MENU
zdravy-zivot

Antidepresívny jedálny lístok: Zlepší náladu i postavu. Päťku si dajte hneď ráno!

Happy,Young,Woman,Holding,Oranges,Halves,On,A,Pink,Background
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Antidepresívny jedálny lístok: Zlepší náladu i postavu. Päťku si dajte hneď ráno!

Zlé myšlienky môže zahnať aj správne zvolená strava. Aké potraviny prospievajú duševnej pohode?

Cítite sa unavení a bez energie? Ešte predtým ako zájdete k psychológovi, skúste sa pozrieť na svoj jedálny lístok. To, čo si naložíte na tanier, má obrovský vplyv na pocit šťastia a vyrovnanosti! Ktoré potraviny pomôžu našej boľavej duši a pritom neublížia váhe?

Céčko 

Červená paprika či kivi sú pre psychiku výborné vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Ak máte v tele dostatočné množstvo tohto vitamínu, ľahšie zvládnete emočné turbulencie a pri rozčúlení sa rýchlejšie upokojíte. Siahnite aj po pomarančoch, ktoré sú okrem céčka bohatí aj na vitamín B8, ktorý pri pravidelnom prísune dokáže zmierniť úzkosť a panické stavy.

Čučoriedky

Továreň na antioxidanty, tak by sa dali nazvať čučoriedky, ktoré si vydobyli povesť zabijaka voľných radikálov. Vďaka tomu sú prevenciou nielen rakoviny, ale aj depresie.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor