MENU
zdravy-zivot

-23kg za pol roka! Žiadne diéty ani hladovka, Natálii pomohlo TOTO

Natália chudla za polroka vyše 20 kg.
Zdroj: archív Natália Liptáková

Súvisiace témy

Zdravý život

-23kg za pol roka! Žiadne diéty ani hladovka, Natálii pomohlo TOTO

Za 6 mesiacov schudla vyše 20 kilogramov. Nepomohla jej k tomu žiadna zázračná diéta ani hladovka. Dôležitejšie je podľa Naty Liptákovej niečo iné.

Bola vždy aktívna a pravidelne cvičila. Hoci nepatrila k ženám, ktoré mohli zjesť hocičo a hocikedy, vždy si to vedela ako-tak ustriehnuť. Keď sa jej narodila dcérka Viky, jej každodenný kolobeh sa zmenil. Prebaľovanie, kŕmenie, uspávanie a každý deň dookola to isté.

„Cez deň som rýchlo niečo zjedla, nepozerala som až tak na stravu, sústredila som sa na dieťa. Keď malá zaspala, ja som sa začala odmeňovať. Čo som videla, to som jedla. Najväčším prehreškom boli sladkosti, čokolády. Večer som si vynahradila všetko. Jedla som bezhlavo, pečivo, vyprážané jedlá… To sa rýchlo ukázalo aj na váhe,“ spomína si mladá mamička na večerné prejedačky.

Kilá navyše skrývala pod veľké blúzky a svetre.Kilá navyše skrývala pod veľké blúzky a svetre.
Kilá navyše skrývala pod veľké blúzky a svetre.
Zdroj: archív Natália Liptáková
Celú FOTOgalériu nájdete TU

„Vravela som si, dám si pizzu a pôjdem na spining. Hoci som cvičila, necítila som sa dobre vo svojom tele, kilá robia svoje.“ Keď si nedokázala zapnúť obľúbené oblečenie, vedela, že to takto ďalej nemôže ísť. „Pri pohľade do zrkadla, som videla, že som veľká. Schovávala som sa vo veľkom oblečení. Pomaly som sa už do ničoho nezmestila. V jeden deň som si preto povedala dosť a kompletne som zmenila životosprávu.“

Pestrý tanier

So zmenou jedálneho lístka začala, keď mala 83 kilogramov.Vyradila som pečivo, cestoviny, sladené nápoje, sladkosti a vyprážané jedlá. Začala som viac piť čistú vodu, čo bolo predtým u mňa nepredstaviteľné. Vypiť pohár čistej, neochutenej vody,“ hovorí o prvých radikálnych krokoch.

Dôležitá bola pravidelnosť, teda jesť päťkrát do dňa a skoncovať s večerným prejedaním. „Na začiatku to bol pre mňa najväčší problém,“ priznáva. Keď ju ale večer prepadla chuť na sladké, nedala si už čokoládu, ale proteinový puding či jogurt s ovocím a müsli. „Pečivo som vymenila za proteinový chlieb a tortily. Rada s jedlom experimentujem, skoro všetko sa dá pripraviť na zdravší spôsob, či už je to pizza, koláčik alebo langoš. Aj cestoviny si dnes už viete kúpiť fazuľové či hrachové,“ radí Natália tipy, ktoré jej pomohli pri redukcii váhy.

Najdôležitejšie bolo zmeniť jedálny lístok a skončiť s večerným prejedaním.Najdôležitejšie bolo zmeniť jedálny lístok a skončiť s večerným prejedaním.
Najdôležitejšie bolo zmeniť jedálny lístok a skončiť s večerným prejedaním.
Zdroj: archív Natália Liptáková

Kalórie si nikdy presne nerátala a podľa nej sa dá schudnúť aj bez toho. „Našla som si svoju cestu v stravovaní. Aby som nebola hladná, dôležité si bolo zostaviť plnohodnotný tanier. Ten by mal obsahovať dostatok zeleniny, strukovín, bielkovín i sacharidy, napríklad zemiaky,“ dopĺňa.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor