MENU
zdravy-zivot

Antiperspiranty a deodoranty bez hliníkových solí

Ilustračné foto.
Zdroj: Avepharma
Zdravý život

Antiperspiranty a deodoranty bez hliníkových solí

Patríte k ľuďom, ktorí sa snažia minimalizovať množstvo chemických látok, ktoré sa denne dostávajú do tela aj kozmetickými výrobkami?

Niekto sa kozmetiky úplne vzdá, ale málokto je ochotný vynechať antiperspirant či deodorant.

Prečo je hliník v kozmetike nebezpečný

Hliníkové soli sa pridávajú najčastejšie do antiperspirantov, ale objavíte ich aj v deodorantoch. Alumíniové soli a ich zlúčeniny majú zabraňovať poteniu, resp. ho eliminovať. Tieto zlúčeniny vytvárajú akúsi zátku v potných žľazách a pot sa tak vôbec nedostane na povrch pokožky. Aj keď to vyzerá prakticky, má to svoje zdravotné následky. Okrem toho, že sa zabraňuje prirodzenému poteniu a teda aj vyplavovaniu škodlivým z tela, hliník preniká do tela a môže spôsobiť vážnejšie ochorenie.

Antiperspiranty a deodoranty bez hliníkových solíAntiperspiranty a deodoranty bez hliníkových solí

V súvislosti s hliníkovými soľami sa hovorí najmä o rakovine prsníka a Alzheimerovej chorobe. Aj keď neexistuje vedecká štúdia, ktorá by dokázala priamu súvislosť medzi hliníkom a rakovinou, viaceré prieskumy poukazujú na to, že ženy, ktoré používali hliníkové antiperspiranty trpia rakovinou prsníka častejšie. S Alzheimerovou chorobou je to ale inak. To, že súvisí s alumíniovými soľami potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Deodorant a antiperspirant bez hliníka

Ak chcete eliminovať zápach potu a obmedziť potenie používajte deodorant alebo antiperspirant bez hliníka, parabénov a alkoholu.  Prvou možnosťou je prírodný deodorant Perpsi Rock natural, ktorý vás zbaví zápachu. Deodorant na báze minerálnej soli má aj  antiseptické účinky a neutralizuje pachy. V prípade, že chcete zabrániť poteniu, použite antiperspirant Perpsi Guard Sensitive, ktorý neobsahuje žiadne hliníkové soli ani alkohol. Perpsi Guard Sensitive je šetrný, jemný, nedráždi pokožku a funguje podobne ako botulotoxín.

Antiperspiranty a deodoranty bez hliníkových solíAntiperspiranty a deodoranty bez hliníkových solí


 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor