MENU
zdravy-zivot

Čo robiť, keď sa niekto topí alebo ho uštipne osa? Hlavné zásady prvej pomoci

K topiacemu pristupujte zozadu, inak potopí aj vás.
Zdravý život

Čo robiť, keď sa niekto topí alebo ho uštipne osa? Hlavné zásady prvej pomoci

Cez prázdniny sa častejšie pohybujeme v lese či pri vode. Vedeli by ste podať prvú pomoc, ak niekoho uštipne vretenica či osa?

Niekto sa topí

Pamätajte, že každý topiaci sa má ohromnú silu a pod vodu môže stiahnuť aj záchrancu.

Dovolenka na Slovensku: Relax pri vode môže vyjsť draho.Dovolenka na Slovensku: Relax pri vode môže vyjsť draho.
Dovolenka na Slovensku: Relax pri vode môže vyjsť draho.
Zdroj: Shutterstock

Prvá pomoc:

Ak je to možné, zachraňujte bez toho, aby ste vstúpili do jazera či bazéna. Snažte sa nešťastníkovi podať palicu, veslo alebo plávaciu pomôcku, ktorej by sa zachytil. Ak to nejde, musíte do vody. Plávajte však odzadu, aby sa na vás nevrhol.

Ak ste doplávali k topiacemu sa, ktorý nedýcha, ihneď vo vode začnite s oživovaním. Skúste mu vyčistiť ústnu dutinu a záklonom hlavy mu uvoľnite dýchacie cesty. Umelé dýchanie z úst do úst mu poskytujte minútu. Keď nezačne sám dýchať, ďalší postup závisí od vzdialenosti k brehu. Pri alternatíve, že ho z vody dostanete do piatich minút, plávajte s ním na breh a pokračujte v umelom dýchaní. Ak predpokladáte, že ho vytiahnete až po piatich minútach, do postihnutého dýchajte ešte minútu a až potom ho dostaňte von. Masáž srdca sa vo vode poskytnúť nedá, hrudník masírujte až na brehu. Keď postihnutý dýcha sám, ale nereaguje na slová alebo na jemné zatrasenie, je v bezvedomí. Vtedy ho uložte do stabilizovanej polohy na boku.

Zapamätajte si! Nekúpte sa hneď po výdatnom jedle. Neskáčte do vody bez toho, aby ste sa predtým neochladili. Na „hlavičku“ zabudnite, ak jazero alebo inú vodnú plochu nepoznáte. Nikdy neplávajte priďaleko, hoci ste dobrý plavec. Nechoďte do vody so žuvačkou, môže uviaznuť v dýchacích cestách.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia