MENU
zdravy-zivot

Zbohom zápcha! 10 jednoduchých zmien rozhýbe vaše črevá

Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Úprava trávenia a zmena zlých návykov si vyžaduje čas.
Zdravý život

Zbohom zápcha! 10 jednoduchých zmien rozhýbe vaše črevá

Zápcha dokáže byť veľmi nepríjemným spoločníkom. Na toalete môžete stráviť hodiny bolestivou snahou vyprázdniť sa, no zbytočne. Ihneď zmeňte stravu a rozhýbte chod čriev.

Zápcha je jedným z najčastejších problémov. Jej príčinou býva sedavý životný štýl a zlé stravovacie návyky. Znepríjemňuje vám fungovanie počas celého dňa a je nutné ju čím skôr riešiť. Pri zápche totiž hrozí dlhý kontakt škodlivín s črevnou stenou. Mohli by ju dráždiť, poškodzovať a hrozí, že znovu preniknú do krvi. Kedy už hovoríme o zápche? Ak ide o ťažké, predĺžené a nepravidelné vyprázdňovanie tvrdej stolice. Často spôsobuje bolesť až krvácanie. 

Čo sa zmenilo?

Vinníkom zápchy môže byť i stres, zmena prostredia alebo prirodzene lenivšie črevo. Sú aj vážnejšie príčiny ako rakovina či zápal hrubého čreva a zrasty. Existuje tiež ochorenie, pri ktorom v istej časti hrubého čreva chýbajú nervové vlákna a postihnutý úsek sa preto nehýbe.

Ešte pred návštevou lekára vyskúšajte niekoľkodňovú úpravu stravy a podporte trávenie malými rituálmi

1. Zmäkčujte

Pitný režim je absolútny základ. Po ústnej hygiene začínajte deň citrónovou vodou. Dôležité je, aby ste pili pravidelne počas celého dňa. Ak ste dehydrovaní, organizmus si chýbajúce tekutiny odsaje z črevného obsahu a vaša stolica sa zmení na tvrdú skalu. Čistá voda je ideálna. Nepite džúsy z obchodov. Chemické konzervanty a stabilizátory zbytočne zanášajú črevnú sliznicu, a to je to posledné, čo teraz potrebujete. Keď už, ovocie si odšťavte doma. Nepreháňajte to s kávou a úplne si odoprite kolové nápoje a čierny čaj.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia