MENU
zdravy-zivot

Alergia na zemiaky, čierne korenie alebo jablká sa prejaví teraz!

Jablká obsahujú veľa balastných látok a tráviacich enzýmov, pomôžu vám stráviť jedlo, preto sú vhodné ako dezert.
Zdravý život

Alergia na zemiaky, čierne korenie alebo jablká sa prejaví teraz!

Vonku je minimum peľu a vy máte opuchnuté oči a tečie vám z nosa. Niektoré alergény reagujú skrížene a ak neznesiete palinu, môžete prudko zareagovať aj na klasickú slepačiu polievku, pretože vám prekáža mrkva i petržlen.

Ak sa u vás prejavila niekedy alergia na peľ, može sa objaviť i na určité potraviny.  Niekoľko minút po jedle vás začnú:

 • páliť pery, podnebie, jazyk,
 • škriabať v krku,
 • môžu sa vám na koži objaviť vyrážky
 • alebo sa opuchnete okolo úst.

Pokiaľ pokračujete v jedení potraviny, napriek popísaným príznakom, čakajte zápal spojiviek, nádchu, astmu, opuch hrtanu alebo anafylaxiu.

Nezabúdajte, že alergická reakcia nemusí vzniknúť, len keď potravinu konzumujete, ale aj pri šúpaní, strúhaní či krájaní. 

Ktoré alergény reagujú skrížene?

Prekáža vám: Peľ brezy

Bude vám prekážať aj: 

 • jablko, čerešňa, višňa, broskyňa, marhuľa, hruška, kiwi, liči, avokádo
 • zeler, karotka, zemiaky, špargľa , hrášok,
 • lieskové a vlašské orechy, mandle
Napadlo by vám pri alergii na peľ, pátrať po orechoch v koláči?Napadlo by vám pri alergii na peľ, pátrať po orechoch v koláči?
Napadlo by vám pri alergii na peľ, pátrať po orechoch v koláči?
Zdroj: DOBRÉ JEDLO

Prekáža vám:  Peľ tráv, obilnín

Bude vám prekážať aj: 

 • paradajky 
 • sója, šošovica, mango, špenát, cukrová repa
 • pšeničná múka, arašidy
 • melón
Pri alergii na peľ tráv, vám uškodia paradajky. Ak máte alergiu na latex, ublížia vám paradajky aj špenát.Pri alergii na peľ tráv, vám uškodia paradajky. Ak máte alergiu na latex, ublížia vám paradajky aj špenát.
Pri alergii na peľ tráv, vám uškodia paradajky. Ak máte alergiu na latex, ublížia vám paradajky aj špenát.
Zdroj: Shutterstock

Prekáža vám:  Peľ paliny

Bude vám prekážať aj: 

 • zeler, aj varený, karotka, petržlen
 • korenie: fenikel, akri, aníz, čili, feferónky, koriander, estragon, artičoky, rumanček, slnečnicové semienka, paštrnák, ligurček, bazalka, majorán, oregano, tymian, rozmarín, šalvia, mäta, zelené a čierne korenie
 • mango
Mango sa určite oplatí zaradiť do jedálnička. Obsahuje tráviace enzýmy amylázy - skupinu enzýmov, ktoré rozkladajú sacharidy zo škrobu na cukry ako glukózu a  maltózu. Enzýmy amylázy v mangu sú aktívnejšie, keď ovocie dozrieva. To je dôvod, prečo je mango pri zrení stále sladšie. Manga sa však musíte vzdať, ak vám prekáža peľ paliny.Mango sa určite oplatí zaradiť do jedálnička. Obsahuje tráviace enzýmy amylázy - skupinu enzýmov, ktoré rozkladajú sacharidy zo škrobu na cukry ako glukózu a  maltózu. Enzýmy amylázy v mangu sú aktívnejšie, keď ovocie dozrieva. To je dôvod, prečo je mango pri zrení stále sladšie. Manga sa však musíte vzdať, ak vám prekáža peľ paliny.
Mango sa určite oplatí zaradiť do jedálnička. Obsahuje tráviace enzýmy amylázy - skupinu enzýmov, ktoré rozkladajú sacharidy zo škrobu na cukry ako glukózu a  maltózu. Enzýmy amylázy v mangu sú aktívnejšie, keď ovocie dozrieva. To je dôvod, prečo je mango pri zrení stále sladšie. Manga sa však musíte vzdať, ak vám prekáža peľ paliny.
Zdroj: Shutterstock

Komu ublížia banány, broskyne alebo ďatle?
Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/2)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia