MENU
zdravy-zivot

Angína alebo len bežná bolesť hrdla? Ako ich vyliečiť?

Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte hneď od začiatku.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Angína alebo len bežná bolesť hrdla? Ako ich vyliečiť?

Sezóna boľavého hrdla začína. Až 80 % zapálených hrdiel spôsobia vírusy, ale ak ich včas nezastavíte pripravia živnú pôdu baktériám. Viete, kedy je to angína?

Angínu spustia baktérie, hrdlo však dokážu zapáliť aj vírusy. Na vírusovú infekciu nedostanete antibiotiká, pretože na vírusy neúčinkujú. Naopak môžu vám ešte viac uškodiť, pretože keď ich budete naozaj potrebovať, nezaberú. Pobiť sa s vírusmi, budete musieť sami.

Bolesť hrdla z vírusov

Hrdlo vás rozbolí, keď vírusy napadnú sliznicu a poškodia ju. Hrdlo za zapáli, bolí a objavia sa problémy s prehĺtaním. Ak bolesť hrdla sprevádza plný nos, nádcha a kašeľ je pravdepodobne na príčine nachladnutie alebo chrípka. Od októbra do februára im podľahne každý dvadsiaty človek. Dôležité je, aby ste sliznici, čo najviac uľavili. Musíte zvýšiť príjem tekutín a zaľahnúť do postele. 

Posvieťte si do hrdla

Aj angína sa ozve nepríjemnou bolesťou, škrabaním v hrdle a sťaženým prehĺtaním. Keď si posvietite pred zrkadlom do hrdla, nebude len červené ako pri vírusovom zápale, ale bude opuchnuté a posiate bielymi fliačikmi. Rovnako aj mandle, sú zväčšené s bielymi bodkami. Angínu môžete dostať aj keď vám mandle dávno vybrali. Vtedy útočí na mäkké tkanivá hrdla. Ak si v hrdle objavíte fliačiky, neváhajte s návštevou lekára. Angínu sprevádza únava, bolesť kĺbov a svalov. Horúčka a zväčšené uzliny sa neobjavia u každého, za to zápach z úst áno.

Antibiotiká a kloktadlá

Ak angínu vyvolali streptokoky, musíte minimálne týždeň užívať antibiotiká penicilínového radu.
všeobecný lekár MUDr. Michal Kovár
Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.
Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku.
Zdroj: Shutterstock

Keď ochorenie sprevádza horúčka a trápia vás bolesti, k liečbe pridajte aj tablety s obsahom paracetamolu. Aby ste sa vyliečili je potrebný pokoj na lôžku, pomôžu vám i kloktadlá, ktoré znížia bolesť aj opuch v hrdle. 

Alkohol nepomôže

V žiadnom prípade nekloktajte slivovicou! Hoci je táto metóda pomerne veľmi rozšírená, nefunguje. Tvrdý alkohol sliznicu vysušuje a to je to posledné, čo potrebujete. Jej povrch bude ešte náchylnejší k novému napadnutiu a množeniu mikroorganizmov. Kloktadlo prvého výberu by pre vás mal byť odvar zo šalvie alebo voda so soľou. 

Ak sa objaví akákoľvek bolesť hrdla, nepodceňujte ju, ale liečte ju hneď od začiatku. Pomôcť môžu i antiseptické a analgetické pastilky či spreje. Zoberte si voľno aspoň na tri dni, počas nich sa može z obyčajnej bolesti hrdla vyvinúť angína, zápal stredného ucha alebo iné závažnejšie ochorenie. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor