MENU
zdravy-zivot

Ako si zlepšiť imunitu a zmenšiť stres? Japonci odporúčajú šinrin-yoku

Prechádzka v prírode má všestranne ozdravujúci účinok. Vedecky dokázané!.
Zdravý život

Ako si zlepšiť imunitu a zmenšiť stres? Japonci odporúčajú šinrin-yoku

Po šinrin-yoku, lesnom kúpeli, v ľudskom organizme významne rastie aktivita aj počet buniek prirodzenej imunity, ktoré sú schopné rozpoznať a likvidovať najmä nádorové bunky a bunky infikované vírusmi.

Japonci vraj radi trávia čas a zbavujú sa stresu v „lesnom kúpeli“. Čo to je? Ide o obyčajnú prechádzku po lese či po parku, ktorú milióny ľudí z krajiny vychádzajúceho slnka povýšili na „lesný kúpeľ“. Japonka Kaori, ktorá žila pár rokov v bratislavskej Petržalke, vysvetľuje: „Šinrin-joku je veľmi obľúbený spôsob na relax a osvieženie tela i duše. Názov zaviedla naša Agentúra pre lesné hospodárstvo a v Japonsku sa považuje za druh preventívnej zdravotnej starostlivosti. V Petržalke je menší les, kde som viackrát týždenne robila šinrin-joku aj so synom! Mám astmu a zvykne ma bolievať hlava, ale po troch-štyroch hodinách prechádzky lesom mi je super. Šinrin-joku je najlepšie robiť ráno, pred jedenástou. Vtedy je vo vzduchu najviac fytoncidov. My Japonci sme už dávno vedeli, že tráviť čas v lese je zdravé. No len pred pár rokmi vedci dokázali, že za to vďačíme fytoncidom, ktoré vylučujú rastliny.

Z rastlín rastie imunita a stúpa nálada

Lesné kúpanie, čo je v podstate čas strávený medzi stromami, sa už v roku 1982 stalo súčasťou japonského národného programu verejného zdravia. Japonsko je svetovým lídrom v lekárskom výskume „lesnej medicíny“, ktorý tam prebieha asi 25 rokov a štát do neho investuje veľké peniaze. Za ten čas otestovali stovky dobrovoľníkov, ktorí trávili čas prechádzkami a rôznymi aktivitami vo vyše tridsiatke lesov vo viacerých častiach krajiny, a porovnávali ich s kontrolnou skupinou ľudí, ktorí tie isté činnosti podnikali v mestskom prostredí. K zaujímavým patria zistenia, že po lesnom kúpeli v ľudskom organizme významne rastie aktivita aj počet NK buniek, z anglického „natural killer cells“, čo sú bunky prirodzenej imunity schopné rozpoznať a likvidovať najmä nádorové bunky a bunky infikované vírusmi.

Pokusným osobám stúpli tiež hladiny vnútrobunkových protinádorových proteínov a v ich moči bola naopak menšia koncentrácia adrenalínu a noradrenalínu, ktoré súvisia so stresom. Japonskí odborníci viaceré zistenia premenili na konkrétne čísla. Hladina stresového hormónu kortizolu klesla u ľudí užívajúcich si lesný kúpeľ o 12,4 percenta oproti kontrolnej „mestskej“ skupine. Aktivita ich parasympatického nervového systému, ktorý sa stará o pokoj a oddych, stúpla o 55 percent, zatiaľ čo aktivita sympatického nervového systému, ktorý je dôležitý pri námahe a vypätí, klesla o 7 percent. Po lesnom kúpeli ľuďom tiež klesol tlak a pulzová frekvencia. Pozitívny vplyv šinrin-joku pretrvával ešte asi mesiac po víkende strávenom v lesnom prostredí.

Klesá stres, únava aj smútok

Šinrin-joku je to najlacnejšie, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie. Na Slovensku máte všade úžasné lesy. Kým som žila v Tokiu, musela som za najbližším cestovať dobré dve hodiny vlakom. Bola som vďačná, ak sa mi to podarilo dvakrát za rok! V našich mestách chodíme aspoň do parkov. Pozeráme sa na zelené listy stromov, počúvame spev vtákov, zvuky hmyzu... To naozaj milujeme!“ zapálene popisuje ozdravnú lásku Japoncov k prírode Kaori. No za najlepšie vraj považujú, ak sa šinrin-joku spojí s nju-joku, teda kúpeľom v horúcich prameňoch. „Mnohé veľké firmy majú na horách svoj hotel alebo majú s horským hotelom zmluvu a raz ročne tam pozvú zamestnancov v rámci firemných benefitov. Na šinrin-joku a nju-joku sa vždy všetci veľmi tešia.

Podľa profesora tokijskej lekárskej fakulty Qing Li a prezidenta japonskej Spoločnosti lesnej medicíny pribúdajú tiež firmy, ktoré v lesnom prostredí vedú rokovania, školenia zamestnancov, alebo jednoducho používajú šinrin-joku na odbúranie stresu. Ako dokazujú japonské výskumy, medzi stromami sa znižuje skóre úzkosti, hnevu, únavy a zmätenosti a zvyšuje skóre duševnej energie. To podľa odborníkov naznačuje preventívny účinok lesného kúpeľa nielen voči civilizačným ochoreniam spôsobených najmä stresom, ale aj voči depresii.

Vnemy ako v  lese fungujú na zdravie aj vnútri

Keďže až 93 percent Japoncov žije v mestách a les naozaj nemajú poruke, urobili tamojší odborníci prefíkaný pokus. Otestovali, ako bude na ľudí vplývať lesný kúpeľ bez lesa, vnútri. Pomocou vône dreva stimulovali čuchové vnemy, pomocou dreva urobili hmatovú stimuláciu a k tomu všetkému púšťali zvuky lesa. A fungovalo to! Aj tieto „indoorové“ stimulácie ľudských zmyslov znížili pokusným osobám pulz aj krvný tlak a vyvolali relaxačný účinok. Potom odborníci urobili iný pokus. Do vzduchu v hotelovej izbe s pokusnými osobami vypúšťali po tri noci za sebou fytoncidy. Ide o aktívne prchavé látky, ktoré vylučujú rastliny, aby sa bránili pred hnilobou, baktériami, hubami, plesňami či hmyzom. Ukázalo sa, že u ľudí, ktorí boli vystavení fytoncidom, sa výrazne zvýšila aktivita imunitných buniek a znížila hladina stresového hormónu. Je teda možné, že ku 48 terapeutickým chodníkom, ktoré už boli v japonských lesoch vytýčené na klasické prechádzky, pribudnú v rámci preventívnej medicíny aj „vnútorné lesné kúpele“.

Zelený recept - ozdravná prechádzka

No nielen Japonci využívajú lesy pre zdravie obyvateľstva. Napríklad Kórejská lesná služba, ktorá pôsobí pod ministerstvom poľnohospodárstva, vytvára desiatky verejných liečebných lesov. Aj Švédsko či Fínsko majú vládou financované pracovné skupiny, ktoré sa viac ako desať rokov zaoberajú problematikou lesov a zdravia a starajú o zvýšenie množstva stromov najmä v okolí škôl a úradov. V Kalifornii v Spojených štátoch bola pred pár rokmi založená súkromná Asociácia prírodnej a lesnej terapie, ktorá má pobočky s certifikovanými terapeutmi na lesné kúpele aj v Európe a Austrálii, spolupracuje s mnohými firmami a „venčí“ ich zamestnancov v lesoch. Niektorí austrálski a novozélandskí lekári, ktorí uznávajú liečebnú silu prírody, už začali namiesto klasických liekov predpisovať „zelené recepty“ a posielajú ľudí viac von.

Japonci sú však asi najďalej ako s lesným kúpaním, tak so serióznym výskumom o jeho zdravotných benefitoch. „No niektorí nemajú zo šinrin-joku vôbec nič. Je to individuálne. Napríklad, ak sú alergici, boja sa hmyzu alebo jednoducho nemajú radi les,“ realisticky uzatvára Kaori. Ale do lesa by sa cez najbližší víkend oplatilo zájsť, no nie?

Polhodinový pobyt v lese:

  • zvyšuje prirodzenú imunitu
  • znižuje hladinu stresových hormónov
  • znižuje krvný tlak, spomaľuje pulz
  • pôsobí antidepresívne, znižuje úzkosť
  • nabíja energiou

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia