MENU
zdravy-zivot

Zbohom zápcha! 10 jednoduchých zmien rozhýbe vaše črevá

Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Úprava trávenia a zmena zlých návykov si vyžaduje čas.
Zdravý život

Zbohom zápcha! 10 jednoduchých zmien rozhýbe vaše črevá

Zápcha dokáže byť veľmi nepríjemným spoločníkom. Na toalete môžete stráviť hodiny bolestivou snahou vyprázdniť sa, no zbytočne. Ihneď zmeňte stravu a rozhýbte chod čriev.

Zápcha je jedným z najčastejších problémov. Jej príčinou býva sedavý životný štýl a zlé stravovacie návyky. Znepríjemňuje vám fungovanie počas celého dňa a je nutné ju čím skôr riešiť. Pri zápche totiž hrozí dlhý kontakt škodlivín s črevnou stenou. Mohli by ju dráždiť, poškodzovať a hrozí, že znovu preniknú do krvi. Kedy už hovoríme o zápche? Ak ide o ťažké, predĺžené a nepravidelné vyprázdňovanie tvrdej stolice. Často spôsobuje bolesť až krvácanie. 

Čo sa zmenilo?

Vinníkom zápchy môže byť i stres, zmena prostredia alebo prirodzene lenivšie črevo. Sú aj vážnejšie príčiny ako rakovina či zápal hrubého čreva a zrasty. Existuje tiež ochorenie, pri ktorom v istej časti hrubého čreva chýbajú nervové vlákna a postihnutý úsek sa preto nehýbe.

Ešte pred návštevou lekára vyskúšajte niekoľkodňovú úpravu stravy a podporte trávenie malými rituálmi

1. Zmäkčujte

Pitný režim je absolútny základ. Po ústnej hygiene začínajte deň citrónovou vodou. Dôležité je, aby ste pili pravidelne počas celého dňa. Ak ste dehydrovaní, organizmus si chýbajúce tekutiny odsaje z črevného obsahu a vaša stolica sa zmení na tvrdú skalu. Čistá voda je ideálna. Nepite džúsy z obchodov. Chemické konzervanty a stabilizátory zbytočne zanášajú črevnú sliznicu, a to je to posledné, čo teraz potrebujete. Keď už, ovocie si odšťavte doma. Nepreháňajte to s kávou a úplne si odoprite kolové nápoje a čierny čaj.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor