MENU
zdravy-zivot

Ako správne oprať nohavičky či podprsenku? Pozor na TÚTO častú chybu!

Female,Underwear,Is,Hanging,On,The,Rope,On,Light,Background.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako správne oprať nohavičky či podprsenku? Pozor na TÚTO častú chybu!

Ako zvyknete prať svoju bielizeň? Nedostatočná teplota či kombinácia oblečenia sa môže vypomstiť!

Nahádzať všetku bielizeň spolu do práčky a pustiť na štyridsiatku, nemusí byť vždy ten najlepší nápad. Pri nízkej teplote hrozí, že na oblečení ostanú baktérie. Úplne stačí, ak kombinujete nohavičky či trenky s iným oblečením. 

„U žien, ktoré trpia gynekologickými problémami, určite odporúčam spodnú bielizeň dlhodobo prať na šesťdesiatke,“ hovorí epidemiologička z Trnavskej fakultnej nemocnice Jaroslava Brňová.

3 kroky

Nejde však len o pranie. Dekontaminácia bielizne pozostáva z troch krokov, z prania, sušenia a žehlenia. „Prvý zásadný krok je kvalitné pranie s dostatkom prášku, nie prebytkom, aby tam neostával,“ upozorňuje. Nadmerné množstvo prášku môže pri dýchaní a kontakte s kožou citlivejším osobám či deťom spôsobovať alergické reakcie. 

Spodnú bielizeň by sme nemali nosiť dlhšie ako jeden deň a prať ju na 60 °C.Spodnú bielizeň by sme nemali nosiť dlhšie ako jeden deň a prať ju na 60 °C.
Spodnú bielizeň by sme nemali nosiť dlhšie ako jeden deň a prať ju na 60 °C.
Zdroj: Shutterstock

„Následne by mala byť bielizeň dobre sušená, buď pomocou sušičky alebo na priamom slnečnom žiarení. Slnko produkuje UV žiarenie, čo je istá forma dezinfekcie. Dôležité je, aby vzduch prádlo dobre prevetral,“vysvetľuje Brňová.

Problémom môže byť, ak máte balkón orientovaný na sever, kde slnko až tak dobre nedopadá. Ešte väčšou chybou je oblečenie sušiť vnútri na sušiakoch. „V uzavretých miestnostiach sa vyparujú prášky a dýchať to môžu aj deti,“ priblížila epidemiologička.

Tretím krokom je žehlenie, či už bežnou alebo naparovacou žehličkou. „Naparovacie sú účinnejšie v prevencii mikroorganizmov ako bežné tepelné, lebo okrem suchého tepla ide na bielizeň aj nasýtená para. Žehliť by sa mala aj spodná bielizeň, to je ďalšia likvidácia mikroorganizmov,“uzavrela odborníčka.

Periete na 40? 

Ak predsa len všetko periete na štyridsiatke, nemusíte sa zas príliš ľakať. Vo väčšine prípadov sa nič nestane. „Keď je to zdravý človek, ktorý mal oblečenie či spodnú bielizeň jeden deň na sebe, tak štyridsiatka úplne dostačuje, v prípade, že sa bielizeň následne správne vysuší a vyžehlí,“ dodala Brňová.

Anketa
Pri akej teplote periete spodnú bielizeň?
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor