MENU
zdravy-zivot

Ako vplýva čierna káva na naše črevá a na baktérie v nich? Pomáha či škodí?

Na zdravie! Pri káve to rozhodne platí
Zdravý život

Ako vplýva čierna káva na naše črevá a na baktérie v nich? Pomáha či škodí?

Zdravotný stav každého z nás výrazne závisí od mikrobiómu, čiže od milárd mikróbov, ktoré žijú v hrubom čreve. Vplyv na mikrobióm má všetko, čo zjeme a vypijeme. Aj káva.

Výskumy potvrdzujú, že celkový zdravotný stav a imunita každého z nás závisí do veľkej miery od zloženia miliardovej masy mikroorganizmov, ktoré žijú v našich črevách. Na túto živú masu, odborne označovanú ako mikrobióm, má vplyv všetko, čo črevami prejde, čiže tiež všetko, čo zjeme a vypijeme. V posledných rokoch boli spravené viaceré štúdie, ktoré preukázali súvislosti medzi konzumáciou čiernej kávy a znížením zdravotných rizík rôzneho druhu - od cukrovky 2.typu cez určité druhy rakoviny až po Parkinsonovu chorobu.

Aspoň dve šálky denne

Nová štúdiaukazuje, že mikrobiómy bežných konzumentov kávy sú podstatne zdravšie ako u tých ľudí, ktorí konzumujú kávu len očas alebo vôbec. Podľa Dr. Li Jiao, docentky medicíny a gastroenterológie na Baylor College of Medicine v Houstone, by ste preto v prípade, že máte radi kávu, mali tento nápoj piť bez výčitiek svedomia. 

V štúdii vedci po prvýkrát odobrali vzorky črevných mikrobiómov priamo z rôznych častí hrubého čreva počas kolonoskopií.  Dovtedajšie štúdie skúmali iba vzorky stolice, nie priamo samotný mikrobióm. Účastníci štúdie, ktorí počas predchádzajúceho roka vypili dve alebo viac šálok kávy denne, vykazovali lepšie profily črevných mikrobiómov ako tí, ktorí konzumovali menej ako dve alebo žiadnu kávu, informoval tím docentky Jiao.

Nemusíte byť nutne kávičkár

Bakteriálne druhy konzumentov kávy boli hojnejšie a rovnomernejšie distribuované po celom hrubom čreve, boli bohatšie na protizápalové vlastnosti a bolo oveľa menej pravdepodobné, že budú obsahovať Erysipelatoclostridium, typ baktérie, ktorá sa dáva do súvisu s metabolickými abnormalitami a obezitou. Črevá kávičkárov tiež mali menšiu pravdepodobnosť, že budú postihnuté zápalom.

Docentka Jiao uviedla, že nie je celkom isté, prečo má káva taký pozitívny vplyv na črevný mikrobióm. Predpokladá však, že kofeín alebo iné výživné látky v káve môžu mať vplyv na metabolizmus baktérií a na to, ako ovplyvňujú vaše telo. Je tiež možné, že kávové polyfenoly a ďalšie antioxidanty, teda zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rastlinných potravinách, pravdepodobne poskytujú zdravší mikrobióm. To je dobrá správa pre tých, čo kávu nepijú a ani s tým nechcú začať. Podobnú službu ako káva spravia pravdepodobne črevám všetky potraviny rastlinného pôvodu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia