MENU
zdravy-zivot

Ako sa vyhnúť rakovine? 10 zásad, na ktorých sa zhodli odborníci

Jedenásty bod by mohol byť - udržte si dobrú náladu!

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako sa vyhnúť rakovine? 10 zásad, na ktorých sa zhodli odborníci

Odborníci vypracovali 10 bodov, ktorých dodržiavanie dokáže významne prispieť k vášmu zdraviu a pomôcť znížiť riziko prípadnej rakoviny.

Ak vám záleží na vašom zdraví, môžete urobiť pár vecí, ktoré sú úplne jednoduché a podľa svetových aj našich odborníkov naozaj fungujú v rámci prevencie onkologických ochorení. Naopak ich nedodržiavanie je na vlastné riziko...

Desatoro proti rakovine

  1. Buďte čo najštíhlejší - udržujte si BMI na dolnej hranici normy
  2. Hýbte sa – venujte telesnej aktivite 30 až 60 minút denne
  3. Nejedzte nezdravo – vyhýbajte sa  sladkým nápojom a vysoko kalorickým jedlám
  4. Rastlinné potraviny – zjedzte aspoň 400 g neškrobovej zeleniny a ovocia denne, respektíve 5 porcií – okrem zemiakov a strukovín, obilniny a strukoviny jesť ku každému jedlu
  5. Vylúčte údeniny – červeného mäsa zjedzte najviac 500 g za týždeň, údeniny radšej vôbe
  6. Alkohol – najlepšie nepiť vôbec, no najviac 2 alkoholické nápoje za deň u muža a jeden u ženy
  7. Soľ a pleseň – denne stačí zjesť celkovo 5 g soli a pozor na pleseň v potravinách
  8. Výživové doplnky – pestrosť výživy sa snažte pokryť výlučne pestrou stravou, nie doplnkami výživy
  9. Dojčenie – snažte sa prvých 6 mesiacov dieťa výlučne dojčiť
  10. Nefajčite – nikdy!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor