MENU
zdravy-zivot

Ako upchatá hadica. Vysoký tlak je nebezpečnejší pre ženy, už po 40-tke

Stále viac tlakárov je medzi ženami. Vekom riziko stúpa.
Zdravý život

Ako upchatá hadica. Vysoký tlak je nebezpečnejší pre ženy, už po 40-tke

Predstava typickej obete vysokého tlaku vo vyššom veku a v tele muža je mýtus. Toto ochorenie udiera v čoraz menej pravdepodobných skupinách ľudí.

Hoci dedičnosť v prípade hypertenzie hrá svoju rolu, pravú príčinu treba skôr hľadať v zlom životnom štýle, obezite, nedostatku pohybu či presáľaní. Cievy si zužujete aj nikotínom z cigariet a upchávate tukovými usadeninami či inými nečistotami. Poškodzujú vnútornú výstelku tepien, tie kôrnatejú a strácajú pružnosť. Srdce tak musí vyvinúť oveľa väčší tlak, aby krv prekonala prekážky a dostala k orgánom potrebné živiny.

Cievy regulujú krvný tlak, plynulé prúdenie krvi a rozvádzanie pulzu práve pružnosťou. Je to, ako keď polievame záhradu a v gumenej hadici ostane voda. Ak hadicu prišliapnete, z otvoreného konca vystrekne zvyšok vody. To hovorí o poddajnosti celého systému. No keď sa cievy zmenia na tvrdé, už svoju funkciu neplnia. Srdce ich musí zastúpiť a výsledkom je zvyšovanie krvného tlaku,“ ilustruje lekár a vedecký pracovník MUDr. Oto Sova, CSc.

11 prekvapivých dôvodov, ktoré zvyšujú krvný tlak. Zabudnite na soľ, sú aj omnoho horšie!

Krvný tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší. Rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť kolaps,“ upozorňuje kardiológ Gabriel Kamenský na ďalší nebezpečný štartér. Ak máte vysoký tlak, nebezpečné sú pre vás veľmi vysoké i veľmi nízke teploty a hlavne ich náhle striedanie. Ak o ňom netušíte, môže vás reakcia tela prekvapiť.

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

Žena 40 plus

Čím ste starší, tým je to pravdepodobnejšie. No predstava typickej obete vysokého tlaku vo vyššom veku a v tele muža je mýtus. Na Slovensku má hypertenziu alarmujúcich 70 percent seniorov, no už po štyridsiatke je to okolo štyridsať percent. Vysokým tlakom trpí aj každý dvadsiaty mladík do 25 rokov. Vzhľadom na ochorenia, ku ktorým hypertenzia vedie, sa podpisuje až pod polovicu mozgových i srdcových infarktov a vôbec všetkých úmrtí celkovo. Zaujímavé je, že vysoký tlak je nebezpečnejší pre ženy. Podľa amerického výskumu uverejneného U. S. Department of Health sa pomer ohrozených pohlaví po šesťdesiatke prudko mení v neprospech žien. Štúdia ľudí s neliečeným vysokým krvným tlakom potvrdila, že cievy žien, najmä tých v menopauze, sú na upchatie o tretinu náchylnejšie.

Vysoký tlak sa ukáže v páse. Rady ako ho stravou stiahnuť dole

Predtým sa cítite dobre

Srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, trvalé poškodenie obličiek i zraku sú najvážnejšie komplikácie vysokého tlaku. „Dochádza k nim, ak sa vysoký krvný tlak cielene nekontroluje a nelieči alebo sa lieči nesprávne,“ upozorňuje prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Slavomíra Filipová. „Nemusíte mať spočiatku žiadne príznaky, ktoré by upozornili na to, že niečo nie je v poriadku. Dokonca aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre. Ak sú cievy ešte pružné, komplikácie sa neobjavia,“ upozorňuje kardiologička, že hodnoty svojho krvného tlaku by preto mal poznať každý po oslave osemnástych narodenín.

Vybehnete na tretie? Bizarné príznaky prezradia, či vám hrozí mozgová mŕtvica

Dajte sa skontrolovať

Najhoršiemu scenáru sa môžete vyhnúť, ak si aspoň raz do roka odmeriate tlak doma alebo u svojho obvodného lekára v rámci preventívnej prehliadky či pri návšteve z iného dôvodu. Na potvrdenie diagnózy hypertenzie stačí, ak sa vo dvoch z troch meraní zistia hodnoty 140/90 mmHg alebo vyššie. Do hodnoty 180/110 mmHg vám lekár odporučí zmenu životosprávy. S vyššou už musíte užívať špeciálne lieky na zníženie tlaku – ACE inhibítory, kalciové blokátory, betablokátory alebo antidiuretiká. Dobrou správou je, že po novom vám ich predpíše už aj obvodný lekár. Pozor, nikdy ich svojvoľne nevysadzujte, môže vás to zabiť.

TOP znižovače tlaku. Vyjedzte si zdravé srdce s týmito dobrotami

Meriate správne?

Aby bolo meranie tlaku smerodajné, dbajte na dve pravidlá. Tlakomer, ktorý používate, by mal byť certifikovaný a tlak si merajte nielen doma, ale aj v práci či počas oddychu. Takto zachytíte akékoľvek kolísanie a vyhnete sa mätúcemu výsledku vyplývajúcemu zo syndrómu bieleho plášťa a jeho opačnej verzie. Pri prvom vám tlak vyskočí len v ambulancii lekára, v druhom prípade ho máte u lekára v poriadku, no vystúpi doma. „Znamená to, že približne desať percent pacientov môže byť liečených zbytočne a, naopak, desať percent pacientov nemusí dostať adekvátnu liečbu, pretože ich problém nie je diagnostikovaný,“ mieni docent Gabriel Kamenský. Lekár vám na vylúčenie klamlivého výsledku môže odporučiť meranie tlaku dvadsaťštyrihodinovým holterom.

Hodnoty v milimetroch ortuťového stĺpca (mmHg):

 • nebezpečne nízky 70/55
 • nízky 110/60 muži, 100/60 ženy
 • normálny 120/80
 • vysoký 140 – 159/90 – 99
 • nebezpečne vysoký 160/100 a viac

9 skrytých príznakov nadmerného stresu. Môže vyvolať infarkt, takto tomu zabránite

Riziko zvyšuje:

 • vek po 40. roku života
 • pokrvný príbuzný s vysokým tlakom
 • obezita
 • priveľa stresu
 • alkohol
 • fajčenie
 • viac ako 5 gramov soli denne

V piatich až desiatich percentách prípadov hypertenzie je vyvolávačom ochorenie iného orgánu v tele – obličiek, hormonálnej sústavy, tehotenstvo či nádory nadobličiek.

Čítajte aj: Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor