MENU
zdravy-zivot

Ako si správne zmerať teplotu a aký typ teplomera je najvhodnejší?

Ilustračné foto.
Zdravý život

Ako si správne zmerať teplotu a aký typ teplomera je najvhodnejší?

Kontrola telesnej teploty teplomerom je jednoduchý spôsob ako zistiť či sú vaše obavy zo stúpajúcej teploty správne.

Na tento účel dnes máme na trhu veľké množstvo druhov zariadení, ktoré sú schopné dať nám na túto otázku jednoznačnú odpoveď. Ktorý si ale vybrať, aby bolo meranie najjednoduchšie a naozaj presné?

Bežná telesná teplota

Hoci ešte pred niekoľkými desaťročiami sa za bežnú teplotu označovala hodnota 36,8 °C, s pribúdajúcou teplotou prostredia sa prirodzene zvýšila aj bežná telesná teplota ľudského organizmu. Normálna telesná teplota je teda 37 °C. Normálna teplota je zvyčajne ráno nižšia a zvyšuje sa počas dňa. Vrchol dosahuje neskoro popoludní alebo večer. Ktorý teplomer ju ale zistí najlepšie?

Poznáme rôzne druhy teplomerov pričom každý má svoje výhody i nevýhody. Okrem ceny sa líšia aj kvalitou a funkciami, či spôsobom merania teploty.

1. Pásikový teplomer na čelo
Možno ste o ňom ani nepočuli, ale pásikový teplomer na čelo vyzerá presne tak ako sa volá. Je to pásik, ktorý sa prikladá na čelo osobe, ktorej meriame teplotu. Pásiky sú však veľmi nepresné, a preto pri nich dokážeme zistiť iba to, či je teplota zvýšená alebo nie. Hodnotu telesnej teploty však adekvátne neodmeriate.

2. Sklenený teplomer
Klasický ortuťový teplomer poznáme už od roku 1714, keď nemecký fyzik Daniel Gabriel Fahrenheit vymenil alkohol vo svojom teplomere za ortuť. V roku 2009 však boli ortuťové teplomery práve kvôli obsahu ortuti ako nebezpečného jedu Európskou úniou zakázané a kvapalina v nich sa vymenila za lieh alebo gálium. Jeho cena je dnes veľmi prístupná. Meranie je možné urobiť v podpazuší, ústach alebo konečníku. Nevýhodou je dlhšia doba merania, a teda až 5 minút. Deti a starší ľudia môžu mať aj v podpazuší problém teplomer takú dlhú dobu udržať, a tak nemusí meranie prebehnúť správne.

3. Digitálny teplomer
Digitálny teplomer neobsahuje kvapalinu, ale v kovovom hrote sa nachádza snímač teploty. Meranie je možné prevádzať v ústnej dutine, podpazuší alebo v konečníku. Niektoré teplomery majú hrot ohybný a pružný, aby zavádzanie do konečníka u detí bolo komfortnejšie. Podľa toho ako rýchlo vyhodnotia výsledok môžeme digitálne teplomery rozdeliť na klasické obyčajné, rýchlobežky a expresné.

4. Bezkontaktný infračervený teplomer
Infračervené teplomery fungujú na základe merania tepelnej energie, ktorá sa vyžaruje z povrchu tela. Teplotu je možné merať na čele alebo v uchu. Infračervené teplomery dokážu dokonca zmerať aj teplotu predmetov či vody. Nameranú hodnotu vidíte na displeji. Pri meraní teploty je však vždy lepšie si prečítať návod, čo vám ale zaberie iba pár minút.

Kde nameriate najpresnejšie hodnoty?

Meranie teploty môžete vykonávať v ústach, v podpazuší, na čele alebo v konečníku. Ak meriate teplotu deťom, je vhodné použiť digitálny teplomer do konečníka (nezabudnite ho však predtým natrieť olejom alebo mastičkou na zadok) alebo bezkontaktný teplomer na čelo. Takisto u starších ľudí je vhodnejšie použiť infračervený teplomer, nakoľko dlhé držanie skleneného teplomera môže byť vysiľujúce.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.