MENU
zdravy-zivot

Ako vybrať kliešťa? Točiť či netočiť?

Zdravý život

Ako vybrať kliešťa? Točiť či netočiť?

Viete, ako sa správne zbaviť nepríjemného parazita, ktorý prenáša na človeka nebezpečnú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu?

„Kliešť sa drží na koži „ako kliešť“, lebo je do nej zavŕtaný a súčasne je na ňu prilepený,“ objasňuje Doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc. riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. „Jeho fixačný orgán sa volá chobôtik a podobá sa na dlhú skobu so spätnými zúbkami.

Spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým nasáva krv k ústnemu otvoru, a zároveň slúži na fixáciu v koži.

Aby sa počas niekoľkých dní cicania na tomto mieste udržal, vylúči ešte počas prisávania sa z cementových žliaz látku podobnú sekundovému lepidlu. Pomocou nej sa prilepí ku koži po celom obvode hlavičky okolo chobôtika.

To mu umožňuje spoľahlivo sa udržať na koži, aj keď sa plne nacicia a dvestonásobne zväčší svoju hmotnosť. Potom slinami lepidlo rozpustí a voľne odpadne.“

NAJPRV OTOČTE, POTOM ŤAHAJTE

Kliešťa musíte pri vyberaní z kože najprv odlepiť. Uchopíte ho pinzetou za hlavičku čo najbližšie pri koži a najprv ho jeden až dva razy otočíte na ktorúkoľvek stranu tak, aby bol v pinzete kolmo na kožu.

Môžete tiež použiť špeciálny rozdvojený háčik, ktorým ho podoberiete úplne pri koži. Vždy najprv zatočte. Nebojte sa, nie je zavŕtaný ako skrutka. Po jeho odlepení už len ľahko potiahnete kolmo proti koži a kliešť je spoľahlivo celý vonku.

Miesto ihneď vydezinfikujte, najlepšie jódovou tinktúrou. Ak ju nemáte, dobrá je aj liehová voňavka alebo silnejší alkohol.

Ako zistíte, či sa vám podarilo kliešťa vybrať celého? „Pomôže vám lupa, keď uvidíte jeho dlhý tenký chobôtik, ako trčí z hlavičky, je všetko v poriadku,“ radí odborník.

Pre vyberanie kliešťov sú dostupné rôzne pomôcky ako klieštiky, slučky či háčiky. Je dobré ich mať v domácej i autolekárničke, spolu s jódovou tinktúrou.

TOTO NEROBTE!

- Na kliešťa nekvapkajte olej ani ho nenatierajte krémom. Ten mu upchá dýchacie otvory na boku tela a začne sa dusiť. Sám sa snaží z tela uvoľniť a začne rozpúšťať cement. Vpúšťa do rany väčšie množstvo slín, v ktorých môžu byť zárodky prenášaných chorôb. Zvyšuje sa tak riziko ich prenosu.
- Ďalšia nesprávna metóda je priložiť na kliešťa jemne navlhčený vatový tampón a niekoľkokrát na koži zakrúžiť. Odstránite ho z kože, ale väčšinou nie celého. Jeho realtívne tenký a dlhý fixačný orgán, chobôtik, sa odlomí a ostane v koži. Tu sa opúzdri a vytvorí malú hrčku.
- Kolujú rady, že kliešťa netreba točiť, ale ťahať alebo vykývať. Ani to nie je šťastné riešenie. Ak ho pri vyberaní uchopíte za mäkké bruško alebo až za hlavičkou a násilne ťaháte von, môžete ho roztrhnúť a v koži zostane prilepená celá hlavička. Tú síce môžete vybrať ihlou ako triesku, no je lepšie už navštíviť lekára. Chobôtik sa môže odlomiť aj pri neodbornom, násilnom kývaní.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor