MENU
zdravy-zivot

Váš stav si nevyžaduje nemocnicu? Ako vyležať „ľahký“ COVID-19?

Rúško zachytí podstatnú časť vykašľaných kvapôčok.

Súvisiace témy

Zdravý život

Váš stav si nevyžaduje nemocnicu? Ako vyležať „ľahký“ COVID-19?

Vírus je únavný, môže vám stúpnuť teplota, objaviť sa kašeľ či strata čuchu. Počítajte s bolesťami hlavy, ale aj svalov a kĺbov. Ak sa rozhodnete liečiť prírodne, musíte byť trpezlivý.

Zvýšená teplota

Objavuje sa u väčšiny pacientov s COVID-19. Horúčka by sa zväčša nemala znižovať hneď liekmi, pretože je obranným mechanizmom organizmu v boji proti infekcii a zápalu. Pri vyššej teplote tela totiž rýchlejšie hynú vírusy a baktérie, mobilizujú sa obranné mechanizmy a tvorba protilátok. Vysokú teplotu znižujeme iba vtedy, ak trvá pridlho, vysiľuje organizmus a je veľmi vysoká, teda máte nad 38,5°C.

 

Lipový čaj

Ak vám stúpne teplota oplatí sa vám uvariť lipový čaj.  Hlavnou liečebnou vlastnosťou lipového kvetu je silný potopudný účinok a schopnosť znižovať horúčku. Po vypití záparu z lipových kvetov sa budete potiť dvakrát toľko, ako pri vypití čistej horúcej vody. Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus k poteniu. Týmto jednoduchým princípom sa fyziologickým spôsobom znižuje telesná teplota.

Lipa ponúka benefity v podobe vitamínov C, E, éterických olejov, flavonoidov a trieslovín. Podporuje trávenie a detoxikáciu organizmu.Lipa ponúka benefity v podobe vitamínov C, E, éterických olejov, flavonoidov a trieslovín. Podporuje trávenie a detoxikáciu organizmu.
Lipa ponúka benefity v podobe vitamínov C, E, éterických olejov, flavonoidov a trieslovín. Podporuje trávenie a detoxikáciu organizmu.
Zdroj: Shutterstock.com

 

Podobne ako lipa vám pomôže i baza. Má tiež potopudné účinky, čím znižuje teplotu. Čaj z kvetov bazy je výborným liekom. Okrem toho, že vyvoláva potenie, čistí aj zahlienené priedušky.

Náš tip! Ak lipový čaj osladíte bazovým sirupom, potopudný účinok sa ešte zvýrazní.

Ak siahnete po liekoch

Horúčka predstavuje obrannú reakciu organizmu, pri ktorej sa mobilizuje imunitný systém. Paracetamol a ibuprofen nie vždy dokážu horúčku udržať pod kontrolou. Preto je potrebné sa  osprchovať vlažnou vodou, často vetrať, ale hlavne piť veľa tekutín.

Kašlete alebo máte bolesti?
Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia