MENU
novinky-a-odbornici

Čo robiť, ak to váš kamoš prehnal s alkoholom? Je v bezvedomí?

Pripíjate si na nový rok? Nestraťte zdravý úsudok a mieru.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Čo robiť, ak to váš kamoš prehnal s alkoholom? Je v bezvedomí?

Štrnganie pohárikov k silvestrovskej noci patrí. Ale aj pri ňom treba poznať mieru. Inak sa noc skončí prinajmenšom hanbou a v horšom prípade otravou alkoholom.

Ako hovorí skúsený záchranár Viliam Dobiáš, kniha „opileckých“ príbehov by mala najväčší počet strán. V každej službe záchranárov sa pritrafí aspoň jeden. Ako spoznať, že váš kamarát nie je v poriadku a kedy už treba urýchlene hľadať odbornú pomoc? 

Kontrolujte kamarátov

„Kamaráti rozpoznajú nadmerné požitie alkoholu ľahko, lebo väčšinou pijú spolu,“ začína s nadhľadom rozprávanie o prvej pomoci prezident SČK a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „U opitých ľudí sa objavujú rôzne stupne poruchy reči. Motá sa im jazyk, napriek tomu sa snažia hovoriť viac a rýchlejšie, ako im mozog produkuje myšlienky.“ Počas komunikácie budete cítiť z úst zápach alkoholu. Všetko sprevádzajú nekoordinované, mierne prehnané pohyby. Typické sú i rozvláčne gestá. 

Pozor na sebavedomie

Opitosť sa prejavuje aj vysokou dávkou odvahy, nadmerným sebavedomím, siláckymi rečami, avšak minimálnym kritickým pohľadom na veci a činy. Ku klasickým prejavom patrí aj ťažšie udržateľná či takmer žiadna rovnováha. „Prestať piť je najúčinnejšia prvá pomoc, ale dobrovoľne nerealizovateľná,“ pridáva reálny pohľad na vec prezident Slovenského Červeného kríža. Nadmerné pitie sa väčšinou končí bezvedomím. Zadusenie zatečením obsahu žalúdka do dýchacích ciest je najčastejšia celoročná príčina smrti opilcov. Podchladenie a zamrznutie zase najčastejšou zimnou príčinou.“

Tipy záchranára: 

► nepite nalačno
► nepite rýchlejšie, ako je odbúravanie alkoholu v tele, necelé poldeci destilátu či dva decilitre vína alebo jedno pivo spracuje organizmus za dve hodiny
► dopĺňajte aj nealkoholické nápoje
► zajedajte potravou bohatou na ovocný cukor 

Nedýcha?

Ak je opilec v bezvedomí, postupujte pri prvej pomoci rovnako ako v prípade, keď upadne do bezvedomia triezvy človek. Postihnutého oslovte alebo ním zatraste. Neobjavila sa žiadna reakcia? „Potom zakričte o pomoc a zároveň zistite, či dýcha. Počas tohto úkonu držte hlavu obidvoma rukami v záklone,“ radí Viliam Dobiáš. Ak je postihnutý v bezvedomí a nedýcha, začnite s oživovaním. Stláčajte hrudník a začnite so záchranným dýchaním. Ak je opitý v bezvedomí, dýcha a je vonku zima, zoberte ho do tepla a otočte do stabilizovanej polohy na boku.“ Vyzlečte mu mokrý odev a prezlečte ho do suchého. Poprikrývajte ho dekami, prípadne termofóliou. Nezabudnite sa pozrieť, či nemá veľké rany na tvári. Skontrolujte aj vlasatú časť hlavy. Ak hlava krváca, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Odborníci by mali vylúčiť prípadné poranenie mozgu, za ktorým sa skrýva pád. Videli ste, ako podgurážený kamarát spadol len zo stoličky? V tom prípade je poranenie podľa odborníka málo pravdepodobné. 

Skontrolujte viečka

V žiadnom prípade sa nesnažte u opitých ľudí vyvolať vracanie. Je to zakázané. „Ak začne vracať sám, nebráňte tomu, len ho otočte na bok,“ upozorňuje záchranár. Do rúk zdravotníkov patrí človek pod vplyvom alkoholu, ktorý nemá žmurkací reflex.To znamená, že nemrkne, ak by ste sa jeho oka jemne dotkli prstom. Tiesňovú linku ihneď volajte aj v prípade, keď niekto pil alkohol, je v bezvedomí, chrčivo dýcha aj pri záklone hlavy a nereaguje na bolestivé podnety, napríklad keď ho uštipnete. 

Signálom, že si postihnutý vyžaduje odbornú pomoc, sú aj nerovnako rozšírené zrenice a čerstvé krvavé poranenie. Tiež v prípade, keď je pomočený a ruku na jednej strane má nevládnu. „Otočte ho do stabilizovanej polohy na boku a pozorne sledujte až do príchodu záchranky, prízvukuje Viliam Dobiáš. Vždy však myslite na to, že človek mohol vypiť len pohár vína, ale v bezvedomí môže byť pre cukrovku, porážku, epilepsiu či úraz hlavy. „Alkoholový zápach nemusí automaticky znamenať otravu alkoholom. Opýtajte sa ho niečo, aj človek, ktorý je zdanlivo v bezvedomí môže zamrmlať, daj pohárik a zmizni. Chorý človek to nikdy nepovie,“ pridáva tip záchranár.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor