MENU
zdravy-zivot

Ako sa zbaviť neustálej chuti na SLADKÉ? Poznáme 3 triky

Ako sa zbaviť neustálej chuti na sladké?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako sa zbaviť neustálej chuti na SLADKÉ? Poznáme 3 triky

Nedokážete odolať chutiam na sladké? Poradíme vám účinné triky, ktoré vám pomôžu nepodľahnúť a udržať si štíhlu líniu.

1. Plnohodnotný obed

Mnohí sa v snahe schudnúť snažia počas dňa jesť čo najľahšie, a preto si na obed doprajú napríklad len šalát. To sa vám však môže vypomstiť popoludní, keď vás prepadne chuť na sladké. Vaše telo si žiada doplnenie, pretože hladina cukru v krvi klesla.

A samozrejme, hladina cukru v krvi najrýchlejšie stúpa pri potravinách s vysokým obsahom cukru, ako sú sladkosti, koláče, sladké nápoje... A tak sa začarovaný kruh začína odznova, pretože veľa sladkostí opäť spúšťa chuť na sladké.

Bude lepšie, ak sa na obed najete do sýtosti. Vsaďte na potraviny, ktoré nevyvolajú chuť na sladké. Sú to bielkoviny (mäso alebo ryby, pre vegetariánov napríklad tofu a mliečne výrobky) alebo prílohy s vysokým obsahom vlákniny, ako je celozrnný chlieb či hnedá ryža. Rovnako ovocie, zelenina i celozrnné výrobky majú výhodu v tom, že pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor