MENU
zdravy-zivot

Aký prah ste zdedili? Vaše vnímanie bolesti ovplyvňujú gény i farba vlasov

Bolieva vás často hlava? Verte, že horšie je bolesť necítiť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Aký prah ste zdedili? Vaše vnímanie bolesti ovplyvňujú gény i farba vlasov

Bolesť zhoršuje stres, spln Mesiaca, zmena počasia, ale aj nedostatok spánku či hlad.

Čo najviac bolelo Slovákov počas minulého roku? Podľa internetových vyhľadávačov jednoznačne hlava. Potom brucho, hrdlo, kríže a zuby. Vo svete už niekoľko rokov vedú s obrovským náskokom bolesti chrbta, u nás sa objavili až ako ôsme hľadané v poradí. Kým dlhý čas bola predmetom záujmu bádateľov najmä chronická bolesť, teda dlhodobá, čoraz viac odborníkov sa v poslednom desaťročí upriamuje na tú akútnu. Zistili, že proti akútnej bolesti môžete bojovať preventívne! A to spánkom. Ak budete spať desať hodín, bude vás nasledujúci deň menej bolieť trhanie zuba, ale aj buchnutie kladivom po prstoch. Naopak, ak vás niekoľko rokov bolí chrbát, dlhý spánok mu môže uškodiť. Platí to najmä pre reumatikov, ktorým kĺby bez pohybu tuhnú a dlhý spánok prehlbuje ranné bolesti.

Šesť týždňov

Bolesťou vám telo oznamuje, že sa s ním niečo deje. Nie je to diagnóza, ale príznak. To, či vás to bolí viac alebo menej, ovplyvňuje aj fáza Mesiaca, počasie, pozitívne myslenie, spánok, hlad, pohlavie, vek a v neposlednom rade genetická výbava. „Bolesť je najčastejší problém, s ktorým ľudia vyhľadajú lekára. Ide o komplexný fenomén, ktorý sa nedá vždy ľahko objasniť. No ak trvá viac ako šesť týždňov, považujeme bolesť za patologickú. Treba ju začať riešiť a nie tlmiť voľnopredajnými liekmi,“ vysvetľuje algeziológ MUDr. Azim Ahmadzada z Dolného Kubína. Bolesť je veľmi subjektívna. Hoci má svoju stupnicu, neexistuje spôsob, ako ju zmerať bez spolupráce pacienta. Lekár sa musí spoliehať len na to, čo mu poviete. To, či si pomáhate tabletkami proti bolesti alebo injekciami u zubára, ovplyvňuje váš prah bolesti. Je to bod, pri ktorom začnete vnímať nepríjemný pocit, ak ste vystavení bolestivému vnemu. Zdedili ste ho. „Je pomerne málo známe, že ľudia s prirodzenými ryšavými vlasmi sú vnímavejší na bolesť než ostatní. Dobre to poznajú napríklad zubári v Írsku a berú na to zreteľ,“ hovorí genetik docent RNDr. Vladimír Ferák, CSc. Čím máte vyšší prah bolesti, tým viac znesiete. Treba teda vyššiu teplotu alebo väčšiu silu na to, aby vám spôsobila bolesti. Nízky prah bolesti znamená, že už pri minimálnej intenzite stimulu vás to zabolí.

Čítajte aj Bolesť má rada pozornosť: Tabletky jesť nemusíte, pomôže sex i sugescia

Kanál bolesti

Na bolesť môžete reagovať prehnane, ale nemusíte ju cítiť takmer vôbec. A to je oveľa nebezpečnejšie! „Gén SCN9A leží u človeka na druhom chromozóme. Zúčastňuje sa na tvorbe a fungovaní konkrétneho typu sodíkového kanála, ktorý zodpovedá za vnímanie bolesti. Niektoré mutácie tohto génu, poznáme ich asi tucet, kanál celkom vyradia z činnosti,“ hovorí genetik o ľuďoch, ktorí zdedia od oboch rodičov poškodený gén. „Taký človek cíti, že ho reže nôž, ale nebolí ho to. Tento stav sa nazýva vrodená analgézia a je extrémne zriedkavá,“ objasňuje docent Ferák doteraz identifikovaných pár desiatok prípadov. Takíto ľudia sú predovšetkým v detstve v ohrození života. Nemajú totiž záchrannú brzdu vo forme bolesti. Neodtiahnu ruku, keď sa im do nej zahryzne cirkulárka…

Zdravá rada

Bolesti brucha si vyžadujú špeciálnu pozornosť a treba pri nich postupovať veľmi opatrne. Pokiaľ nejde o menštruačné ťažkosti, neužívajte žiadne lieky. Môže ísť o prenesené bolesti z oblasti chrbtice, ale aj prvé príznaky náhlej brušnej príhody. Ak v takomto prípade užijete liek, prekryjete príznaky a vážnu situáciu žiaden lekár nerozpozná.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Šesťročná má iba 16 kíl. Ako ju motivovať viac jesť?

Šesťročné dievčatko by malo vážiť zhruba 20 kg, jeho výška by mala byť okolo 113 cm. Zabezpečte jej pestrý jedálniček a nezaškodí, keď bude mať stále po ruke ovocie a zeleninu, nie sladkosti. (Ne)chuť do jedla ovplyvňuje aj typ dieťaťa. Drobné, čulé deti s množstvom záujmov, ktoré sú stále v pohybe, jedia síce málo, ale zato s chuťou, dobre prospievajú, sú plné energie, pozitívne naladené a zdravé. Také deti netreba nútiť, aby jedli viac, pretože môžu k jedlu získať odpor. Na zlepšenie chuti do jedla je dobré spraviť aj niektoré režimové opatrenia. Vyskúšajte potraviny s vyššou energetickou hodnotou, ale zachovajte pestrosť všetkých chutí. Dcérka by mala jesť radšej v menších množstvách a častejšie. Ak ju vyšetrila lekárka a všetky laboratórne parametre sú vo fyziologickom rozmedzí, nemusíte sa znepokojovať.

čítať viac

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor