MENU
zdravy-zivot

-23kg za pol roka! Žiadne diéty ani hladovka, Natálii pomohlo TOTO

Natália chudla za polroka vyše 20 kg.
Zdroj: archív Natália Liptáková

Súvisiace témy

Zdravý život

-23kg za pol roka! Žiadne diéty ani hladovka, Natálii pomohlo TOTO

Za 6 mesiacov schudla vyše 20 kilogramov. Nepomohla jej k tomu žiadna zázračná diéta ani hladovka. Dôležitejšie je podľa Naty Liptákovej niečo iné.

Bola vždy aktívna a pravidelne cvičila. Hoci nepatrila k ženám, ktoré mohli zjesť hocičo a hocikedy, vždy si to vedela ako-tak ustriehnuť. Keď sa jej narodila dcérka Viky, jej každodenný kolobeh sa zmenil. Prebaľovanie, kŕmenie, uspávanie a každý deň dookola to isté.

„Cez deň som rýchlo niečo zjedla, nepozerala som až tak na stravu, sústredila som sa na dieťa. Keď malá zaspala, ja som sa začala odmeňovať. Čo som videla, to som jedla. Najväčším prehreškom boli sladkosti, čokolády. Večer som si vynahradila všetko. Jedla som bezhlavo, pečivo, vyprážané jedlá… To sa rýchlo ukázalo aj na váhe,“ spomína si mladá mamička na večerné prejedačky.

Kilá navyše skrývala pod veľké blúzky a svetre.Kilá navyše skrývala pod veľké blúzky a svetre.
Kilá navyše skrývala pod veľké blúzky a svetre.
Zdroj: archív Natália Liptáková
Celú FOTOgalériu nájdete TU

„Vravela som si, dám si pizzu a pôjdem na spining. Hoci som cvičila, necítila som sa dobre vo svojom tele, kilá robia svoje.“ Keď si nedokázala zapnúť obľúbené oblečenie, vedela, že to takto ďalej nemôže ísť. „Pri pohľade do zrkadla, som videla, že som veľká. Schovávala som sa vo veľkom oblečení. Pomaly som sa už do ničoho nezmestila. V jeden deň som si preto povedala dosť a kompletne som zmenila životosprávu.“

Pestrý tanier

So zmenou jedálneho lístka začala, keď mala 83 kilogramov.Vyradila som pečivo, cestoviny, sladené nápoje, sladkosti a vyprážané jedlá. Začala som viac piť čistú vodu, čo bolo predtým u mňa nepredstaviteľné. Vypiť pohár čistej, neochutenej vody,“ hovorí o prvých radikálnych krokoch.

Dôležitá bola pravidelnosť, teda jesť päťkrát do dňa a skoncovať s večerným prejedaním. „Na začiatku to bol pre mňa najväčší problém,“ priznáva. Keď ju ale večer prepadla chuť na sladké, nedala si už čokoládu, ale proteinový puding či jogurt s ovocím a müsli. „Pečivo som vymenila za proteinový chlieb a tortily. Rada s jedlom experimentujem, skoro všetko sa dá pripraviť na zdravší spôsob, či už je to pizza, koláčik alebo langoš. Aj cestoviny si dnes už viete kúpiť fazuľové či hrachové,“ radí Natália tipy, ktoré jej pomohli pri redukcii váhy.

Najdôležitejšie bolo zmeniť jedálny lístok a skončiť s večerným prejedaním.Najdôležitejšie bolo zmeniť jedálny lístok a skončiť s večerným prejedaním.
Najdôležitejšie bolo zmeniť jedálny lístok a skončiť s večerným prejedaním.
Zdroj: archív Natália Liptáková

Kalórie si nikdy presne nerátala a podľa nej sa dá schudnúť aj bez toho. „Našla som si svoju cestu v stravovaní. Aby som nebola hladná, dôležité si bolo zostaviť plnohodnotný tanier. Ten by mal obsahovať dostatok zeleniny, strukovín, bielkovín i sacharidy, napríklad zemiaky,“ dopĺňa.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor