Zápcha je vo všeobecnosti definovaná stavom, kedy máte menej ako tri stolice za týždeň a pobyt na toalete sprevádza namáhavé tlačenie a bolesti.

Akútna zápcha

Situácia, kedy nemôžete ísť „na veľkú“ napríklad na dovolenke či služobnej ceste, je pomerne bežná a nejde o nič tragické. Ide skôr o psychický blok než nejaký zdravotný problém. Skúste prijímať viac tekutín a hýbať sa, ak je to nutné, použite aj laxatívum. Po návrate domov sa spravidla všetko vráti do starých koľají. 

Na zápchu pomôže ranný rituál. Stačí maličkosť a bude po probléme

Chronická zápcha

Ak sú vaše problémy s vyprázdňovaním dlhodobé, pridávajú sa aj bolesti brucha a ani po „úspešnej“ návšteve WC nemáte pocit vyprázdnenosti, dá sa hovoriť o chronickej zápche. Tú nejaké preháňadlá nevyriešia. Navyše, pri dlhodobejšom užívaní sú návykové, takže váš problém sa v konečnom dôsledku prehĺbi. Návykový je tiež klystír, takže po tejto pomôcke tiež nesiahajte pričasto. Kde-tu ale pomôcť dokáže. 

7 zmien upraví trávenie na počkanie. Stačí jedna denne

Domáce opatrenia proti zápche

Úprava stravy – zaveďte do svojho stravovania pravidelnosť, jedávajte v rovnakých časoch, vypite za deň aspoň 2 litre tekutín, jedzte dostatok vlákniny, to znamená ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, do jogurtov si môžete pridávať otruby či nelúpané ľanové semienka. Niektoré jedlá naopak vyprázdňovaniu veľmi nepomáhajú. Ide hlavne o mlieko, kakao, čokoládu, pečivo z bielej múky, instantné potraviny, mäso, čierny čaj.

Viac pohybu – ak sa nehýbate vy, nehýbu sa ani črevá. Skúste viac chodiť peši, alebo sa rovno prihláste do fitka. Akákoľvek fyzická aktivita je prospešná.

Pravidelné posedenie – na WC si zasadnite denne či obdeň a v rovnakom čase, najlepšie ráno. Vždy to aspoň skúste. 

TOP 9 potravín s tráviacimi enzýmami, ktoré vyriešia každú nepohodu v črevách

Kedy ste zrelí k lekárovi

Môže sa stať, že ani úprava jedálnička, viac vlákniny, šport a dostatok tekutín vám nepomôžu. Potom je už na mieste vyhľadať lekára. Na určenie pôvodu vašich ťažkostí existuje celý rad vyšetrení, väčšinou sú nebolestivé. A nepríjemné, keďže ide o časť tela, ktorú považujeme za intímnu zónu. Lekári sú ale na tieto „partie“ zvyknutí, netreba sa hanbiť. Dôležitejšie je vyriešiť situáciu. Preto vyšetrenie neodkladajte, niekedy zápcha predznamenáva aj závažnejšie ochorenia, ktoré treba začať liečiť čím skôr

Bolesti brucha môžu hlásiť vážny zápal. Mladí sú v riziku najviac. Nečakajte!