážka, vypadávali by vám vlasy a mohli by sa ozvať i depresie. Takáto likvidácia vitamínu je však výnimočná, oveľa častejšie ich ničia lieky, alkohol a kofeín. 

Aké lieky užívate? Čo pijete a jete?
Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia