MENU
zdravy-zivot

Ako si uchovať zdravý zrak? Zistite viac o niekoľkých účinných tipoch

Ilustračné foto
Zdravý život

Ako si uchovať zdravý zrak? Zistite viac o niekoľkých účinných tipoch

Pre udržanie zdravých očí je potrebné viac, než šetriť si zrak a vyhýbať sa dlhému pozeraniu do mobilného telefónu. Celkový zdravotný stav môže výrazne ovplyvniť každý zo zmyslov človeka, vrátane zraku.

Mrkva pre zdravý zrak? Ako je to s konzumáciou potravín?

Správna funkcia očí nepochybne závisí od zdravej životosprávy. Ak by váš každodenný jedálniček obsahoval veľké množstvo mastného či sladkého jedla, zraku by to po čase značne uškodilo. Vyvážená strava v podobe listovej zeleniny, rýb (losos, tuniak a iné), citrusových plodov, nemäsitých zdrojov bielkovín (vajcia, fazuľa, orechy) nielen podporí zdravý zrak, ale zároveň do určitej miery pôsobí preventívne pred vznikom iných chorôb, či obezity. Vitamíny C a E pomôžu odvrátiť ďalšie očné problémy, ktorých pravdepodobnosť vzniku narastá so stúpajúcim vekom.

V detstve sa snáď každý stretol s informáciou, že pokiaľ zje veľa mrkvy, bude mať dobrý zrak. Hoci mrkva obsahuje vitamín A, podporujúci zdravie zraku, ide len o prevenciu pred zdravotnými problémami a nie o zázračný všeliek na oči.

Uvedené potraviny nezabudnite obohatiť o ďalšie živiny. Ak by bol váš jedálny lístok zložený napríklad len z rýb a fazule, organizmu by to určite neprospelo. Koniec koncov, vždy sa môžete poradiť s výživovým odborníkom alebo odborníčkou.

Naozaj očiam škodí pozeranie do mobilu?

Optimálna doba používania technologických zariadení nenaruší zdravie očí. Nie nadarmo sa ale hovorí, že všetkého veľa škodí. Príliš dlhé pozeranie na obrazovku počítača alebo telefónu so sebou prináša riziko viacerých komplikácií:

·        rozmazané videnie;
·        problémy so zaostrovaním na diaľku;
·        suchosť očí spojená s častým žmurkaním;
·        bolesť očí.

Doprajte očiam oddych. Čoraz viac obľúbeným sa stáva pravidlo s pomerne ľahko zapamätateľným názvom „20-20-20“. Každých dvadsať minút sa na dvadsať sekúnd pozrite do diaľky, asi dvadsať metrov pred seba. Oči sa na dostatočne dlhú dobu uvoľnia, keďže doteraz museli zaostrovať na krátku vzdialenosť.

Vedeli ste, že zdravý zrak môže narušiť aj pravidelné fajčenie? Všeobecne známym faktom je, že fajčenie poškodzuje pľúca. Zároveň však ohrozuje správnu funkciu zrakového nervu a zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu. Pokiaľ je to možné, skúste s týmto zlozvykom skoncovať. Ak neviete, kde začať, obráťte sa na svojho lekára.

Nepodceňujte pravidelné vyšetrenie očí

Navštíviť očného lekára neváhajte nielen pre pravidelnú preventívnu prehliadku očí. Už pri prvých príznakoch zhoršenia zraku, rodinnej anamnéze očných ochorení, cukrovke alebo vysokom krvnom tlaku, by ste si mali dohodnúť stretnutie s odborníkom. Niektorých ľudí môžu od riešenia problémov so zrakom odhovoriť vysoké finančné náklady. Ak má vaša zdravotná poisťovňa špeciálne benefity týkajúce sa zdravia očí a zdravého zraku, nemusíte sa ale obávať.

Zdravotné poistenie pokryje dôležité komplexné úkony, zahŕňajúce kontrolu ostrosti zraku, meranie vnútroočného tlaku, kontrolu sietnice, dúhovky, šošovky a ďalšie. Union zdravotná poisťovňa však ponúka svojim poistenkám a poistencom špeciálne vyšetrenie očí Optická koherentná tomografia vo vybraných očných klinikách zdarma.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor