MENU
zdravy-zivot

Najzdravší pohyb aj pri bolesti kĺbov. Vedci zaň označili túto nenáročnú vec

Sports,Injury,Concept.,Athletic,Woman,Feeling,Pain,In,Her,Neck
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Najzdravší pohyb aj pri bolesti kĺbov. Vedci zaň označili túto nenáročnú vec

Výhovorky typu - bolí ma chrbát, nemôžem sa ísť prejsť, bolí ma koleno, nemôžem ísť po schodoch - sú možno nie dôsledkami, ale príčinami vašich bolestí. Ako sa odcykliť a zbaviť bolesti?

Zdravie kĺbov je pre mobilitu človeka kľúčové.  Starnutím dochádza k zmenám pohyblivosti, čo môže ovplyvňovať celkové zdravie aj ich funkčnosť. Primeraná fyzická aktivita v akomkoľvek veku zmierňuje bolesť kĺbov a posilňuje svaly, ktoré ich obklopujú. Ako sa však hýbať, ak vás bolia a dostali ste sa do začarovaného kruhu? 

Skúste nízku záťaž

Podľa Arthritis Foundation sú pre zdravé kĺby vhodné pohybové aktivity s nízkou záťažou. Medzi tieto aktivity patrí napríklad bicyklovanie, plávanie či golf ale aj úplne bežná chôdzaAk vás teda od bolesti odrádza pohyb, stavte na ten najjednoduchší z nich. Vráti sa vám to obratom. 

Pri nedostatočnej fyzickej aktivite dochádza k tuhnutiu svalstva, strate flexibility a zníženiu pohyblivosti. Ľahko potom vznikajú zranenia, keď kĺb či sval nezvládne fyzickú záťaž, ktorá je nad jeho sily,“ hovorí Samantha Clayton, odborníčka na výživu a fitness a dodáva, že niektoré kĺby, napríklad v oblasti bedrovej chrbtice či dolnej časti chrbta, majú prirodzene nižšiu pohyblivosť, zatiaľ čo bedrové či ramenné kĺby by mali byť pohyblivejšie.

Nedostatok pohybu týchto kĺbov môže vytvárať nerovnováhu, ktorá vedie ku kompenzácii pohybu a zvýšenému riziku zranenia.“

Ako sa viac hýbať, keď vás trápi bolesť? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor