MENU
zdravy-zivot

Zbohom zápcha! 10 jednoduchých zmien rozhýbe vaše črevá

Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Úprava trávenia a zmena zlých návykov si vyžaduje čas.
Zdravý život

Zbohom zápcha! 10 jednoduchých zmien rozhýbe vaše črevá

Zápcha dokáže byť veľmi nepríjemným spoločníkom. Na toalete môžete stráviť hodiny bolestivou snahou vyprázdniť sa, no zbytočne. Ihneď zmeňte stravu a rozhýbte chod čriev.

Zápcha je jedným z najčastejších problémov. Jej príčinou býva sedavý životný štýl a zlé stravovacie návyky. Znepríjemňuje vám fungovanie počas celého dňa a je nutné ju čím skôr riešiť. Pri zápche totiž hrozí dlhý kontakt škodlivín s črevnou stenou. Mohli by ju dráždiť, poškodzovať a hrozí, že znovu preniknú do krvi. Kedy už hovoríme o zápche? Ak ide o ťažké, predĺžené a nepravidelné vyprázdňovanie tvrdej stolice. Často spôsobuje bolesť až krvácanie. 

Čo sa zmenilo?

Vinníkom zápchy môže byť i stres, zmena prostredia alebo prirodzene lenivšie črevo. Sú aj vážnejšie príčiny ako rakovina či zápal hrubého čreva a zrasty. Existuje tiež ochorenie, pri ktorom v istej časti hrubého čreva chýbajú nervové vlákna a postihnutý úsek sa preto nehýbe.

Ešte pred návštevou lekára vyskúšajte niekoľkodňovú úpravu stravy a podporte trávenie malými rituálmi

1. Zmäkčujte

Pitný režim je absolútny základ. Po ústnej hygiene začínajte deň citrónovou vodou. Dôležité je, aby ste pili pravidelne počas celého dňa. Ak ste dehydrovaní, organizmus si chýbajúce tekutiny odsaje z črevného obsahu a vaša stolica sa zmení na tvrdú skalu. Čistá voda je ideálna. Nepite džúsy z obchodov. Chemické konzervanty a stabilizátory zbytočne zanášajú črevnú sliznicu, a to je to posledné, čo teraz potrebujete. Keď už, ovocie si odšťavte doma. Nepreháňajte to s kávou a úplne si odoprite kolové nápoje a čierny čaj.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor