MENU
zdravy-zivot

Ako sa zbaviť neustálej chuti na SLADKÉ? Poznáme 3 triky

Ako sa zbaviť neustálej chuti na sladké?
Zdravý život

Ako sa zbaviť neustálej chuti na SLADKÉ? Poznáme 3 triky

Nedokážete odolať chutiam na sladké? Poradíme vám účinné triky, ktoré vám pomôžu nepodľahnúť a udržať si štíhlu líniu.

1. Plnohodnotný obed

Mnohí sa v snahe schudnúť snažia počas dňa jesť čo najľahšie, a preto si na obed doprajú napríklad len šalát. To sa vám však môže vypomstiť popoludní, keď vás prepadne chuť na sladké. Vaše telo si žiada doplnenie, pretože hladina cukru v krvi klesla.

A samozrejme, hladina cukru v krvi najrýchlejšie stúpa pri potravinách s vysokým obsahom cukru, ako sú sladkosti, koláče, sladké nápoje... A tak sa začarovaný kruh začína odznova, pretože veľa sladkostí opäť spúšťa chuť na sladké.

Bude lepšie, ak sa na obed najete do sýtosti. Vsaďte na potraviny, ktoré nevyvolajú chuť na sladké. Sú to bielkoviny (mäso alebo ryby, pre vegetariánov napríklad tofu a mliečne výrobky) alebo prílohy s vysokým obsahom vlákniny, ako je celozrnný chlieb či hnedá ryža. Rovnako ovocie, zelenina i celozrnné výrobky majú výhodu v tom, že pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor