MENU
zdravy-zivot

Ako ošetrovať pery v mrazoch a ktorý zlozvyk sa nevypláca, poradí lekárka

Balzam na pery majte vždy po ruke.
Zdravý život

Ako ošetrovať pery v mrazoch a ktorý zlozvyk sa nevypláca, poradí lekárka

Pokožke pier treba v zime venovať zvýšenú pozornosť. Je príliš jemná na to, aby sa chlad a vykúrené miestnosti neprejavili na jej vysušovaní.

S klesajúcou teplotou priamoúmerne stúpa riziko, že budú pery popraskané. „Zrohovatená časť pokožky pier je oveľa tenšia ako inde na tele. Navyše má menšie množstvo mazových žliaz, preto veľmi rýchlo reaguje na vplyvy vonkajšieho a vnútorného prostredia,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Slnečné žiarenie, vietor, mráz, ale, naopak, aj horúčava veľmi rýchlo vysušujú pokožku pier. Postupne sa začne ošupovať, sčervená a začnú sa tvoriť trhlinky.“

Neotvorte bránu vírusom

Ťažkosti môžu spôsobiť aj častejšie výkyvy teploty. Kým doma sedíte v teple, hneď ako vyjdete von, už na ne pôsobí mrazivá zima. Ak si ich nenatriete, začnú rýchlo strácať vlhkosť. Na suchých perách sa potom následne začnú objavovať drobné šupinky. Nevyzerajú najlepšie, ale nikdy si ich nestrhávajte. Ak neposlúchnete, vytvoríte si drobné rany, ktoré sa môžu stať vstupnou bránou pre baktérie, vírusy a kvasinky. Postupne môže dôjsť až k vzniku infekcie pier, cheilitídy. V tomto prípade je už potrebné ošetrenie lokálnymi antimikrobiálnymi prípravkami. Niekedy musí nastúpiť aj celková liečba,“ hovorí o tom, prečo sa vyvarovať zlozvyku strhávania suchej pokožky odborníčka. „V prípade dlhodobého ošupovania a zápalu pier musíme vylúčiť prípadnú alergiu na kozmetické alebo hygienické prípravky, ktoré používate.“

Balzam si dajte do vrecka

Mnohým ťažkostiam môžete predísť, ak budete mať na prechádzkach poruke balzam na pery. Platí to rovnako pre ženy i mužov. „Počas chladnejších mesiacov sú vhodné balzamy s obsahom tukov a olejov. V prípade hydratačných prípravkov by mohlo vplyvom mrazu dôjsť k popraskaniu pier,“ hovorí o pomoci pre jemnú pokožku doktorka Petra Mečiarová. Vhodné sú prípravky s obsahom mandľového, olivového alebo jojobovévho oleja. Siahnuť môžete aj po balzamoch s bambuckým maslom či tradičným včelím voskom. Ak už máte pery príliš popraskané a kde-tu aj trhlinky krvácajú, siahnite radšej po špeciálnych, hojivých mastiach. Vhodné sú prípravky s obsahom dexpantenolu alebo zinku.

Pozor na včelie produkty

Ak nemáte poruke balzam, môžete si pery potrieť medom. Suchá pokožka určite ocení jeho protizápalové a antibakteriálne účinky. Vtedy je však v niektorých prípadoch nutná opatrnosť. „Výrobky s obsahom včelích produktov nie sú vhodné, ak trpíte atopickým ekzémom, sennou nádchou a astmou. V tomto prípade predstavujú vysoké riziko vzniku alergickej reakcie, ktoré môže sprevádzať opuch, začervenanie, svrbenie a niekedy dokonca aj s dusením,“ hovorí dermatologička. Pri pocite suchých pier si ich mnohí podvedome obliznú. Nie je to dobrý nápad. Ešte viac ich tak vysušíte. Vrstva slín sa navyše rýchlo odparí a jemnú pokožku začnú dráždiť tráviace enzýmy. Výsledkom tohto „zvlhčovania“ budú podráždené pery a tvorba prasklín.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor