MENU
zdravy-zivot

Už ste začali starnúť? Takto sa neúprosný čas podpisuje na mužoch

Udržať si kondíciu je to najdôležitejšie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Už ste začali starnúť? Takto sa neúprosný čas podpisuje na mužoch

Čím viac rokov, tým redšie vlasy, ochabnutejšie svaly, deravejšia pamäť a čoraz slabšia erekcia. Na telo sa radšej nepozerajte, zamerajte sa na niečo iné!

Rednúce vlasy, ochabujúce svalstvo, deravá pamäť a sex ako manželská povinnosť sú neklamné príznaky starnutia. Nič sa proti tomu nedá robiť, no je lepšie poznať svojho nepriateľa a tak sa pozrime na to, o čo vás vek ešte pripraví.

Hlava

Starnúci muži majú častejšie problémy s pamäťou, rečou, úsudkom a myslením ako ženy. A nie je to preto, že by bol mozog mužov opotrebovanejší. Tieto problémy spočiatku nemusia znemožňovať každodenné fungovanie, no znepríjemňujú život postihnutému a neraz aj jeho okoliu. Spomínaným ženám však nie je čo závidieť, ich častejšie postihuje alzheimer, oproti ktorému sú spomínané ťažkosti malina.

Sila

Svaly ochabujú a s nimi ubúda aj síl. Začína to po štyridsiatke a končí päť rokov po sedemdesiatke. Nezáleží na tom, koľko času strávite v posilňovni, úbytku síl nezabráni ani najvymakanejší svalnáč. Práve strata svalovej hmoty a s ním spojený úbytok síl je príčinou nepohyblivosti seniorov. V súčasnosti sa však testujú preparáty, ktoré by tento problém mohli odstrániť. Už len sa toho dožiť.

Pokračovanie článku na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor