MENU
zdravy-zivot

Dopĺňate vitamíny ovocím a zeleninou? Niektorými si môžete uškodiť

Woman,Washing,Fresh,Apples,In,Kitchen,Sink,,Closeup

Súvisiace témy

Zdravý život

Dopĺňate vitamíny ovocím a zeleninou? Niektorými si môžete uškodiť

Spolu so zdravým ovocím a zeleninou neraz zhltnete aj nezdravé chemikálie, ktoré môžu spôsobiť i rakovinu. Umyť plody pod tečúcou vodou stačiť nemusí.

Aby ovocie a zeleninu ešte skôr, ako ho pozbierame, nezničil hmyz, pleseň či iní škodcovia, používajú poľnohospodári na celom svete pri ošetrovaní pesticídy. Ak sa teda vrhnete s nedočkavou chuťou alebo z lenivosti na neumyté jabĺčko či jahodu, dostanú sa do vášho tela nepozorovane aj tieto chemikálie. 

Čo spôsobujú pesticídy?

Viaceré štúdie už prišli so zisteniami, že pesticídy majú spojenie s Alzheimerovou chorobou, s rakovinou, ADHD alebo dokonca s vrodenými chybami. Veľmi škodlivé sú počas tehotenstva a môžu uškodiť plodu. Samozrejme, po schrúmaní jedného jablka sa nič nestane, no pesticídy sa pomaly ukladajú a zbierajú v organizme, najmä v hrubom čreve. Škodiť začnú až po čase. 

Ktoré plodiny sú rizikovejšie a ktoré lepšie?

Ktoré druhy ovocia a zeleniny sú z hľadiska používania pesticídov najrizikovejšie? Ide najmä o jablká, broskyne, netárinky, hrozno, jahody, uhorky, zemiaky, paradajky, mrkvu, celer či špenát.

A ktoré sú naopak najmenej rizikové? Je to karfiol, špargľa, kapusta, cibuľa, hrášok, mango, ananás, žltý melón, banán, citrón

Ako sa efektívne zbaviť chemikáclií na povrchu ovocia a zeleniny? >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor