MENU
zdravy-zivot

Za vysokým cholesterolom dávno nie je iba vek a strava. Táto príčina vás môže prekvapiť

K horším hodnotám hladiny cholesterolu prispeje každodenný návyk.
Zdravý život

Za vysokým cholesterolom dávno nie je iba vek a strava. Táto príčina vás môže prekvapiť

Zvýšený cholesterol nebolí, ale je jedným z rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení a môže mať fatálne následky.

Ak máte sedavé zamestnanie a hýbete sa raz za mesiac, vyprážané jedlá sú alfou a omegou vášho jedálneho lístku, fajčite, mali by ste veru zvýšiť pozornosť a nechať si preventívne skontrolovať aj vašu hladinu cholesterolu. Zvýšený cholesterol nebolí, ale je jedným z rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení a môže mať fatálne následky.

Cholesterol sa netýka len starších ľudí

Alarmujúcim faktom je, že až 60 percent Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu a 39 percent netuší, k akým zdravotným problémom môže viesť neriešenie tohto problému. Prieskum tiež ukázal, že 34 percent respondentov má miesto bydliska do 4999 obyvateľov a 33 percent miesto bydliska od 20 000 až 99 999 obyvateľov. Vysoká hladina cholesterolu už dávno nie je problémom len starších ľudí. Svedčia o tom aj čísla z prieskumu. Najviac postihnutou skupinou sú zamestnaní ľudia, štvrtinu respondentov tvoria dôchodcovia a nevyhýba sa to ani študentom, tí tvoria takmer 5 percent. Viac ako 22 percent opýtaných pracuje vo výrobe, obchode či administratíve.

Zdravým životným štýlom ďalej zájdete

Ak už aj máte sedavé zamestnanie alebo aj nemáte, ale trápi vás vysoká hladina cholesterolu, snažte sa ho vyvážiť zdravou a vyváženou stravou. Nebojte sa dennej dávky ovocia a zeleniny. Zaraďte do svojho programu pohyb. Aj 30 minút rýchlej chôdze denne pri pulzovej frekvencii, keď ešte vládzete rozprávať, má na začiatok význam.

Nefajčite a obmedzte konzumáciu alkoholu. Dodržiavajte pitný režim. Tým ale nie sú myslené sladené nápoje s glukózovo-fruktozovým sirupom. Znížte prísun cukru a soli. Okrem zmeny životného štýlu dokážu byť pri udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu nápomocné prírodné výživové doplnky s bioaktívnymi zložkami izolovaných z rastlín. Berberín prispieva k normálnej hladine cholesterolu. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou sú aj antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antioxidantu, ktorým je astaxantín a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia