MENU
zdravy-zivot

Ako ošetrovať pery v mrazoch a ktorý zlozvyk sa nevypláca, poradí lekárka

Balzam na pery majte vždy po ruke.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako ošetrovať pery v mrazoch a ktorý zlozvyk sa nevypláca, poradí lekárka

Pokožke pier treba v zime venovať zvýšenú pozornosť. Je príliš jemná na to, aby sa chlad a vykúrené miestnosti neprejavili na jej vysušovaní.

S klesajúcou teplotou priamoúmerne stúpa riziko, že budú pery popraskané. „Zrohovatená časť pokožky pier je oveľa tenšia ako inde na tele. Navyše má menšie množstvo mazových žliaz, preto veľmi rýchlo reaguje na vplyvy vonkajšieho a vnútorného prostredia,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Slnečné žiarenie, vietor, mráz, ale, naopak, aj horúčava veľmi rýchlo vysušujú pokožku pier. Postupne sa začne ošupovať, sčervená a začnú sa tvoriť trhlinky.“

Neotvorte bránu vírusom

Ťažkosti môžu spôsobiť aj častejšie výkyvy teploty. Kým doma sedíte v teple, hneď ako vyjdete von, už na ne pôsobí mrazivá zima. Ak si ich nenatriete, začnú rýchlo strácať vlhkosť. Na suchých perách sa potom následne začnú objavovať drobné šupinky. Nevyzerajú najlepšie, ale nikdy si ich nestrhávajte. Ak neposlúchnete, vytvoríte si drobné rany, ktoré sa môžu stať vstupnou bránou pre baktérie, vírusy a kvasinky. Postupne môže dôjsť až k vzniku infekcie pier, cheilitídy. V tomto prípade je už potrebné ošetrenie lokálnymi antimikrobiálnymi prípravkami. Niekedy musí nastúpiť aj celková liečba,“ hovorí o tom, prečo sa vyvarovať zlozvyku strhávania suchej pokožky odborníčka. „V prípade dlhodobého ošupovania a zápalu pier musíme vylúčiť prípadnú alergiu na kozmetické alebo hygienické prípravky, ktoré používate.“

Balzam si dajte do vrecka

Mnohým ťažkostiam môžete predísť, ak budete mať na prechádzkach poruke balzam na pery. Platí to rovnako pre ženy i mužov. „Počas chladnejších mesiacov sú vhodné balzamy s obsahom tukov a olejov. V prípade hydratačných prípravkov by mohlo vplyvom mrazu dôjsť k popraskaniu pier,“ hovorí o pomoci pre jemnú pokožku doktorka Petra Mečiarová. Vhodné sú prípravky s obsahom mandľového, olivového alebo jojobovévho oleja. Siahnuť môžete aj po balzamoch s bambuckým maslom či tradičným včelím voskom. Ak už máte pery príliš popraskané a kde-tu aj trhlinky krvácajú, siahnite radšej po špeciálnych, hojivých mastiach. Vhodné sú prípravky s obsahom dexpantenolu alebo zinku.

Pozor na včelie produkty

Ak nemáte poruke balzam, môžete si pery potrieť medom. Suchá pokožka určite ocení jeho protizápalové a antibakteriálne účinky. Vtedy je však v niektorých prípadoch nutná opatrnosť. „Výrobky s obsahom včelích produktov nie sú vhodné, ak trpíte atopickým ekzémom, sennou nádchou a astmou. V tomto prípade predstavujú vysoké riziko vzniku alergickej reakcie, ktoré môže sprevádzať opuch, začervenanie, svrbenie a niekedy dokonca aj s dusením,“ hovorí dermatologička. Pri pocite suchých pier si ich mnohí podvedome obliznú. Nie je to dobrý nápad. Ešte viac ich tak vysušíte. Vrstva slín sa navyše rýchlo odparí a jemnú pokožku začnú dráždiť tráviace enzýmy. Výsledkom tohto „zvlhčovania“ budú podráždené pery a tvorba prasklín.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor