MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako si ošetrovať vlasy aby boli krásne? Pravidlá sú jednoduché

Má význam robiť si píling na pokožke hlavy?

Naše umývanie vlasov býva nedostatočné. Väčšinou si ich iba rýchlo našampónujeme, napeníme a opláchneme. Niektoré stihnú ešte kondicionér a bodka. Keby sme toto robili na pokožke tváre, nebola by o. k. Preto jej občas doprajeme píling aj výživnú masku. Umývanie vlasov nestačí, aby sme udržali čistú pokožku hlavy. Hromadia sa na nej rôzne nečistoty, stylingové produkty, zvyšky farieb, odumretých buniek, mazu… Smelo siahnite aj po pílingu na vlasovú pokožku. 

A čo správna starostlivosť?

Najdôležitejšie je starať sa o pokožku hlavy. Toniká a masky na vlasy pomáhajú, navyše sa ľahko používajú. Raz do týždňa si ich doprajte a neoľutujete. Suchá a šupinatá pokožka predsa nemôže byť základom pre krásne vlasy. 

Je pravda, že gumičky a kovové sponky vlasy ničia?

Nielenže ich ničia, oberajú ich aj o objem. Bezpečné sú najmä hodvábne gumičky alebo šatky. Ani keď ich necháte na vlasoch cez noc, nepoškodia ich. Niektorí špecialisti dokonca odporúčajú nosiť v noci vlasy vypnuté hodvábnou gumičkou dohora. Zmenší sa tým trenie a uzlenie prameňov počas spánku.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor