MENU
zdravy-zivot

Angína alebo len bežná bolesť hrdla? Ako ich vyliečiť?

Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte hneď od začiatku.

Súvisiace témy

Zdravý život

Angína alebo len bežná bolesť hrdla? Ako ich vyliečiť?

Sezóna boľavého hrdla začína. Až 80 % zapálených hrdiel spôsobia vírusy, ale ak ich včas nezastavíte pripravia živnú pôdu baktériám. Viete, kedy je to angína?

Angínu spustia baktérie, hrdlo však dokážu zapáliť aj vírusy. Na vírusovú infekciu nedostanete antibiotiká, pretože na vírusy neúčinkujú. Naopak môžu vám ešte viac uškodiť, pretože keď ich budete naozaj potrebovať, nezaberú. Pobiť sa s vírusmi, budete musieť sami.

Bolesť hrdla z vírusov

Hrdlo vás rozbolí, keď vírusy napadnú sliznicu a poškodia ju. Hrdlo za zapáli, bolí a objavia sa problémy s prehĺtaním. Ak bolesť hrdla sprevádza plný nos, nádcha a kašeľ je pravdepodobne na príčine nachladnutie alebo chrípka. Od októbra do februára im podľahne každý dvadsiaty človek. Dôležité je, aby ste sliznici, čo najviac uľavili. Musíte zvýšiť príjem tekutín a zaľahnúť do postele. 

Posvieťte si do hrdla

Aj angína sa ozve nepríjemnou bolesťou, škrabaním v hrdle a sťaženým prehĺtaním. Keď si posvietite pred zrkadlom do hrdla, nebude len červené ako pri vírusovom zápale, ale bude opuchnuté a posiate bielymi fliačikmi. Rovnako aj mandle, sú zväčšené s bielymi bodkami. Angínu môžete dostať aj keď vám mandle dávno vybrali. Vtedy útočí na mäkké tkanivá hrdla. Ak si v hrdle objavíte fliačiky, neváhajte s návštevou lekára. Angínu sprevádza únava, bolesť kĺbov a svalov. Horúčka a zväčšené uzliny sa neobjavia u každého, za to zápach z úst áno.

Antibiotiká a kloktadlá

Ak angínu vyvolali streptokoky, musíte minimálne týždeň užívať antibiotiká penicilínového radu.
všeobecný lekár MUDr. Michal Kovár
Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.
Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.
Zdroj: Shutterstock

Keď ochorenie sprevádza horúčka a trápia vás bolesti, k liečbe pridajte aj tablety s obsahom paracetamolu. Aby ste sa vyliečili je potrebný pokoj na lôžku, pomôžu vám i kloktadlá, ktoré znížia bolesť aj opuch v hrdle. 

Alkohol nepomôže

V žiadnom prípade nekloktajte slivovicou! Hoci je táto metóda pomerne veľmi rozšírená, nefunguje. Tvrdý alkohol sliznicu vysušuje a to je to posledné, čo potrebujete. Jej povrch bude ešte náchylnejší k novému napadnutiu a množeniu mikroorganizmov. Kloktadlo prvého výberu by pre vás mal byť odvar zo šalvie alebo voda so soľou. 

Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku. Pomôcť môžu i antiseptické a analgetické pastilky či spreje. Zoberte si voľno aspoň na tri dni, počas nich sa može z obyčajnej bolesti hrdla vyvinúť angína, zápal stredného ucha alebo iné závažnejšie ochorenie. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor