MENU
zdravy-zivot

Aký prah ste zdedili? Vaše vnímanie bolesti ovplyvňujú gény i farba vlasov

Bolieva vás často hlava? Verte, že horšie je bolesť necítiť.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Zdravý život

Aký prah ste zdedili? Vaše vnímanie bolesti ovplyvňujú gény i farba vlasov

Bolesť zhoršuje stres, spln Mesiaca, zmena počasia, ale aj nedostatok spánku či hlad.

Čo najviac bolelo Slovákov počas minulého roku? Podľa internetových vyhľadávačov jednoznačne hlava. Potom brucho, hrdlo, kríže a zuby. Vo svete už niekoľko rokov vedú s obrovským náskokom bolesti chrbta, u nás sa objavili až ako ôsme hľadané v poradí. Kým dlhý čas bola predmetom záujmu bádateľov najmä chronická bolesť, teda dlhodobá, čoraz viac odborníkov sa v poslednom desaťročí upriamuje na tú akútnu. Zistili, že proti akútnej bolesti môžete bojovať preventívne! A to spánkom. Ak budete spať desať hodín, bude vás nasledujúci deň menej bolieť trhanie zuba, ale aj buchnutie kladivom po prstoch. Naopak, ak vás niekoľko rokov bolí chrbát, dlhý spánok mu môže uškodiť. Platí to najmä pre reumatikov, ktorým kĺby bez pohybu tuhnú a dlhý spánok prehlbuje ranné bolesti.

Šesť týždňov

Bolesťou vám telo oznamuje, že sa s ním niečo deje. Nie je to diagnóza, ale príznak. To, či vás to bolí viac alebo menej, ovplyvňuje aj fáza Mesiaca, počasie, pozitívne myslenie, spánok, hlad, pohlavie, vek a v neposlednom rade genetická výbava. „Bolesť je najčastejší problém, s ktorým ľudia vyhľadajú lekára. Ide o komplexný fenomén, ktorý sa nedá vždy ľahko objasniť. No ak trvá viac ako šesť týždňov, považujeme bolesť za patologickú. Treba ju začať riešiť a nie tlmiť voľnopredajnými liekmi,“ vysvetľuje algeziológ MUDr. Azim Ahmadzada z Dolného Kubína. Bolesť je veľmi subjektívna. Hoci má svoju stupnicu, neexistuje spôsob, ako ju zmerať bez spolupráce pacienta. Lekár sa musí spoliehať len na to, čo mu poviete. To, či si pomáhate tabletkami proti bolesti alebo injekciami u zubára, ovplyvňuje váš prah bolesti. Je to bod, pri ktorom začnete vnímať nepríjemný pocit, ak ste vystavení bolestivému vnemu. Zdedili ste ho. „Je pomerne málo známe, že ľudia s prirodzenými ryšavými vlasmi sú vnímavejší na bolesť než ostatní. Dobre to poznajú napríklad zubári v Írsku a berú na to zreteľ,“ hovorí genetik docent RNDr. Vladimír Ferák, CSc. Čím máte vyšší prah bolesti, tým viac znesiete. Treba teda vyššiu teplotu alebo väčšiu silu na to, aby vám spôsobila bolesti. Nízky prah bolesti znamená, že už pri minimálnej intenzite stimulu vás to zabolí.

Čítajte aj Bolesť má rada pozornosť: Tabletky jesť nemusíte, pomôže sex i sugescia

Kanál bolesti

Na bolesť môžete reagovať prehnane, ale nemusíte ju cítiť takmer vôbec. A to je oveľa nebezpečnejšie! „Gén SCN9A leží u človeka na druhom chromozóme. Zúčastňuje sa na tvorbe a fungovaní konkrétneho typu sodíkového kanála, ktorý zodpovedá za vnímanie bolesti. Niektoré mutácie tohto génu, poznáme ich asi tucet, kanál celkom vyradia z činnosti,“ hovorí genetik o ľuďoch, ktorí zdedia od oboch rodičov poškodený gén. „Taký človek cíti, že ho reže nôž, ale nebolí ho to. Tento stav sa nazýva vrodená analgézia a je extrémne zriedkavá,“ objasňuje docent Ferák doteraz identifikovaných pár desiatok prípadov. Takíto ľudia sú predovšetkým v detstve v ohrození života. Nemajú totiž záchrannú brzdu vo forme bolesti. Neodtiahnu ruku, keď sa im do nej zahryzne cirkulárka…

Zdravá rada

Bolesti brucha si vyžadujú špeciálnu pozornosť a treba pri nich postupovať veľmi opatrne. Pokiaľ nejde o menštruačné ťažkosti, neužívajte žiadne lieky. Môže ísť o prenesené bolesti z oblasti chrbtice, ale aj prvé príznaky náhlej brušnej príhody. Ak v takomto prípade užijete liek, prekryjete príznaky a vážnu situáciu žiaden lekár nerozpozná.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor