MENU
zdravy-zivot

Trápi vás zápcha či pomalé črevá? Vyskúšajte túto cukrovinku!

Zdravotné účinky žuvačky vás možno prekvapia.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápi vás zápcha či pomalé črevá? Vyskúšajte túto cukrovinku!

Žuvačka patrí medzi najkonzumovanejšie sladkosti. Aké sú jej účinky? Napríklad na zuby, na tráviaci systém? Mali by ste skutočne uprednostňovať tie bez cukru?

Aj lekári uznávajú, že žuvačka môže mať niekoľko pozitívnych vlastností. V prvom rade na zuby. "Žuvačka bez cukru dokáže vďaka zvýšenému prietoku slín chrániť zuby pred zubným kazom. Sliny znižujú demineralizáciu skloviny, takže sa znižuje výskyt kazov, neutralizuje sa kyslosť zubného povlaku a znižuje jeho množstvo," konštatuje zubný lekár Cyril Vidal. To môže byť užitočné najmä po konzumácii jedla mimo domova. Odporúča sa žuť žuvačku 3-krát denne, teda po hlavných jedlách, a to po dobu 20 minút po jedle. Tieto vlastnosti žuvačiek sú obzvlášť účinné, ak obsahujú fluoridy alebo xylitol. Samozrejme, že žutie žuvačky nenahrádza klasické čistenie zubov a už vôbec nie medzizubné kefky či používanie zubnej nite.

Žuvačky a dobrý vplyv na trávenie

Mnohí rodičia radi deťom tvrdia, že žuvačka je nezdravá, a možno si to aj naozaj myslia. No žuvačka môže mať aj pozitívne účinky na tráviaci systém, najmä v prípade zápchy. Žuvačka totiž aktivuje črevnú peristaltiku, čiže schopnosť čreva sťahovať sa, aby sa umožnil prechod črevného obsahu.  Štúdie napríklad preukázali priaznivý vplyv na rýchlosť obnovenia priechodnosti čreva po operácii pri žutí žuvačky. Žuvačka môže pomôcť aj pri zápche spôsobenej napríklad hypotyreózou.

Umelé sladidlá neprospievajú

Na druhej strane ale žuvačky môžu mať aj škodlivé účinky a sú zodpovedné za poruchy trávenia. Ide o to, že obsahujú syntetické sladidlá, ktoré pomáhajú udržať chuť dlhšie ako klasický cukor. Obsahujú aj konzervačné látky. Látky ako xylitol, manitol, sorbitol alebo aspartám majú tendenciu zvyšovať riziko príznakov syndrómu dráždivého čreva, najmä nadúvanie a plynatosť. Nadmerné nadúvanie môže tiež súvisieť s prehĺtaním nadmerného množstva slín.

Na žuvačkové chudnutie sa nespoliehajte

Niekedy sa zvykne tvrdiť, že žuvačka dokáže potláčať chuť do jedla a teda s ňou môžete schudnúť. Neexistujú ale žiadne štúdie, ktoré by to dokazovali. Avšak žuvačka môže aspoň trochu pomôcť pri pocite hladu, lebo jej žutie môže aspoň dočasne znížiť ťažko potlačiteľnú túžbu po jedle.

Sú žuvačky bez cukru lepšie pre zdravie?

Syntetické sladidlá sú, samozrejme, lepšie v tom, že kalorický obsah žuvačky je znížený na minimum a jej vplyv na hladinu cukru v krvi je teda mierny alebo nulový, čo je skvelé napríklad pre diabetikov. Tieto sladodlá však môžu mať vedľajšie účinky, už spomínané gastrointestinálne ťažkosti a môžu tiež vyvolávať chuť na cukor.

A pokiaľ ide o náhodné či aj úmyslené prehltnutie žuvačky, nejde o nič nebezpečné. Žuvačka jednoducho odíde opačným koncom...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor