MENU
zdravy-zivot

Ako správne užívať antibiotiká? Toto by ste o liečbe mali vedieť

Tabletky zapíjajte vždy radšej čistou vodou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako správne užívať antibiotiká? Toto by ste o liečbe mali vedieť

Antibiotická liečba vyžaduje plnú vážnosť a zodpovedný prístup. Aby ste boli čo najskôr fit a minimalizovali výskyt nežiaducich účinkov, striktne dodržiavajte odporúčania v dávkovaní!

V posledných rokoch je veľmi diskutovanou témou odborníkov rezsitencia mikróbov voči antibiotickej liečbe, čo spôsobuje častejšie úmrtia na predtým nimi vyliečiteľné choroby ako je zápal pľúc či močová infekcia. Obzvlášť odolné sú baktérie ako MRSA, legionella alebo takzvaná nemocničná baktéria.

Pozor na vysoké dávky vápnika pri užívaní antibiotík. Vo videu sa dozviete, kde je vápnika najviac.

V prvom rade, by sme sa mali vyvarovať príliš častému užívaniu antibiotík pri chorobách bežne liečiteľných klasickými liečivami ako je nachladnutie. Lekár by  mal  vždy z laboratórnych testov určiť potrebný druh liečiva. Terapia naslepo sa totiž nevypláca. Na vírusové či plesňové zápaly antibiotiká neúčinkujú. 

Nie sú antibiotiká ako antibiotiká

Z vyššie uvedených dôvodov si ich preto rozhodne neordinujte sami z domácich zásob! Výsledky kultivácie lekárovi napovedia, ktorý liek zaberie na konkrétnu baktériu vo vašom tele. Je preto možné, že antibiotiká, ktoré ste si doma ponechali, vám viac uškodia ako pomôžu. Okrem toho by ste všetky nepoužité lieky mali vrátiť do lekárne a nepoužívať antibiotiká, ktoré ste získali bez lekárskeho predpisu! Ich častým užívaním si môžete spôsobiť vážne oslabenie imunitného systému a pri prípadnom vážnejšom ochorení, kedy bude ich nasadenie naozaj nutné, nebudú mať taký rýchly a silný účinok. Je potrebné si uvedomiť, že sú určené na liečbu bakteriálnych infekcií.

Čo ich liečbu znižuje?

Je dobre známe, že niektoré látky v potravinách či iných liečivách môžu antibiotickú liečbu ovplyvniť :

  • Mliečne výrobky - mlieko obsahuje vápnik a jeho konzumácia spolu s antibiotikami vyvolá chemickú väzbu, ktorá bráni vstrebávaniu liečiv. Siahnite po nich dve hodiny pred alebo po užití antibiotík. Vysoký podiel vápnika obsahujú i niektoré džúsy.
  • Doplnky výživy v podobe zinku, horčíka a železa užívajte rovnako s dvojhodinovým odstupom od antibiotík.
  • Obmedzte pitie minerálnych vôd a tiež užívanie multivitamínových prípravkov s minerálmi. 
  • Pitiu alkoholu sa vyhýbajte! Najskôr je možné jeho striedme konzumovanie 24 hodín po ukončení liečby, teda po užité poslednej tabletky z balenia.
  • Pri liečbe bakteriálnych infekcií pomocou kontrimoxazolu vynechajte zo stravy vitamín C aj v podobe kyslých potravín a citrusových plodov.
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor