MENU
zdravy-zivot

Ako začať s chudnutím? Toto pomohlo Katke, ktorá zhodila 40 kíl

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako začať s chudnutím? Toto pomohlo Katke, ktorá zhodila 40 kíl

V štyridsiatke sa rozhodla pre zmenu životného štýlu. Za necelý rok schudla Katka Vrbová vyše štyridsať kíl a hovorí, že sa nikdy necítila lepšie.

Nepatrila k ženám, ktoré mohli zjesť hocičo a boli štíhle. „Vždy som si na to musela dávať pozor. Ale dalo sa to. Cvičila som, chodila na korčule,“ hovorí fotografka Katka Vrbová (41), ktorá sa prestala kontrolovať v tom, čo je, keď prišli deti. V jej prípade hneď dve naraz. „Človek zrazu nemá čas a padne do iného kolotoča povinností. Menej sa sústredí na seba a viac na to, aby sa mali deti dobre, bolo upratané. Je rád, keď si ráno dopije kávu a namiesto obeda doje, čo deti nechali,“ hovorí mama dvojčiat o „dojedačkách“, ktoré boli podľa nej jeden z hlavných dôvodov postupného nárastu hmotnosti. Ku kilám navyše prispelo aj nepravidelné stravovanie a menej pohybu. „Keď boli deti mále a spali veľa v kočíku, chodila som na trojhodinové prechádzky. Keď trochu vyrástli, prestali spať v kočíku a skončili sa aj dlhé prechádzky. Potom som si občas dala večer na gauči pohár vína, oriešky. A už to išlo, kilečko, dve...“

Veď od pondelka

To, že začne chudnúť, si Katka v priebehu posledných siedmich rokov, odkedy sa narodili deti, povedala viackrát. „Vždy to však vyzeralo tak, že jeden deň som chudla a na druhý som upiekla koláč a povedala si, že si dám len kúsok. Podobne to bolo s pohybom. Keď sa mi nechcelo cvičiť, povedala som si, že, veď od pondelka.“ Po neúspešných pokusoch prišla v marci prvá vlna pandémie. „Začalo sa vo veľkom kváskovať a ja som vtedy pribrala preto desať kíl,“ spomína si na časy, keď jej ručička na váhe ukazovala už 105,5 kila. Častejšie ju bolievali kríže a telo jej vlastne signalizovalo, že niečo nie je úplne v poriadku. Dodnes nechápe, ako to mohla nechať zájsť tak ďaleko.

Dovolenka pár rokov dozadu.Dovolenka pár rokov dozadu.
Dovolenka pár rokov dozadu.
Zdroj: archív K.V.

Pozrite si celú FOTOgalériu

Vždy sa o seba starala. Chodila pravidelne ku kaderníčke, na manikúru či pedikúru, no kilá, ktoré sa na ňu začali lepiť, si akoby nevšímala. Aj keď sa navonok tvárila, že je so sebou spokojná, rastúca hmotnosť ju trápila. „Vnútorne ma to hnevalo. Mám krásnu zdravú rodinu. Darí sa nám. Mám úžasnú prácu, ktorú milujem, a trápi ma to, ako vyzerám. Ale nie som schopná a ochotná urobiť nič pre to, aby sa to zmenilo,“ hovorí žena, ktorá profesionálne fotí portréty rodín. So svojou sa však vtedy nafotiť nechcela... V apríli minulého roku oslávila štyridsiatku a povedala si dosť: „Nie som taká stará, aby som vyzerala a cítila sa takto.“

Zmena života

Katka bola odhodlaná a rozhodla sa pre radikálnu zmenu. Prvým krokom bolo spojiť sa s niekým, kto jej pomôže. Nechcela žiadne škatuľkové diéty. Dôležitejšie bolo pre ňu naučiť sa zdravšie stravovať – čo, koľko a kedy si dať na tanier. Oslovila odborníčku, ktorá jej zostavila jedálny lístok a prvého júna začala svoju premenu realizovať. „Jedálny lístok bol nastavený na základe mojej váhy, výšky a fyzickej aktivity. Strava bola vyvážená, pestrá a mám pocit, že som nikdy tak veľa nejedla. Môj muž sám povedal, že keď ma vidí, len jem,“ hovorí s úsmevom po tom, čo si uvedomila, že sa nedala na diétu, ale zmenu životného štýlu. Tá sa jej páčila, chutila a hlavne fungovala. Kilá išli postupne dole.

Základom bolo jesť pravidelne päťkrát denne. „To, aké je to dôležité, som pochopila, keď som počas jedného týždňa vynechala desiatu či olovrant. A váha sa zrazu zastavila,“ hovorí Katka, ktorá chudla v priemere pol kila až kilo za týždeň.

Podráždený žalúdok?

Keď sa jej po deviatich týždňoch podarilo schudnúť na 89 kíl, zradilo ju zdravie. „Dlhodobo som mávala bolesti žalúdka. Hoci som vedela, že prídu, keď si dám tu kysnutú buchtu, povedala som si, že tabletka pomôže. Nepomohla vždy. Párkrát som bola aj na pohotovosti, kde ma odbili s tým, že som len niečím podráždila žalúdok,“ spomína si na obdobie, keď sa v jedle vôbec neobmedzovala.

-40 kíl za necelý rok-40 kíl za necelý rok
-40 kíl za necelý rok
Zdroj: archív K.V.

Väčšie problémy sa však ohlásili až zmenou stravy. „V lete som dostala záchvat a v nemocnici zistili, že to nie je len podráždený žalúdok, ale žlčník,“ ktorý si dala Katka v decembri radšej vybrať. Dnes už problémy nemá a okrem žlčníka sa vzdala natrvalo kysnutej buchty. Zo stravy úplne vyradila sladkosti, alkohol, múku, nanajvýš si dopraje bielkovinový či ryžový chlieb. „Rodine občas buchty upečiem a uvarím im aj segedínsky s knedľou, ale ja si to nedám,“ konštatuje a dodáva, že sa nevzdala potravín, ako sú zemiaky, ryža a občas si dá aj cestoviny. Ale všetko s mierou. Veľmi jej pomohlo, že si jedlo váži a vďaka tomu to nepreháňa napríklad s prílohou. „Pochopila som, že človek môže jesť akokoľvek zdravo, ale ak sa prejedá, a tým zdravým jedlom, nikdy neschudne,“ vysvetľuje Katka.

Veľkou motiváciou jej neboli len kilá, ktoré išli krásne dole, ale upravili sa jej aj problémy s trávením. „Dva roky som užívala lieky na pálenie záhy, lebo som zo všetkého mala kyselinu. Asi po dvoch až troch týždňoch po zmene stravy som ich úplne vysadila a odvtedy som ich už nepotrebovala.“

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor