MENU
zdravy-zivot

Ako sa zbaviť nafukovania brucha a 8 praktických rád, šiesta vás prekvapí

Malou zmenou jedálnička dosiahnete veľa aj v oblasti nafukovania.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako sa zbaviť nafukovania brucha a 8 praktických rád, šiesta vás prekvapí

Nafukovanie mnohí berieme ako nutné zlo a už proti nemu ani nebojujeme. Účinných ale hlavne potrebných krokov je viacero. Vaše telo dáva nafukovaním signál, že čosi nie je celkom v poriadku. Pomôžte mu!

Prostredie v žalúdku je kyslé, táto kyslosť zabíja choroboplodné zárodky a rozpúšťa potravu. Ak užívate lieky proti páleniu záhy príliš často, kyslosť znížite, čo vedie k zlému tráveniu a veľmi bolestivému nadúvaniu. Nedostatok kyslosti spôsobuje aj premnoženie nežiaducich baktérií v tenkom čreve, kde nemajú čo robiť. Mali by totiž rásť v hrubom čreve. Toto je jedna z bežných príčin nadúvania a zlého trávenia.

Môžu za tým byť enzýmy

Enzýmy fungujú ako nožnice, ktoré krájajú jedlo na malé kúsky, aby urýchlili trávenie. Sú nevyhnutné, bez nich by bolo všetko príliš pomalé! Sú však citlivé na stres, vek, varenie. Príznakom nedostatku enzýmov je driemanie po jedle, ktorého trávenie trvá večnosť.  Ak nám chýbajú enzýmy, je vhodné ich konzumovať cez niektoré potraviny ako jogurt, acidofilné mlieko, papája, ananás. Prípadne ich môžete užívať vo forme doplnkov z lekárne.

Berte probiotiká premyslene

Dysbióza, nerovnováha črevnej flóry, sa lieči užívaním priateľských baktérií, probiotík, aby pomohli našim „dobrým“ baktériám opäť získať prevahu nad tými „zlými“ alebo nad mikroskopickými hubami. Pri priepustnom čreve je lepšie najskôr "upchať" sliznicu čreva. Jeho tesnosť zlepšujú potraviny bohaté na glutamín, čo je aminokyselina, ktorú obsahujú čerstvé mäsové a rybie bujóny, ryby, morské plody, strukoviny, celozrnné výrobky... Až potom si dajte probiotikum.

Orientačný návod na probiotiká

  • V prípade kandidózy  (infekcie spôsobenej kvasinkami): Bifidobacterium bifidum.
  • Ak trpíte  bolesťami brucha s potravinovou intoleranciou: Bifidobacterium lactis.
  • Máte  problémy s trávením  strukovín a potravín s vysokým obsahom Fodmaps: lactobacillus casei.
  • Máte  nadúvanie: Lactobacillus salivarius.
  • Zle trávite škroby, hľadajte všeobecný kmeň na udržanie dobrej črevnej flóry: Lactobacillus acidophilus.
  • Zle  trávite mliečne výrobky: Streptococcus thermophilus.

8 rád proti nafukovaniu 

Každá, aj malá diétna chyba môže mať vplyv na naše brucho, ktoré sa nafúkne ako balón. Ako postupovať pri náprave situácie? Tu je 8 tipov a trikov, ako "vyfúknuť" brucho.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/9)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor