MENU
zdravy-zivot

Ako si uchovať zdravý zrak? Zistite viac o niekoľkých účinných tipoch

Ilustračné foto
Zdroj: Union
Zdravý život

Ako si uchovať zdravý zrak? Zistite viac o niekoľkých účinných tipoch

Pre udržanie zdravých očí je potrebné viac, než šetriť si zrak a vyhýbať sa dlhému pozeraniu do mobilného telefónu. Celkový zdravotný stav môže výrazne ovplyvniť každý zo zmyslov človeka, vrátane zraku.

Mrkva pre zdravý zrak? Ako je to s konzumáciou potravín?

Správna funkcia očí nepochybne závisí od zdravej životosprávy. Ak by váš každodenný jedálniček obsahoval veľké množstvo mastného či sladkého jedla, zraku by to po čase značne uškodilo. Vyvážená strava v podobe listovej zeleniny, rýb (losos, tuniak a iné), citrusových plodov, nemäsitých zdrojov bielkovín (vajcia, fazuľa, orechy) nielen podporí zdravý zrak, ale zároveň do určitej miery pôsobí preventívne pred vznikom iných chorôb, či obezity. Vitamíny C a E pomôžu odvrátiť ďalšie očné problémy, ktorých pravdepodobnosť vzniku narastá so stúpajúcim vekom.

V detstve sa snáď každý stretol s informáciou, že pokiaľ zje veľa mrkvy, bude mať dobrý zrak. Hoci mrkva obsahuje vitamín A, podporujúci zdravie zraku, ide len o prevenciu pred zdravotnými problémami a nie o zázračný všeliek na oči.

Uvedené potraviny nezabudnite obohatiť o ďalšie živiny. Ak by bol váš jedálny lístok zložený napríklad len z rýb a fazule, organizmu by to určite neprospelo. Koniec koncov, vždy sa môžete poradiť s výživovým odborníkom alebo odborníčkou.

Naozaj očiam škodí pozeranie do mobilu?

Optimálna doba používania technologických zariadení nenaruší zdravie očí. Nie nadarmo sa ale hovorí, že všetkého veľa škodí. Príliš dlhé pozeranie na obrazovku počítača alebo telefónu so sebou prináša riziko viacerých komplikácií:

·        rozmazané videnie;
·        problémy so zaostrovaním na diaľku;
·        suchosť očí spojená s častým žmurkaním;
·        bolesť očí.

Doprajte očiam oddych. Čoraz viac obľúbeným sa stáva pravidlo s pomerne ľahko zapamätateľným názvom „20-20-20“. Každých dvadsať minút sa na dvadsať sekúnd pozrite do diaľky, asi dvadsať metrov pred seba. Oči sa na dostatočne dlhú dobu uvoľnia, keďže doteraz museli zaostrovať na krátku vzdialenosť.

Vedeli ste, že zdravý zrak môže narušiť aj pravidelné fajčenie? Všeobecne známym faktom je, že fajčenie poškodzuje pľúca. Zároveň však ohrozuje správnu funkciu zrakového nervu a zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu. Pokiaľ je to možné, skúste s týmto zlozvykom skoncovať. Ak neviete, kde začať, obráťte sa na svojho lekára.

Nepodceňujte pravidelné vyšetrenie očí

Navštíviť očného lekára neváhajte nielen pre pravidelnú preventívnu prehliadku očí. Už pri prvých príznakoch zhoršenia zraku, rodinnej anamnéze očných ochorení, cukrovke alebo vysokom krvnom tlaku, by ste si mali dohodnúť stretnutie s odborníkom. Niektorých ľudí môžu od riešenia problémov so zrakom odhovoriť vysoké finančné náklady. Ak má vaša zdravotná poisťovňa špeciálne benefity týkajúce sa zdravia očí a zdravého zraku, nemusíte sa ale obávať.

Zdravotné poistenie pokryje dôležité komplexné úkony, zahŕňajúce kontrolu ostrosti zraku, meranie vnútroočného tlaku, kontrolu sietnice, dúhovky, šošovky a ďalšie. Union zdravotná poisťovňa však ponúka svojim poistenkám a poistencom špeciálne vyšetrenie očí Optická koherentná tomografia vo vybraných očných klinikách zdarma.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor