MENU
zdravy-zivot

Alergia zúri naplno: Dá sa úspešne liečiť, ale aj vyliečiť?

Alergia nie je ťažká choroba, ale určite obťažuje.
Zdravý život

Alergia zúri naplno: Dá sa úspešne liečiť, ale aj vyliečiť?

Pred pár rokmi ju lekári označovali za hysterickú reakciu tela, dnes je alergia úplne bežná. Možno ju máte už aj desať rokov. Neliečená sa môže tváriť ako jarná únava, ale spôsobiť aj vážne komplikácie.

Či chcete, alebo nie, vaše telo reaguje na všetko, s čím prichádza do styku. „Tento rok bola veľmi teplá zima, stromy začali kvitnúť oveľa skôr a sezóna sa alergikom začala o tri až štyri týždne skôr ako inokedy. Prví dostali zabrať jarní, citliví na pele stromov. Letné typy, citlivé na rozkvitanie tráv a buriny, najčastejšie paliny, ambrózie, skorocelu a pŕhľavy, trpia už pomaly tiež a niekedy končia až v okóbri. Napríklad Bratislava je bez alergénov asi len mesiac. Taká lieska zakladá peľové zrná v októbri, na zakvitnutie jej stačí päť stupňov Celzia nad nulou. Preto mali tento rok alergici klinické prejavy už v januári,“ vysvetľuje MUDr. Júlia Michaličková. Nenadávajte však len na prírodu. Za všetko môže histamín, chemická látka, ktorú telo vytvára, lebo ju potrebuje na fungovanie mnohých pochodov. Stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny, ovplyvňuje biele krvinky, aktivuje centrálny nervový systém a má dôležitú funkciu pri imunite. Viaže sa na špeciálne receptory a ak ho máte príliš veľa, telo trpí. Alergicky.

Postihne aj dospelých

Richard (54) vyrastal v krásnom prostredí pri lese, detstvo prežil so zvieratami, vedel sa obracať na poli i v maštali, jednoducho, prototyp urasteného chlapa, pre ktorého bol pojem lekár neznámy. Vysokú školu vyštudoval v Bratislave, tam sa aj oženil a podnikal. Po štyridsiatke mával každú chvíľu virózy a jar vždy začínal s červenými očami a so svrbiacim nosom. Podchvíľou smrkal, škriabalo ho podnebie, nemohol dobre spávať, papierové vreckovky kupoval vo veľkých baleniach. „Najprv som si myslel, že to prejde, neskôr som pochopil, že je to alergia. Vypozoroval som aj to, čo ma dráždi, topole nasadené pred naším domom. K lekárovi sa mi nechcelo ísť, ale nakoniec som musel, už aj preto, lebo som bol neskutočne unavený. Alergiológ mi, pravdaže, povedal, že to nie je jarná únava, zistil, že ma nedráždia iba topole, ale aj trávy. Mňa, čo som na nich vyrastal! Užívam lieky a v najhoršom čase kvitnutia utekám z Bratislavy preč. Leto si bez mora neviem predstaviť.“
„Alergia je stresová, neprimeraná reakcia imunitného systému na rôzne podnety zvonku a vôbec nie je výsadou detí a mladých ľudí,“ hovorí alergiologička. V posledných rokoch pribúda tých v strednom aj vo vyššom veku. „Zamestnaní ľudia k lekárovi nechodia, až keď im je veľmi zle a vtedy často zistíme, že s alergiou žijú aj desať rokov. Alebo prídu takí, čo sa liečili zamlada, potom im bolo lepšie, v ambulancii sa neukázali a po rokoch ich alergia opäť privedie,“ hovorí MUDr. Júlia Michaličková.

Tri týždne na zmenu

Henriete (38) kamarátky vždy závideli bezchybnú pleť. Odmalička športovala, reprezentovala školu v atletike, chorá nebývala. Pár dní pred maturitou sa zobudila s tvárou posiatou drobnými červenými pupáčikmi, opuchnutými viečkami, svrbelo ju celé telo a nemohla sa dobre nadýchnuť. Vyšetrenia potvrdili alergiu na buriny. „Dodržiavam všetko, čo mi lekár povie, ale mávam dni, keď by som najradšej nikam nešla. Už som zabudla, aký pekný môže byť máj. Alergia mi pokazila aj pleť, odvtedy som ju už nikdy nemala bez chyby. Aby toho nebolo málo, nemôžem jesť už ani orechy a jablká.“ Alergičky sú aj obidve Henrietine dcéry. „Alergia nie je ťažká choroba, ale určite človeka obťažuje,“ hovorí MUDr. Júlia Michaličková. „Alergikov je čoraz viac, no viac je aj možností liečby. Kedysi boli dvoje antihistaminiká, ktoré utlmovali, pacienti ich nechceli užívať, dnes je prípravkov veľa a majú iba minimálne vedľajšie účinky,“ zdôrazňuje odborníčka. „Keď príde pacient po troch týždňoch na kontrolu a nevidím zlepšenie, alebo keď povie, že mu lieky nerobia dobre na žalúdok, či je po nich ospalý, vymením ich.“ Lekár vždy zvažuje veľmi dôkladne. „Alergia je nevyspytateľná, prísne individuálna a stáva sa, že dvaja pacienti s rovnakým alergénom zareagujú na liek inak.“

Testy sú základ

Najprevratnejšou zmenou v liečbe alergií je alergénová imunoterapia. Alergik dostáva malé dávky svojho alergénu a zjednodušene povedané, núti telo, aby si naň zvyklo a lepšie ho zvládlo. Môže ju predpísať iba alergiológ po testoch. „Najstaršie, vyše storočné, ale stále najlepšie sú kožné testy. Nemôžeme ich robiť hocikedy. Určite nie, ak prídete s akútnymi príznakmi alergie, najprv vás treba stabilizovať. Testy prídu na rad až na jeseň, mimo obdobia aktívnej vegetácie. Netestujú sa ani onkologickí pacienti, tí, čo užívajú kortikoidy, alebo psychiatrickí pacienti, pretože lieky, ktoré užívajú, ovplyvňujú stav organizmu a výsledky by skreslili,“ vymenúva alergiologička. Voľbou v týchto prípadoch je laboratórne vyšetrenie z krvi. Pri kožnom teste sa dajú kvapky alergénov na predlaktie a lancetkou sa veľmi jemne poškriabe koža. Po desiatich až dvadsiatich minútach sa vyplaví histamín a je zrejmé, čo telu škodí.

Imunoterapia proti príčine

Ideálne je, keď je pozitívny jeden test. „Vtedy môžeme liečiť cielene a nútiť imunitný systém, aby sa naučil tolerovať to, čo je v ovzduší, zmierniť ťažkosti, aj pokúsiť sa zabrániť, aby alergia neprešla do astmy.“ Alergénová imunoterapia ako jediná pôsobí priamo proti príčine ochorenia. „Vakcíny sú veľmi kvalitné, ale nie sú vhodné pre každého. Musíme veľmi citlivo zvažovať zdravotný stav. Čím viac alergénov, tým je efekt liečby nižší. Snažíme sa nájsť dominantný, základný a zaútočiť naň. Alergia je komplikovaná v tom, že každé peľové zrnko má mnoho alergénov, viac podtried a iba jedna je hlavná. Ak ste vysoko pozitívni aj na brezy, aj na trávy, je lepšie doslova nestrkať tam nos, pretože organizmus môže na vakcínu zareagovať veľmi zle,“ zdôrazňuje MUDr. Júlia Michaličková. „Vakcínu netreba dávať automaticky, pri prvej návšteve. Pacienta treba dobre spoznať, vedieť, ako reaguje na lieky, je to doslova detektívna práca. Vakcíny sa pripravujú individuálne, nemôžem dať rovnakú viacerým. Lekár musí byť presvedčený o tom, že pacientovi pomôže. Mala som jedného, ktorého sa dotklo, že som mu ju nedala, hoci kožné testy pre ňu nasvedčovali a už neprišiel. Po pol roku sa vrátil s tým, že som urobila dobre. Iný lekár mu ju dal a on zareagoval anafylaktickým šokom. Našťastie sa všetko dobre skončilo,“ vraví skúsená odborníčka.

Denníček pomáha

Zložitosť systému pôsobenia alergie v tele dokazuje aj to, že nie vždy sa dá zabrániť rozvinutiu do astmy. „Záleží na genetike, ktorá sa nedá oklamať, aj na tom, či alergik príde zavčasu. Astmu môže spustiť vírusová infekcia alebo iný podnet, napriek tomu, že alergik dodržiava liečbu,“ ozrejmuje alergiologička. Okrem liekov a rád by ste mali dostať od lekára aj domáce úlohy. „Oplatí sa písať si denníček, ako sa cítite, čo a kedy užívate, ale aj kedy a prečo ste boli za iným lekárom. Ak ste disciplinovaní, viete, že keď nebudete liečbu dodržiavať, bude vám zle. S denníčkom môže lekár lepšie manažovať ďalšiu liečbu a trebárs aj poradiť pri plánovaní dovolenky. Ak chcete mať lepší život, musíte dobre poznať svoje alergény, aktuálnu situáciu v ovzduší, vedieť, kedy sa cítite najhoršie. Pre jarného alergika je trebárs ideálny týždeň na lyžiach v Rakúsku alebo v Tatrách, a samozrejme, prospieva mu more,“ dodáva.

Ako to funguje?

Hlavnou príčinou alergie je oslabený imunitný systém. Alergik má dedičnú vlohu tvoriť proti látkam, ktoré zdravému organizmu neškodia, špeciálne protilátky – imunoglobulíny E, IgE. Ak sa s nimi stretáva opakovane, IgE kolujú v krvi dovtedy, kým neobsadia žírne bunky, rozosiate v slizniciach dýchacích ciest a zažívacieho traktu. Normálne tieto bunky slúžia ako ochrana proti parazitom. V alergickom organizme sa na ne zavesia IgE protilátky a číhajú na alergén. Každý jednotlivý typ IgE má špecifický radar na jednotlivý alergén, preto je niekto alergický na mačacie chlpy a iný na viac vecí, lebo má rôzne typy IgE protilátok. Opakovaný kontakt s alergénom spôsobí, že žírne bunky uvoľnia viaceré chemické látky - najdôležitejší je histamín. Spôsobujú opuchnutie slizníc, kýchanie, pískanie a ďalšie príznaky alergie.

Homeopatia, ajurvéda, akupunktúra

Súčasná medicína tvrdí, že alergia sa vyliečiť nedá, ale správnou liečbou ju udržíte pod kontrolou. S ňou nemusíte mať príznaky, ale riziko, že sa vráti, ostáva po celý život. Zvládajú ju alternatívne metódy liečby? „Homeopatia môže vyliečiť alergiu, ak sa podarí určiť presný liek,“ tvrdí homeopatka Ing. Ružena Novotová. „Je to však veľmi citlivé, ani dvaja pacienti s rovnakými príznakmi nemôžu mať ten istý prípravok a nie je to jednoduchá ani krátkodobá záležitosť.“ Štrnásť rokov od návratu z Indie, kde žila, nemá protokolistka Božena Volková ťažkosti s alergiou, hoci predtým dlhé roky užívala antihistaminiká. „Pomohla mi ajurvéda, podľa ktorej má každá choroba niekde svoje korene, dôležité je nájsť ich a potom určiť liečbu.“ Božene Volkovej okrem jogy a meditácií pomohlo, keď zistila svoj duševný a telesný ajurvédsky typ a zmenila stravu, vzdala sa vajíčok, korenených, slaných aj kyslých jedál. „Základom civilizačných chorôb, ku ktorým patrí aj alergia, je negatívne myslenie. V prvom rade sa zbavte jeho,“ radí Božena. Tradičná čínska medicína hovorí, že alergia nie je iba záležitosť pľúc, očí, hrdla a nosovej sliznice, ale v nerovnováhe je celé telo. Napráva ju i celotelová alebo ušná akupunktúra. Stimulácia presne stanovených bodov ihličkami zmierňuje poruchy v organizme a účinok môže pretrvávať aj roky. Akupunkturisti radia kúru po čase zopakovať.

Základné typy alergií

- peľová
- na roztoče
- na plesne
- na zvieratá
- potravinová
- na lieky
- na bodnutie hmyzom
- kontaktná
- slnečná
- skrížená
- na chlad
- na latex
- atopický ekzém
- astma

Alergia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor