MENU
zdravy-zivot

VAJÍČKA: Ako ich uskladňovať počas leta? Veľký pozor na toto

Vajcia je najlepšie uchovávať v chladničke, kde je stabilná teplota.

Súvisiace témy

Zdravý život

VAJÍČKA: Ako ich uskladňovať počas leta? Veľký pozor na toto

Pri horúcich dňoch, keď sa teploty šplhajú nad 30 stupňov, klesá náš záujem kupovať vajcia. Najväčším strašiakom je salmonelóza. Pri dodržiavaní pravidiel správneho skladovania sa jej nemusíte obávať.

Najlepšie je uložiť vajíčka do chladničky ostrým koncom dole, je to preto, aby bielok zostal v strede a nebol v kontakte so vzduchovým vačkom na širšom konci. Ak ich máte v chladničke dlhšie ako 10 dní, prevráťte ich. Zabránite tak prilepeniu žĺtka ku škrupine.

​Farba škrupiny nemá vplyv na kvalitu ani chuť vajec. O tom, akej farby bude škrupina rozhoduje plemeno nosníc. O farbe žĺtka zasa rozhoduje zloženie krmiva, ktoré ovplyvňuje množstvo obilnín, karoténov, prípadne ich pomerom. Nezáleží na tom, či je žĺtok tmavšie, alebo svetlejšie, pretože to neovplyvňuje jeho výživové hodnoty.

Ako správne skladovať vajíčka v domácnosti:

Všímajte si dobu spotreby

Trvanlivosť slepačích vajec je 28 dní po znesení, pri dodržiavaní pravidiel správneho skladovania to môže byť aj dlhšie.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor