MENU
zdravy-zivot

Chcete potešiť chrbát? Poseďte si na lopte, nie však pridlho, radí odborníčka

Sedenie na fitlopte má svoje pravidlá.
Zdravý život

Chcete potešiť chrbát? Poseďte si na lopte, nie však pridlho, radí odborníčka

Potešíte chrbát, posilníte si brušné svaly. Celej rodine však jedna nestačí. Fitlopta musí byť správne veľká i nafúknutá.

Výhodou fitlopty je, že ju môžete použiť nielen pri aktívnom sedení, ale aj na seriózny tréning. Sadnete si na nestabilný povrch a svaly musia pracovať, aby ste sa na lopte udržali. „Pomocou fitlopty môžete pôsobiť na hlboký stabilizačný svalový systém. Pohojdávanie, prevaľovanie na bruchu a chrbte, ktoré uvoľňuje a naťahuje telo, zase odbúrava stres,“ približuje všestranné využitie fitlopty fyzioterapeutka Mgr. Barbora Krchňavá-Hanicová.

Prečo sa oplatí?

 • odľahčuje platničky a stavce,
 • posilňuje chrbtové a brušné svaly,
 • zlepšuje držanie tela i správny sed,
 • kompenzuje svalovú dysbalanciu,
 • je výbornou prevenciou poškodenia chrbtice,
 • uvoľňuje chrbát počas tehotenstva,
 • podporuje správny sklon panvy. 

Neprežeňte to!

So sedím to nepreháňajte, inak si preťažíte svaly. Na nové sedenie si zvykajte postupne. Najskôr si na fitlopte poseďte polhodinu, potom hodinu. Bez problémov ju môžete striedať s klasickou stoličkou. Pri sedení by ste mali mať kolenný kĺb o trochu nižšie ako bedrový. Či už sa rozhodnete na lopte len sedieť alebo i cvičiť musí mať správnu veľkosť. Pri výbere zohľadnite nielen výšku postavy, ale i dĺžku paže od pleca po zápästie.

 

Správna veľkosť

Veľkosť fitlopty určuje jej priemer v centimetroch. Fitlopty sú väčšinou nafúknuté slabo, sú mäkké. Po nafúkaní ju dajte k stene alebo inému pevnému predmetu a urobte si naň značku. Veľkosť lopty my mala zodpovedať údajom na výrobku. Ak ste si kúpili päťdesiatpäť centimetrovú, presne takú výšku by mala lopta dosiahnuť.

 • výška pod 140 cm: dĺžka pleca po zápästie menej ako 45 - veľkosť lopty 45 cm
 • výška 140 - 160 cm: dĺžka pleca po zápästie 45-50 - veľkosť lopty 55 cm
 • výška 160 - 180 cm: dĺžka pleca po zápästie 50-60 - veľkosť lopty 65 cm
 • výška nad 180 cm: viac ako 60 - veľkosť lopty 75 cm

Nedajte sa zlákať nízkou cenou. Kvalitná fitlopta je z odolného materiálu. Má vyššiu nosnosť a odolnosť. Máva príjemný protišmykový povrch a len tak ľahko nesfúkne. Unesie do 500 kilogramov. Väčšina je navrhnutá pre osoby do 130 kilogramov statickej hmotnosti.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia