MENU
zdravy-zivot

Ako si vybrať tenisky na beh a čo si obuť na prechádzku?

Ak sa chystáte na dlhšiu prechádzku, určite sa prezujte.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako si vybrať tenisky na beh a čo si obuť na prechádzku?

Teplejšie počasie láka von, a tak viac času strávite na prechádzkach či športovaní na vzduchu. Správna obuv vás môže ochrániť od bolesti. Na čo dávať pozor?

Na to, čo si obujete, sa oplatí dávať pozor. Nohy potrebujú pohodlie najmä v prípade, ak častejšie chodíte pešo. Iný typ obuvi si vyžaduje dlhšia prechádzka, a iný aktívnejšie športovanie. Každá dlhšie trvajúca aktivita si vyžaduje svoje topánky. Ak budú nevhodné, najskôr vychodíte nesprávnu obuv, postupne začnete cítiť, že niečo nie je v poriadku. Malý diskomfort môže prerásť do chronických ťažkosti. Často sa spájajú s bolesťami piat, ale postupne sa problémy vyšplhajú nahor, napríklad až ku kolenám. Zle zvolená obuv sa môže skrývať aj za bolesťami v zadnej časti lýtok. Stáva sa to najmä vtedy, ak je mäkká päta alebo celá podrážka.

Väčšinu dňa pešo?

Pozornejší buďte pri výbere topánok, ak ste sa rozhodli chodiť pravidelne pešo. Aj obľúbených desaťtisíc krokov si vyžaduje správnu obuv. Platí to i v prípade, ak máte počas pracovného dňa toho viac vybaviť a rozhodnete sa ísť po svojich. „Vhodná je obuv, ktorá bude dostatočne absorbovať tlak z tvrdých povrchov, po ktorých celý deň kráčate. Ak viete, že si iba sadnete do auta a cez parkovisko prejdete do budovy, nemusíte až tak dbať, aby mala topánka dostatočne pevnú podrážku, pevnú pätu a priestor na palce. V takomto prípade si môžete dovoliť aj štýlovejšie topánky,“ hovorí o tom, čo treba brať do úvahy, podiatrička BSc (HONS) Pod MedDenisa Mertl, MCPod. Kým vyjdete z domu, premyslite si, aký deň vás čaká, a akú trasu chcete prejsť pešo. Dámy by si mali dávať pozor na výšku podpätkov. Nižšie topánky sú šetrnejšie aj ku kolenným kĺbom.

Na prechádzku pevnejšie

Ak sa chystáte po práci na prechádzku alebo „venčenie“ štvornohého miláčika, prezujte sa. Ako by mala vyzerať zdravá, jarná prechádzková obuv? „Ideálne by sa mala dať šnurovať alebo by mala mať na zapínanie pevnú pracku. Dôležitá je pevná
a dostatočne
hlboká päta, rovnako i flexibilná predná časť topánky, teda oblasť, v ktorej sa ohýbajú palce, vysvetľuje podiatrička, na čo si dávať pri výbere pozor. „Stredná časť topánky by mala byť pevná, aby lepšie absorbovala tlak z tvrdých povrchov. Určite by sa nemala pri chôdzi po nich lámať v strede.“

Ako si vybrať tenisky, čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor