MENU
zdravy-zivot

Ako znížiť cholesterol bez liekov? Pomôžu aj slovenské dobroty

S dobrými hodnotami sa vyhnete infarktu a mozgovej porážke. Pomôže vám bryndza, kvasená kapusta aj dobrý čaj.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Ako znížiť cholesterol bez liekov? Pomôžu aj slovenské dobroty

Ak vám lekár zistí vyšší cholesterol včas, nemusíte hneď brať lieky, ale začnite si zlepšovať črevnú mikroflóru. Základ dobrého cholesterolu je tam, kde je aj základ imunity – v trávení.

Bez cholesterolu sa nedá fungovať. Je stavebným kameňom bunkových membrán, podieľa sa na tvorbe niektorých hormónov, vitamínu D a najmä na metabolizme tukov. Organizmus si ho vyrába sám v pečeni - ten je dobrý. Ďalšiu dávku – tú zlú – získava z potravín živočíšneho pôvodu.

Pochúťky

Hrubé črevo prirodzene osídľujú baktérie. Zlé i zdraviu prospešné. Takých je veľa v bryndzi. Zlepšuje trávenie, pomáha znižovať zlý cholesterol a je prevenciou rakoviny hrubého čreva. Domácim pokladom je aj kyslá kapusta. Okrem mnohých vzácnych vitamínov obsahuje i vlákninu. Prečistí zažívanie, pomáha pri žalúdočných vredoch a mnohých iných ťažkostiach. Dvadsať dekagramov kyslej kapusty, ktoré odporúčajú odborníci na výživu ako dennú dávku, obsahuje viac laktobacilov ako jeden živý jogurt.

Poriadok v bruchu

HDL
Dobrý cholesterol, HDL, je hustý lipoproteín, ktorý chráni pred chorobami.

LDL
Zlý cholesterol, LDL, má nízku hustotu, usádza sa na stenách ciev, zanáša ich, spôsobuje kôrnatenie – aterosklerózu, čo je predstupeň infarktu, mozgovej porážky a ďalších vážnych ochorení.

Robte to pre cholesterol:

  • Jedávajte celozrnné výrobky. 
  • Uprednostňujte chudé mäsá, dvakrát do týždňa si doprajte ryby, striedajte mastné druhy s chudšími.
  • Vymeňte sladkosti za ovocie.
  • Vylúčte vysokotučné mliečne výrobky, pozor najmä na šľahačku a smotanové výrobky.

Cholesterol potrebuje:

  1. Optimálnu hmotnosť 
  2. Pravidelný pohyb 
  3. Zdravé jedlá

Striedajte čaje

Vysokú hladinu cholesterolu upravia aj čaje. Môžete strie- dať šalviový, púpavový, žihľavový, lopúchový, mätový, repíkový či ľubovníkový. Bombou na zníženie cholesterolu a posilnenie imunity je kotvičník. Zalejte čajovú lyžičku sušenej bylinky pol litrom vriacej vody, nechajte lúhovať päť až desať minút a sceďte. Pite jednu šálku denne, po mesiaci si urobte dvojtýždňovú prestávku.

Zdravá miska

Každý deň si pochutnajte na zeleninovom šaláte, ideálne pre zdravú hladinu cholesterolu sú zeler, brokolica, paradajky, špenát, cesnak a cibuľa. Dresing si urobte z nízkotučného bieleho jogurtu a byliniek.

Poznáte optimálne hodnoty? 

Ideálna hodnota celkového cholesterolu je do 5 mmol/l, u detí do 4,4 mmol/l. Hodnota LDL cholesterolu má byť pod 3 mmol/l, HDL nad 1mmol/l. Hraničná hodnota cholesterolu je 5,18 – 6,22 mmol/l. Vysoká hodnota je nad 6,22 mmol/l.

Zacvičte si s herečkou Evou Sakálovou jogu pre lepšie trávenie!

Cholesterol   

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor