MENU
zdravy-zivot

Zabudnite na cukor v káve. Tieto prírodné sladidlá sú oveľa zdravšie

Množstvo bieleho cukru spôsobuje nadváhu a stojí za vznikom mnohých chorôb tráviaceho traktu. Vyskúšajte zdravšie alternatívy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zabudnite na cukor v káve. Tieto prírodné sladidlá sú oveľa zdravšie

Máte radi osladenú kávu, ale chceli by ste vyskúšať zdravšie možnosti ako je biely cukor? Možností je viac a káva skutočne chutí výborne. Rozhodujúce je ako veľmi sa vie váš jazýček prispôsobiť inej sladkej chuti.

Biely cukor sa vyrába z cukrovej repy rafináciou a týmto procesom stráca všetky svoje vitamíny a minerálne látky. Obsahuje prázdne kalórie, žiadne živiny a okrem toho ešte ochudobňuje telo o jeho vitamíny, bielkoviny a minerály, hlavne vápnik. Jeho nadmernou konzumáciou môže viesť k vyššiemu riziku kardiovaskulárnych chorôb, infarktu či vysokému krvnému tlaku. Podporuje zubné kazy, osteoporózu a celkovo prekysľuje organizmus.

Množstvo bieleho cukru spôsobuje nadváhu a stojí za vznikom mnohých chorôb tráviaceho traktu. Zbavovanie sa závislostí na ňom je ťažký oriešok a treba to urobiť postupne. Kávičkári môžu začať od svojej dennej obľúbenej šálky. Alternatív je na trhu dosť a zmenu pocítite hlavne na sebe.

Najlepšie prírodné sladké alternatívy

Erytritol je cukrový alkohol, ktorý pochádza zo sacharidov rastlín.Erytritol je cukrový alkohol, ktorý pochádza zo sacharidov rastlín.
Erytritol je cukrový alkohol, ktorý pochádza zo sacharidov rastlín.
Zdroj: Shutterstock

Erythritol

Erythritol je cukrový alkohol, ktorý pochádza zo sacharidov rastlín. Podobne ako stévia sa musí chemicky upraviť, aby sa mohol používať ako sladidlo. Tento proces existuje už od 90. rokov 20. storočia. V tele sa neštiepi a v tenkom čreve sa rýchlo absorbuje. Je horšie metabolizovaný, čo znamená že telo ho v nezmenenej podobe vylúči močom. Nespôsobuje nadúvanie, nepodporuje tvorbu zubného kazu a je vhodný pre cukrovkárov I. aj II. typu, pretože nemení hladinu glukózy.

Erythritol je na prvý pohľad podobný stolovému bielemu cukru, hoci má o niečo jemnejšiu štruktúru. Môže sa použiť všade tam, kde sa v recepte vyžaduje cukor, môže sa miešať so stéviou.

Neobsahuje žiadne kalórie a má nízky obsah sacharidov. Žiadne prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi ani prázdne kalórie tu nehrozia! Je dokonalým doplnkom kávy, aj keď na jeho inú sladkastú chuť si treba zvyknúť.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor