MENU
zdravy-zivot

Ako strážiť vysoký tlak bez liekov? 10 vecí robte každý deň, osmičku večer

Vysoký tlak sa dá upraviť aj bez liekov, ak vám lekár odporúčal iba zmenu životosprávy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako strážiť vysoký tlak bez liekov? 10 vecí robte každý deň, osmičku večer

Ak máte od lekára predpísané lieky, musíte ich užívať. Niekedy však stačia drobné zmeny v životospráve.

Hypertenzia, všeobecne známa ako vysoký krvný tlak, je ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Vyskytuje sa vtedy, keď je sila krvi proti stenám tepien trvalo vysoká, čo spôsobuje zvýšený tlak na srdce a cievy. Hoci na liečbu hypertenzie sú k dispozícii lieky, existuje niekoľko zmien životného štýlu, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak prirodzeným spôsobom. Tu je 10 vecí, ktoré by okrem liekov mohli pomôcť znížiť hypertenziu:

Znížte príjem sodíka

Vysoký obsah soli v strave je jedným z hlavných vinníkov hypertenzie.Vysoký obsah soli v strave je jedným z hlavných vinníkov hypertenzie.
Vysoký obsah soli v strave je jedným z hlavných vinníkov hypertenzie.
Zdroj: Shutterstock

Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k vysokému krvnému tlaku, je sodík, kľúčová súčasť soli. Preto je nevyhnutné znížiť príjem sodíka i soli v strave. Človek by mal obmedziť denný príjem sodíka na menej ako 2 300 miligramov (mg) alebo menej, najmä ak má hypertenziu.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor