S klesajúcou teplotou priamoúmerne stúpa riziko, že budú pery popraskané. „Zrohovatená časť pokožky pier je oveľa tenšia ako inde na tele. Navyše má menšie množstvo mazových žliaz, preto veľmi rýchlo reaguje na vplyvy vonkajšieho a vnútorného prostredia,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. „Slnečné žiarenie, vietor, mráz, ale, naopak, aj horúčava veľmi rýchlo vysušujú pokožku pier. Postupne sa začne ošupovať, sčervená a začnú sa tvoriť trhlinky.“
Neotvorte bránu vírusom
Ťažkosti môžu spôsobiť aj častejšie výkyvy teploty. Kým doma sedíte v teple, hneď ako vyjdete von, už na ne pôsobí mrazivá zima. Ak si ich nenatriete, začnú rýchlo strácať vlhkosť. Na suchých perách sa potom následne začnú objavovať drobné šupinky. Nevyzerajú najlepšie, ale nikdy si ich nestrhávajte. Ak neposlúchnete, vytvoríte si drobné rany, ktoré sa môžu stať vstupnou bránou pre baktérie, vírusy a kvasinky. „Postupne môže dôjsť až k vzniku infekcie pier, cheilitídy. V tomto prípade je už potrebné ošetrenie lokálnymi antimikrobiálnymi prípravkami. Niekedy musí nastúpiť aj celková liečba,“ hovorí o tom, prečo sa vyvarovať zlozvyku strhávania suchej pokožky odborníčka. „V prípade dlhodobého ošupovania a zápalu pier musíme vylúčiť prípadnú alergiu na kozmetické alebo hygienické prípravky, ktoré používate.“
Balzam si dajte do vrecka
Mnohým ťažkostiam môžete predísť, ak budete mať na prechádzkach poruke balzam na pery. Platí to rovnako pre ženy i mužov. „Počas chladnejších mesiacov sú vhodné balzamy s obsahom tukov a olejov. V prípade hydratačných prípravkov by mohlo vplyvom mrazu dôjsť k popraskaniu pier,“ hovorí o pomoci pre jemnú pokožku doktorka Petra Mečiarová. Vhodné sú prípravky s obsahom mandľového, olivového alebo jojobovévho oleja. Siahnuť môžete aj po balzamoch s bambuckým maslom či tradičným včelím voskom. Ak už máte pery príliš popraskané a kde-tu aj trhlinky krvácajú, siahnite radšej po špeciálnych, hojivých mastiach. Vhodné sú prípravky s obsahom dexpantenolu alebo zinku.
Pozor na včelie produkty
Ak nemáte poruke balzam, môžete si pery potrieť medom. Suchá pokožka určite ocení jeho protizápalové a antibakteriálne účinky. Vtedy je však v niektorých prípadoch nutná opatrnosť. „Výrobky s obsahom včelích produktov nie sú vhodné, ak trpíte atopickým ekzémom, sennou nádchou a astmou. V tomto prípade predstavujú vysoké riziko vzniku alergickej reakcie, ktoré môže sprevádzať opuch, začervenanie, svrbenie a niekedy dokonca aj s dusením,“ hovorí dermatologička. Pri pocite suchých pier si ich mnohí podvedome obliznú. Nie je to dobrý nápad. Ešte viac ich tak vysušíte. Vrstva slín sa navyše rýchlo odparí a jemnú pokožku začnú dráždiť tráviace enzýmy. Výsledkom tohto „zvlhčovania“ budú podráždené pery a tvorba prasklín.