MENU
zdravy-zivot

Ako sa pripraviť na očkovanie? 5 vecí môže zvýšiť účinnosť vakcíny

General,Practitioner,Vaccinating,Old,Patient,In,Clinic,With,Copy,Space.
Zdravý život

Ako sa pripraviť na očkovanie? 5 vecí môže zvýšiť účinnosť vakcíny

Čo by ste mali zmeniť vo svojom životnom štýle a čomu sa vyvarovať, aby bola účinnosť vakcíny čo najvyššia?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa dnes javí ako najúčinnejšia zbraň proti novému koronavírusu. Ako sa naň pripraviť a na čo si dať pozor, aby ste z neho pre telo získali maximum? 

Tým, že sú vakcíny proti COVID-19 nové, dnes ešte nevieme presne povedať, či určité zmeny v životnom štýle môžu zvýšiť ich účinnosť. Odborníci, ktorí sa venovali štúdií vakcín proti chrípke, však odporúčajú týchto 5 vecí. Informuje web dailymail.co.uk.

1. Prebiotiká a probiotiká

Jogurt nasýti tráviace orgány probiotikami, ktoré ich podporia. Zdravé proteíny v ňom sú zdroj pre budovanie svalovej hmoty.Jogurt nasýti tráviace orgány probiotikami, ktoré ich podporia. Zdravé proteíny v ňom sú zdroj pre budovanie svalovej hmoty.
Jogurt nasýti tráviace orgány probiotikami, ktoré ich podporia. Zdravé proteíny v ňom sú zdroj pre budovanie svalovej hmoty.
Zdroj: Shutterstock

Prebiotiká sú potraviny bohaté na vlákninu, ktoré kŕmia „dobré“ baktérie v našom čreve. Patria medzi ne fazuľa, šošovica, cesnak, cibuľa a veľa zeleniny. Probiotiká sú živé baktérie nachádzajúce sa najmä vo fermentovaných potravinách – kyslá kapusta, kimči a prírodný jogurt.

Štúdie publikované v odbornom časopise Nutrients v roku 2017 uvádzajú, že príjem prebiotík a probiotík pred očkovaním takmer zdvojnásobil počet ľudí, u ktorých sa následne vyvinuli ochranné hladiny protilátok. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia