MENU
zdravy-zivot

Kedy neplatí, že čím viac ovocia a zeleniny, tým lepšie?

Woman,Washing,Fresh,Apples,In,Kitchen,Sink,,Closeup
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Kedy neplatí, že čím viac ovocia a zeleniny, tým lepšie?

Spolu so zdravým ovocím a zeleninou neraz zhltnete aj nezdravé chemikálie, ktoré môžu spôsobiť i rakovinu. Umyť plody pod tečúcou vodou stačiť nemusí.

Aby ovocie a zeleninu ešte skôr, ako ho pozbierame, nezničil hmyz, pleseň či iní škodcovia, používajú poľnohospodári na celom svete pri ošetrovaní pesticídy. Ak sa teda vrhnete s nedočkavou chuťou alebo z lenivosti na neumyté jabĺčko či jahodu, dostanú sa do vášho tela nepozorovane aj tieto chemikálie. 

Čo spôsobujú pesticídy?

Viaceré štúdie už prišli so zisteniami, že pesticídy majú spojenie s Alzheimerovou chorobou, s rakovinou, ADHD alebo dokonca s vrodenými chybami. Veľmi škodlivé sú počas tehotenstva a môžu uškodiť plodu. Samozrejme, po schrúmaní jedného jablka sa nič nestane, no pesticídy sa pomaly ukladajú a zbierajú v organizme, najmä v hrubom čreve. Škodiť začnú až po čase. 

Ktoré plodiny sú rizikovejšie a ktoré lepšie?

Ktoré druhy ovocia a zeleniny sú z hľadiska používania pesticídov najrizikovejšie? Ide najmä o jablká, broskyne, netárinky, hrozno, jahody, uhorky, zemiaky, paradajky, mrkvu, celer či špenát.

A ktoré sú naopak najmenej rizikové? Je to karfiol, špargľa, kapusta, cibuľa, hrášok, mango, ananás, žltý melón, banán, citrón

Ako sa efektívne zbaviť chemikáclií na povrchu ovocia a zeleniny? >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor