MENU
zdravy-zivot

3 suroviny na prečistenie čriev: Ako pripraviť ryžu natural, ovos či pohánku?

Ako chutne pripraviť obilniny tak, aby si zachovali čo najviac výživných látok?
Zdravý život

3 suroviny na prečistenie čriev: Ako pripraviť ryžu natural, ovos či pohánku?

Prezeráte si v obchode vrecúška s pohánkou, kuskusom či ryžou Natural? Viete, že tieto zrniečka sú veľmi zdravé a radi by ste ich začali jesť, ale neviete, ako ich pripraviť? Poradíme vám a do leta nielen schudnete, ale aj opekniete.

Ryža natural

Celkom neolúpaná ryža sa neje, vrchná šupka je nestráviteľná. Ryža natural je pololúpaná, zbavená najvrchnejšej a najtvrdšej šupky zrna. Ostatné pod ňou zostávajú a vďaka nim má ryža veľa vlákniny, vitamínov B, vápnika, fosforu, horčíka, chrómu i selénu. Preto je oveľa zdravšia ako lúpaná biela ryža. Je vynikajúcim zdrojom betaglukánu, ktorý podporuje tvorbu makrofágov, najdôležitejšej zložky bunkovej imunity.

Tento rozvetvený polysacharid má aj tú výhodu, že nezaťažuje organizmus, lebo sa odbúrava vo forme ľahko odstrániteľných metabolitov. Celozrnná ryža podporuje činnosť čriev, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáha chudnúť, lebo stimuluje spaľovanie tukov. Je vhodná aj pri bezlepkovej diéte a alergiách.

Ako na to? 

Ryžu natural môžete variť rôznymi spôsobmi. Aj tak, ako ste zvyknutí pripravovať bežnú lúpanú bielu ryžu, len to trvá o niečo dlhšie. Alebo ryžu večer namočte do vody a celú noc nechajte stáť. Na druhý deň ju sceďte a dobre odkvapkanú nasypte do hrnca alebo hlbokej panvice na rozpálený olivový olej. Zmiernite plameň a opekajte dovtedy, kým nebudete počuť zrniečka pukať. Keď sa pomaly začnú otvárať, zalejte ich zasa troma dielmi vody, posoľte, premiešajte a na minimálnom plameni nechajte asi päťdesiat minút klokotať. Za ten čas ryža takmer všetku vodu vpije, ak nie, sceďte ju. Hotovú ju môžete prichutiť vegetou bez glutamátu sodného, rôznymi bylinkami či štipkou čierneho korenia.

Celozrnná ryža je zdravšia ako lúpaná, hoci jej príprava trvá dlhšie.Celozrnná ryža je zdravšia ako lúpaná, hoci jej príprava trvá dlhšie.
Celozrnná ryža je zdravšia ako lúpaná, hoci jej príprava trvá dlhšie.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia