Nahádzať všetku bielizeň spolu do práčky a pustiť na štyridsiatku, nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Pri nízkej teplote hrozí, že na oblečení ostanú baktérie. Úplne stačí, ak kombinujete nohavičky či trenky s iným oblečením.
„U žien, ktoré trpia gynekologickými problémami, určite odporúčam spodnú bielizeň dlhodobo prať na šesťdesiatke,“ hovorí epidemiologička z Trnavskej fakultnej nemocnice Jaroslava Brňová.
3 kroky
Nejde však len o pranie. Dekontaminácia bielizne pozostáva z troch krokov, z prania, sušenia a žehlenia. „Prvý zásadný krok je kvalitné pranie s dostatkom prášku, nie prebytkom, aby tam neostával,“ upozorňuje. Nadmerné množstvo prášku môže pri dýchaní a kontakte s kožou citlivejším osobám či deťom spôsobovať alergické reakcie.
„Následne by mala byť bielizeň dobre sušená, buď pomocou sušičky alebo na priamom slnečnom žiarení. Slnko produkuje UV žiarenie, čo je istá forma dezinfekcie. Dôležité je, aby vzduch prádlo dobre prevetral,“vysvetľuje Brňová.
Problémom môže byť, ak máte balkón orientovaný na sever, kde slnko až tak dobre nedopadá. Ešte väčšou chybou je oblečenie sušiť vnútri na sušiakoch. „V uzavretých miestnostiach sa vyparujú prášky a dýchať to môžu aj deti,“ priblížila epidemiologička.
Tretím krokom je žehlenie, či už bežnou alebo naparovacou žehličkou. „Naparovacie sú účinnejšie v prevencii mikroorganizmov ako bežné tepelné, lebo okrem suchého tepla ide na bielizeň aj nasýtená para. Žehliť by sa mala aj spodná bielizeň, to je ďalšia likvidácia mikroorganizmov,“uzavrela odborníčka.
Periete na 40?
Ak predsa len všetko periete na štyridsiatke, nemusíte sa zas príliš ľakať. Vo väčšine prípadov sa nič nestane. „Keď je to zdravý človek, ktorý mal oblečenie či spodnú bielizeň jeden deň na sebe, tak štyridsiatka úplne dostačuje, v prípade, že sa bielizeň následne správne vysuší a vyžehlí,“ dodala Brňová.
- 9%
- 56%
- 35%
Váš hlas bol započítaný