MENU
zdravy-zivot

Alergia a jej prejavy na očiach

Ilustračné foto
Zdroj: Vividrin® ectoin®
Zdravý život

Alergia a jej prejavy na očiach

Jar je úžasné ročné obdobie, ale pre niektorých ľudí začínajú trampoty.

Kvitnúce trávy či stromy, lietajúci prach vo vetre, to všetko im spôsobuje väčšie či menšie problémy. Poďme sa bližšie pozrieť čo je to alergia a ako sa prejavuje na jednom z najcitlivejších orgánov nášho tela – na očiach.

Definícia alergie

Alergiu by sme mohli definovať ako prehnanú reakciu organizmu na úplne bežné látky. Zdravý imunitný systém je schopný rozpoznať vonkajšie nebezpečenstvo (baktérie, vírusy), proti ktorým okamžite zasahuje. Avšak alergia je neprimeraná reakcia organizmu proti látkam, ktoré sú pre telo neškodné. V skratke je alergia porucha imunitného systému. (www.vividrinectoin.sk/alergia)

Prejavy alergie

Ak príde naše telo do kontaktu s látkami, ktoré by mohli predstavovať potenciálne ohrozenie (pele, prach, zvieracia srsť a pod.), zaháji sa v tele obranný proces. Telo si vytvorí protilátky, ktoré vedú k uvoľňovaniu najrôznejších tkanivových hormónov do kože a slizníc. Tento hormón nazývame histamín, ktorý je v pokojovom stave uložený v žírnych bunkách, tzv. mastocytoch. Ak sa však histamín uvoľní, spôsobuje:

  • cievnu vazodilatáciu (rozťahovanie ciev) a cievnu priepustnosť (prejavuje sa to opuchom a začervenaním)
  • dráždenie nervových zakončení (prejavuje sa svrbením).

Príznaky na očnej sliznici

Až každá druhá alergia sa prejavuje aj na očiach. Svrbenie, opuchy, začervenanie často prerastá až do alergického zápalu spojiviek (alergická konjunktivitída). Očná alergia je v 65 % prípadov spojená s alergickou nádchou.

Alergia a jej prejavy na očiachAlergia a jej prejavy na očiach

Prejavy alergie na očiach môžu mať rôznu formu, záleží to od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie: svrbenie, slzenie až výrazná sekrécia, začervenanie, pocit cudzieho telesa v oku, opuch viečok, kŕč očných viečok, svetloplachosť, rozostrenie zraku, trvalý zápal spojiviek spojený s opuchom a hyperreaktivitou, problematické otváranie očí pri prebudení, postupná intolerancia kontaktných šošoviek, fotofóbia, pálenie, zahmlené videnie…

Čo za týchto okolností očiam pomôže?

Prinášame vám zopár tipov, ako alergické prejavy zmierňovať, aby vám to prinieslo úľavu.

  • Ak vás svrbia oči, nešúchajte si ich. Alergén sa šúchaním dostane na väčšiu plochu očnej sliznice, ktorá je viac podráždená.
  • Snažte sa vyhýbať alergénom, ak to len trochu ide. Odíďte z prostredia, ktoré vás dráždi. Choďte tam, kde sa alergén nenachádza.
  • Po príchode domov (do práce) si umyte ruky mydlom, následne tvár a oči studenou vodou (pomôžete zmierniť opuch a súčasne zmyjete alergény).
  • Používajte kvalitné zdravotnícke pomôcky proti alergii. Očné kvapky Vividrin ectoin sú určené na liečbu a prevenciu príznakov alergického zápalu spojiviek. Vďaka obsahu prírodnej látky ectoin tiež zabraňujú ďalšiemu prenikaniu alergénu do očí. Viac sa dozviete TU.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor