MENU
zdravy-zivot

Ako si ošetrovať vlasy aby boli krásne? Pravidlá sú jednoduché

Výživu potrebuje aj vlasová pokožka.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako si ošetrovať vlasy aby boli krásne? Pravidlá sú jednoduché

Vedeli ste, že po nevhodnej diéte môžu vlasy padať ešte niekoľko mesiacov? Ako na ne vplýva nosenie sponiek, vitamíny či tehotenstvo?

Podľa trichológov, špecialistov na stav vlasov a vlasovej pokožky, nevplýva na kvalitu vlasov len prostredie, ale najmä strava, toxíny a antikoncepčné prostriedky. Napríklad diéta má za následok zmeny, ktoré vedú k nadmernému vypadávaniu vlasov aj niekoľko mesiacov po tom, ako ste ju držali. Nárazové diéty alebo úplné vylúčenie niektorých potravín môže viesť k takejto reakcii. Vlasy dostávajú výživu ako posledné, cez vlasovú pokožku. Preto aj keď sa dobre stravujete, výživné látky zostanú v dôležitejších orgánoch. Vegánom často chýba vo výžive vitamín B12. Niekto trpí nedostatkom bielkovín, a tak ich musí prijímať vo forme doplnkov. Práve bielkoviny sú pre kvalitu a hrúbku vlasov dôležité. Tu je zodpovedaných zopár najčastejších otázok, ktoré trápia väčšinu z nás v súvislosti s vlasmi.

Ktorý vitamín je ešte nevyhnutný pre zdravú vlasovú pokožku?

Pri testovaní kaderníci zistili, že asi 95 percent osôb malo nedostatok vitamínu D. Vlasové folikuly majú receptory vitamínu D a je to kľúčová súčasť rastového cyklu, takže ak máte nízku hladinu, ovplyvní to hrúbku vlasov. Odporúča sa užívať asi dvetisíc jednotiek vitamínu D denne.

Ovplyvňuje hladina hormónov vlasy?

Ak ste si všimli po užívaní hormonálnych tabletiek zmeny na vlasoch, konajte. Užívanie antikoncepcie, hormonálne lieky v menopauze aj cysty na vaječníkoch môžu viesť k rednutiu vlasov. Je možné požiadať lekára o zmenu liekov.

Čo ak zistím, že moje vlasy začali rednúť? Ako zastaviť padanie?

Vtedy požiadajte o pomoc odborníka – trichológa alebo kožného lekára. Nastaví vám vhodnú liečbu. No výsledok nečakajte skôr než o dvanásť týždňov. Je to dlhý proces, problému sa treba začať venovať čo najskôr.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor