MENU
zdravy-zivot

Prečo je dôležité vedieť, či máte alergiu alebo intoleranciu?

Bolesť brucha, hnačky, chudnutie, to je jeden z príznakov Crohnovej choroby alebo iného zápalového ochorenia čriev.
Zdroj: shutterstock
Zdravý život

Prečo je dôležité vedieť, či máte alergiu alebo intoleranciu?

Ako spoznáte alergiu a intoleranciu? Svrbia vás pery, bolí brucho alebo kašlete?

Pri potravinovej alergii hrá prvé husle imunitný systém. Spustí ich už minimálne množstvo alergénu v konkrétnej potravine. Pod pojmom potravinová intolerancia sa skrývajú všetky reakcie potravinovej precitlivenosti, na ktorých sa nepodieľa imunitný systém. Často sa prejavia, až keď zjete väčšie množstvo konkrétnej potraviny. Patria sem:

 • Toxické reakcie: Spôsobujú ich toxíny, ktoré sú prítomné jedle od začiatku, vznikajú v procese dozrievania jedla, alebo sa v ňom nachádzajú ako znečisťujúce alebo prídavné látky.
 • Reakcie, ktoré súvisia s vlastnosťami potravín: Napríklad zrejúce syry či ryby obsahujú priveľa tyramínu, prezreté banány či ananás zase produkujú veľa serotonínu, salámy, šunky, paradajky obsahujú nadmerné množstvo tryptamínu.
 • Poruchy enzýmov, ktoré spôsobujú ťažkosti so spracovávaním istých zložiek potravy: Napríklad pri laktózovej intolerancii netolerujete mliečny cukor. Ak máte histamínovú intoleranciu, chýba vám enzým, ktorý má za úlohu spracovávať histamín. Vtedy reagujete podobne, ako pacienti s alergiami.
 • Pseudolalergické reakcie: Sú to reakcie na potraviny, ktoré obsahujú veľa histamínu či iných vazoaktívnych látok. Napríklad to preženiete s konzumáciou paradajok či jahôd v čase zberu úrody a začnete mať podobné problémy ako pri klasickej potravinovej alergii.

Čo spúšťa potravinovú alergiu?

 • celkový nárast alergických ochorení
 • zmena stravovacích návykov: nové, exotické a priemyselne upravované potraviny, menej čerstvej stravy
 •  znížená fyzická aktivita, nadmerný stres, prehnaná hygiena a používanie chémie
 • zmena ovzdušia: výfukové plyny, cigarety, smog, málo zelene
 • nadmerná spotreba liekov, zmenené spektrum infektov a mikróbov, antibiotík a iných látok
 • obezita, vysoký príjem cukrov, aditív a konzervačných látok v strave
 • genetické dispozície

Aj toto je ALERGIA! 

Ako ju spoznáte? Čítajte ďalej!

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor