Mrkva pre zdravý zrak? Ako je to s konzumáciou potravín?
Správna funkcia očí nepochybne závisí od zdravej životosprávy. Ak by váš každodenný jedálniček obsahoval veľké množstvo mastného či sladkého jedla, zraku by to po čase značne uškodilo. Vyvážená strava v podobe listovej zeleniny, rýb (losos, tuniak a iné), citrusových plodov, nemäsitých zdrojov bielkovín (vajcia, fazuľa, orechy) nielen podporí zdravý zrak, ale zároveň do určitej miery pôsobí preventívne pred vznikom iných chorôb, či obezity. Vitamíny C a E pomôžu odvrátiť ďalšie očné problémy, ktorých pravdepodobnosť vzniku narastá so stúpajúcim vekom.
V detstve sa snáď každý stretol s informáciou, že pokiaľ zje veľa mrkvy, bude mať dobrý zrak. Hoci mrkva obsahuje vitamín A, podporujúci zdravie zraku, ide len o prevenciu pred zdravotnými problémami a nie o zázračný všeliek na oči.
Uvedené potraviny nezabudnite obohatiť o ďalšie živiny. Ak by bol váš jedálny lístok zložený napríklad len z rýb a fazule, organizmu by to určite neprospelo. Koniec koncov, vždy sa môžete poradiť s výživovým odborníkom alebo odborníčkou.
Naozaj očiam škodí pozeranie do mobilu?
Optimálna doba používania technologických zariadení nenaruší zdravie očí. Nie nadarmo sa ale hovorí, že všetkého veľa škodí. Príliš dlhé pozeranie na obrazovku počítača alebo telefónu so sebou prináša riziko viacerých komplikácií:
· rozmazané videnie;
· problémy so zaostrovaním na diaľku;
· suchosť očí spojená s častým žmurkaním;
· bolesť očí.
Doprajte očiam oddych. Čoraz viac obľúbeným sa stáva pravidlo s pomerne ľahko zapamätateľným názvom „20-20-20“. Každých dvadsať minút sa na dvadsať sekúnd pozrite do diaľky, asi dvadsať metrov pred seba. Oči sa na dostatočne dlhú dobu uvoľnia, keďže doteraz museli zaostrovať na krátku vzdialenosť.
Vedeli ste, že zdravý zrak môže narušiť aj pravidelné fajčenie? Všeobecne známym faktom je, že fajčenie poškodzuje pľúca. Zároveň však ohrozuje správnu funkciu zrakového nervu a zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu. Pokiaľ je to možné, skúste s týmto zlozvykom skoncovať. Ak neviete, kde začať, obráťte sa na svojho lekára.
Nepodceňujte pravidelné vyšetrenie očí
Navštíviť očného lekára neváhajte nielen pre pravidelnú preventívnu prehliadku očí. Už pri prvých príznakoch zhoršenia zraku, rodinnej anamnéze očných ochorení, cukrovke alebo vysokom krvnom tlaku, by ste si mali dohodnúť stretnutie s odborníkom. Niektorých ľudí môžu od riešenia problémov so zrakom odhovoriť vysoké finančné náklady. Ak má vaša zdravotná poisťovňa špeciálne benefity týkajúce sa zdravia očí a zdravého zraku, nemusíte sa ale obávať.
Zdravotné poistenie pokryje dôležité komplexné úkony, zahŕňajúce kontrolu ostrosti zraku, meranie vnútroočného tlaku, kontrolu sietnice, dúhovky, šošovky a ďalšie. Union zdravotná poisťovňa však ponúka svojim poistenkám a poistencom špeciálne vyšetrenie očí Optická koherentná tomografia vo vybraných očných klinikách zdarma.