MENU
zdravy-zivot

Akým spôsobom sa detoxikovať? Odborníčka bola ONLINE

Odborníčka na výživu a zdravú životosprávu Želmíra Komorechová.
Zdravý život

Akým spôsobom sa detoxikovať? Odborníčka bola ONLINE

Ak je telo zahltené toxínmi, musí sa brániť. Myslíte si, že očistu nepotrebujete? ONLINE hosťom redakcie izdravie, bola odborníčka na výživu a zdravú životosprávu Želmíra Komorechová.

V tele nájdete zvyšky rôznych liekov, antikoncepcie, pesticídov, fajčenia, alkoholu a mnoho ďalších. Toxíny sa zhromažďujú vo vašej pečeni, tukových bunkách či tráviacom systéme.

Odborníčka poradila aj s detoxikáciou

01.04.2015 11:18 Lucia Černá:
Dobry den, poprosim Vas o radu. Uzivam produkty od firmy Kompava, teraz na detox a to Yuccu a AcidoFit. Ako dlho by som mala Yuccu uzivat aby bola kura komplexna a ukoncena? Vraj sa najskor detoxikuje traviaci trakt a potom cievy az po dlhsej dobe. Ako zistim ze sa mi uz zacali cistit cievy od nanosov? Je to nejak viditelne na tele? A k AcidoFitu len tolko, lepsi produkt na odkyslenie nie je :), dakujem
Yucca sa užíva 1-3 mesiace, podľa toho ako ste sa už niekedy detoxikovali. Ak máte cca 50 rokov, kde potrebných aspoň 3 mesiace vzhľadom k tomu, že za 50 rokov s toxínov nazbieralo veľmi veľa. Prečo ľudia zomierajú častejšie po 50-60 rokoch. Cievy su zanesené, ale nebolia, čiže nevieme či sú dobré alebo zle. Len príde príhoda.
Ak sa začínate detoxikovať máte určitú hodnotu cholesterolou. Dá sa to zistiť z krvného vyšetrenia. Ak začnete s detoxom, hodnota cholesterolu sa zvýši, no už po 1-2 mesiacoch hladina ide dole.
Požiadajte o krvné analýzy a lekár Vám povie ako ste na tom s cholesterolom.
Ak sa cievy prečistia, lepšie prúdi krv, viac roznáša kyslík, lepšie sa prekrvuje mozog. Určite to v niektorom tomto parametri spoznáte.
Ak budete potrebovať viac informácii, zavolajte a my Vám poradíme.
01.04.2015 11:20 Jana:
Dobrý deň, cez týždeň sa stravujem dá sa povedať zdravo a pravidelne, problém sú väčšinou víkendy (oslavy, vypekanie sladkostí ...). Vlastne z toho dôvodu si jeden deň v týždni vyhradím na tzv. očistný deň, pijem len odšťavenú cviklu s mrkvou a jablkami plus nejaké ovocie doobeda a poobede zeleninu. Má význam takýto jeden deň v týždni alebo mám takýchto dní absolvovať viac. Ďakujem za odpoveď.
Určite takýto deň význam má. No na druhej strane aj na párty si viete správne vybrať, aby ste nemali výčitky svedomia. Skúste vždy posúdiť, či je to pre Váš organizmus zdravé a či nie. verím, že už na 2 párty si vyberiete iba to najvhodnejšie a nebudete mať výčitky svedomia. Ponuka je vždy obrovská .
01.04.2015 11:11 Adriana:
Dobrý deň, už viac mám problém s ekzémom na tele. Krvné výsledky sú v poriadku, vylúčila som zo stravy mliečne výrobky a exotické ovocie, ale problém pretrváva. Môže byť súvis medzi prekyslením tela a ekzémom? Dá sa odporučiť nejaká detoxikačná kúra na prečistenie tela?
Problém so vznikom ekzému sa vytváral dlhšie obdobie. Určite sú v organizme nahromadené toxické látky, ktoré sa organizmus snaží kožou vylúčiť. Kyseliny sa ukladajú hlboko do tkanív a dostať ich z tuku a tkanív vyžaduje dlhšie odkysľovať. Doporučujem maximálne vylúčiť sladkosti, kyslé jedlá a použiť produkty na odkyslenie, dodržiavať dobrý pitný režim. Vydržte aspoň 2-3 mesiace, verím, že problém sa stratí.
01.04.2015 11:31 Iveta:
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Dcéra ma psoríazu aku podstúpiť detoxikáciu Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Iveta
Prehodnoťte stravu Vašej dcérky. Určite sú tam produkty, ktoré nie sú vhodné, zanášajú organizmus a telo sa ich snaží zbaviť. Zaraďte je potraviny na 60% zásadité, robte jej zeleninové koktaily, posilnite stravu s ovocím s vysokým obsahom vitamínu C (čierna ríbezľa, citrón, ananás). Pravdepodobne sa jej netvorí dostatok kolagénu, ktorý  sa tvorí nedostatočne ak organizmus postráda vitamín C. Koža sa potom až niekoľko násobne rýchlejšie odlupuje ako je normálne.
Eliminujte sladkosti, z ktorých sa v organizme tvorí veľa kyseliny octovej. Ak je organizmus zakyslený poťahuje z kosti minerály , aby nastolil acidobázickú rovnováhu. Určite nechcete, aby Vaša dcérka mala v budúcnosti nedostatok vápnika a riedke kosti.


Ďakujem za zaslané otázky, žiaľ nestihla som odpovedať na všetky. Teším sa na stretnutie niekedy na budúce alebo u nás v Kompave.

Online rozhovor je ukončený
01.04.2015 11:07 Katka:
Dobrý deň, ako vlastne zistím, že je môj organizmus prekyslený? Sú na to nejaké testy? ďakujem
Kúpte si v lekárni indikačné papieriky na vyšetrenie kyslosti z moču a to vidíte hneď. Papierik musí isť do modrej farby, vtedy nie je Vás organizmus zakyslený.
01.04.2015 11:06 Mária:
Dobrý deň. Mám 7 - ročného syna, ktorý tretí rok hrá hokej. Tréningy máva 4x do týždňa. Niektorí mi radia, aby som mu dávala iontové nápoje alebo proteíny. Čo si o tom myslíte? Potrebuje 7 - ročné dieťa niečo takéto? Nemá nejakú špeciálnu stravu, pije veľa mlieka, je veľa mliečnych výrobkov, má rád musli. Ďakujem za odpoveď.
Všetko závisí od toho akú ma stravu. Nezabudnite, že ostatné deti nemajú 4x tréning, čiže Váš syn musí dostať viac. Čo sa týka iontových nápojov určite ich potrebuje, pretože obsahujú minerály, ktoré len ťažko získa z iného nápoja. Ak mu budú minerály chýbať, metabolizmus sa spomalí, výkon bude slabší, únava väčšia. V každom prípade ho sledujte a každú zmenu konzultujte. Môžete hocikedy k nám zavolať, radi Vám poradíme.
01.04.2015 11:01 Verča:
Aká je podľa Vás najlepšie zdravá životospráva?čo odporúčate?
ja odporúčam všetko s mierou. Každý organizmus je iné a má iné predispozície a inú genetickú výbavu. Aj niečo jete a robí Vám to dobre (nenafukuje Vás , nemáte pocit na spanie) a máte energiu z jedla to je to Vaše správne. prikláňam sa ku stravovaniu podľa krvných skupín, ale s obmedzením iba tých produktov, ktoré nie sú absolútne pre danú krvnú skupinu vhodné. Som viac za  surovú stravu, bez chleba a sacharidov ako sú koláče, cukrovinky a sladkosti.
01.04.2015 10:58 Jarmila Androvičová:
Ako mám pokračovať v detoxikácii, mám dosť veľa zdrav.problémov,cholesterol, tuky, zlé trávenie, problém s dýchaním, je toho dosť. Ďakujem za radu
V prvom rade doporučujem začať s odkyslením organizmu, to znamená zo stravy vylúčiť chlebové produkty, zemiaky, vyprážané jedlá, sladkosti a sladené vody. Stravu pripravovať krátko, kombinovať väčším množstvom dusenej alebo surovej zeleniny, vylúčiť všetko vyprážané a všetky sladkosti.
Každý deň isť na prechádzky, zhlboka dýchať, piť veľa vody s citrónom alebo minerálne vody (min. 2 litre).Musíte začať pomaly a hlavne vydržať.
01.04.2015 10:54 stellinka:
Dobrý deň, jem 4x denne a pijem bylinkové čaje a stále mám nafúknutné brucho. čo mám vynechať z jedálníčka. ďakujem
Je potrebné zistiť , ktorá zložka z potravy spôsobuje nafukovanie. Zo zeleniny to býva často paprika alebo zelenina s tvrdou kožkou. Treba potravu veľmi dobre požuť a ak ani to nepomáha súčasne užívať s jedlom enzýmy.
01.04.2015 10:52 Miro:
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu, mam problemy zo žaludkom, časte prekyslenie a problemy s travenim. V priebehu 2-och rokoch my bol zisteny Helikobakter Pyoli, čo by ste my poradili na toto ochorenie, existuje nejaky produkt alebo detox na zlepšenie zdrav. stavu? Dakujem za odpoved, s pozdravom Miro.
Doporučujem urobiť si kúru s probiotickými baktériami(aspoň 6 kmeňov). V jedle obmedziť sacharidové produkty (sladkosti, čokolády) a užívať iba jedlá, ktoré nespôsobujú problémy. Pomaly odkyslovať organizmus maximálne zásaditých jedál a odstraňovať kyslé zložky potravy. V prípade nafukovania a zlého trávenia doporučujem dať viaczložkové enzýmy a tým pomôcť tráveniu.
01.04.2015 10:49 Alena:
Dobry den, mam zapal priedusiek a uzivam silne antibiotika. Prosim Vas,poradte mi, ako ocistit telo,hlavne pecen a oblicky,ked lieky doberiem.Dakujem
doporučujem súčasne používať probiotiká na zabezpečenie dobrej mikroflóry v zažívacom trakte. Okrem toho si kúpiť v lekárni silymarínový čaj na podporu pečeňových buniek.
01.04.2015 10:46 Jaroslava:
Dobry den, prosim o prekyslenie organizmu, detoxikaciu a travenie. Velmi pekne dakujem a prajem krasne jarne svitky.
Prekyslenie- doporučujem si kúpiť Acidofit mix, ktorý vám napovie ako ste na tom, co sa týka kyselín. Skúste využívať všetky tablety, uvidíte ako sa budete dobre cítiť, pite veľa vody s citrónom, nejedzte sladkosti, používajte 2/3 zeleniny na tanieri, ak môžete obmedzte chleba.
Pomôže Vám  pri prekyslení, zároveň začne detoxikáciu tkanív a orgánov.
Trávenie - na dokonalé trávenie doporučujem  robiť čo najviac surové , jednoduché jedlá, nerobiť hrôzostrašné kombinácie všetkého možného. To čo Váš organizmus potrebuje Vám dodá energiu, ak ste po jedle unavená, buď toho bolo nadmieru alebo nie je to to, čo Váš organizmus potrebuje.
Nikdy nejedzte, až sa Vám zdá, že ste plná.

01.04.2015 10:38 Nikola Puchoňová:
Dobrý deň. Pred 3 mesiacmi som sa dala na raw stravu, išla som do oho s to budem mať ako detox na týždeň možno na dva. Nakoniec sú s toho takmer 3 mesiace a cítim sa vynikajúco. Chcem sa však opýtať, po celé 3mesiace mám nafúknuté brucho a dosť sa mi zhoršila pleť. Neviem či robím niečo zle alebo je to normálne, mala by som uvažovať o riadnej detoxikácii niektorého orgánu napr. čriev alebo pečene?Máte nejaký účinný recept na detox? Okrem iného čo si myslíte o tomto živ. štýle? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ak sa Vám po užívaní tejto zeleninovej stravy nafukuje brucho je tam pravdepodobne problém s pankreasom a mierne aj žalúdkom. Telo totiž túto stravu nevie dostatočne spracovať, pretože mu chýbajú enzýmy. Vo Vašom prípade ide enzýmy, ktoré štiepia zeleninu, čiže hlavne celuláza. Na Vašom mieste by som použila buď trochu redšie koktaily a  doplnila Bioenzýmom. Prosím pozrite si na našej stránke jeho funkciu pri trávení, prípadne mi napíšte a ja Vám pomôžem tento stav eliminovať.
Táto strava je veľmi dobrá, je silne zásaditá. To, že sa Vám zhoršila pleť je dôkazom toho, že sa v tele začali rozpúšťať nánosy a telo sa ich snaží zbaviť. Pite viac vody, choďte veľa na vzduch a obmedzte dráždivé jedlá a čokoládu, sladkosti.
01.04.2015 10:31 Miro:
Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu, ake su najlepšie prirodne produkty,pripadne postupi na detoxikaciu /vyčistenie/ pečene? Dakujem za odpoved, s pozdravom Miro.
Pečeň patrí medzi veľmi dôležité orgány, kde sa krv čistí a kde sa tvorí źlč, potrebná na spracovanie tukov. Ako viete žlˇč je zásaditá a preto i pečeň potrebuje veľa zásaditých látok. Veľmi dôležité je, aby ste začal používať stravu, ktorá je maximálne zásaditá, aby potom organizmus nebol veľmi prekyslený, čo má dosah i na pečeň. Z potravín používajte veľa surovej zeleniny, ovocie, hlavne grepfruit a citrón, pite rôzne minerálne vody alebo vodu s citrónom. Snažte sa úplne vyvlúčiť  vysmážané jedlý, komplikované a zložité pokrmy a obmedzte jemne tuky, aby pečeň nemusela ťažko pracovať. Kúpte si v lekárni silimarínový čaj  a dajte si aspoň 2 mesačnú kúru, to znamená 2x za deň.
Na kontrolu odkyslenia použite Acidofit, ktorý Vám napovie v akom stave sa Váš organizmus nacházda a zároveň remineralizuje.
01.04.2015 10:24 Ivana:
Dobrý deň, nakoľko sa vôbec necítim dobre, stále som unavená, chcela by som začať s takou jarnou detoxikáciou, viete mi prosím poradiť, koľko má trvať a ako by mal vyzerať jedálniček počas detoxu? Ďakujem pekne
Začnite so správny pitín, použite prvú žihľavu, alebo čaje na ľadviny a pečeň, zmeňte stravu, odstráňte vyprážané jedlá, chleba, jedzte čo najviac surovej zeleniny a ovocia. Robte si smoothis džúsy, kde použijete vždy uhorku, zázvor a citrón.
Zaraďte 2-3x týždenne prechádzky na čerstvom vzduchy a hlboko dýchajte, telo sa totiž ozdravuje a očisťuje aj dobrým dýchaním.
Najvhodnejšie je začať s odkysľovaním organizmu, to znamená vylúčiť maximálne kyslé potraviny a užívať čo najviac zásaditých, z ovocia je to citrón a grapefruit, zelenina je dobrá každá.Zároveň Váš organizmus remineralizuje. Veľmi vhodná je hlavne listová, ktorá obsahuje veľ vápnika, ktorý sa výborne vstrebáva.
Vyčleňte si aspoň mesiac na detox a v lete to určite pocítite.
01.04.2015 10:17 Hugo:
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, čo je vhodné jesť aby som za 3 mesiace zhodil cca 15 kilogramov. Aké zásady správnej životosprávy mám dodržiavať, poprípade pohyb, aký by ste mi odporučili. Mám 22 rokov.
Možno by som sa chcela spýtať, za aký čas ste pribrali tých 15 kg. Doporučujem v prvom prípade začať správnym pitným režimom. To znamená  2-3 litre vody počas dňa, ráno aspoň 0,5 l . Do vody si dajte citrónovú šťavu. Vylúčte alkohol, pivo, kolu. V strave urobte nasledovne kroky:
Rozdeľte si stravu do 5 jeddál, posledné o 18,00 hodiny, minimalizujte sladké jedlá, chleba a jedzte ku každému jedlu veľa zeleniny. Veľmi dobre zasýti tvaroh, vajíčka, cottage chease.
Pridajte pohy, to znamená aspoň 3-4x za týždeň, 2 x nejaký beh aspoň 5-10 km a ak môžete 2 x choďte do fitness.Buďte trpezlivý, dokážete to. 
Nájdených 16 záznamov.

Želmíra Komorechová zo spoločnosti Kompava vyštudovala odbor biochémia na STU v Bratislave. Pred viac ako 13 rokmi sa začala venovať zdravej výžive, aby pomohla ľuďom aj športovcom ísť správnym smerom zdravého životného štýlu. Podieľa na vývoji nových produktov a prednáša odborné témy z oblasti výživy pre budúcich trénerov, pre Slovenskú asociáciu kulturistiky, fitness a silového trojboja. Zodpovie na vaše otázky z oblasti prekyslenia organizmu, detoxikácie, trávenia, kĺbovej výživy, ako aj výživy pre športovcov.

Akým spôsobom sa detoxikovať? Odborníčka bola ONLINEAkým spôsobom sa detoxikovať? Odborníčka bola ONLINE

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor