MENU
zdravy-zivot

Ako sa z obézneho chorého Stana stal zdravý, štíhly sexi chlapík

skuska
Zdravý život

Ako sa z obézneho chorého Stana stal zdravý, štíhly sexi chlapík

Ako sa z hypertonika a kandidáta na cukrovku stať úplne zdravým chlapom? To vie celkom presne nádejný odborník na výživu Stano Zeman (35), ktorý v Extrémnych premenách schudol takmer na polovicu.

Poriadny kus chleba, najlepšie celý peceň, tavený syr a salámy, plus pohyb, ktorý sa za celý deň skladal akurát z posúvania sa na kolieskovej kancelárskej stoličke, priviedli Bratislavčana Stana Zemana k úctyhodným takmer 190 kilám. „Varím rád a varím zdravo. Ale nebolo kedy a nechcelo sa mi,“ spomína Stano na šesťročný pobyt vo Veľkej Británii, kde dokázal najprv slušne schudnúť, a potom sa riadne vyjesť.

Z 80 na 120 kíl sa vyjedol do roka

Bol som úplne normálne dieťa,“ vraví mladý muž, ktorý od šiestich rokov dosť športoval a nadváhu rozhodne nemal. „Len tie moje nešťastné prsia,“ ozrejmuje, čo ho trápilo už ako malého chalana. Túžba po ich odstránení bola aj hlavným dôvodom, prečo sa rozhodol chudnúť v Extrémnych premenách.

Počas celej základnej školy chodil Stano Zeman do plaveckého oddielu a pohyb mal až do 16 rokov prakticky denne. „Po prvom ročníku na strednej škole poľnohospodárskej som s plávaním skončil, ani neviem prečo. Zrazu som mal veľa voľného času, ktorý mi predtým zaberali tréningy. A ten som plnil jedením. Kým som trénoval, dosť som do seba ládoval, a tento zvyk mi ostal aj potom,“ priznáva 194 centimetrov vysoký štíhly muž. Z 80-kilového študentíka sa do roka stal 120-kilovým chlapiskom. „To bol masaker, tam som urobil prvý krok k tomu zlému,“ priznáva bez vytáčok.

Na výške sa prepracoval ku 150 kg

Po strednej poľnohospodárskej škole pokračoval Stano v štúdiu na poľnohospodárskej univerzite v Nitre. „Chodil som na odbor ‚výživa zvierat‘, takže viem ako vykŕmiť kravy,“ smeje sa Stano s tým, že po malých krokoch vykrmoval aj sám seba. Po skončení vysokej školy mal už „utešených“ 150 kilogramov. „Vlastne neviem kedy presne som tú magickú hranicu 150 dosiahol. Možno až po promócii. Ale stále to nebol koniec.“

Prvá Stanova práca, či skôr brigáda, bola v bratislavskej zoo, kde predtým ako študent praxoval. Nasledovala práca zootechnika v Šenkviciach a nakoniec sa stal vedúci prevádzky v liahni v Častej. „Nejako som sa tam však nevedel nájsť. Bol som z toho nervózny, nebolo to ono. Tým sa ale moje rozhodnutie odísť uľahčilo,“ spomína na časy, keď mal na starosti tisíce jednodňových kuriatok.

34-ročný Stano z Bratislavy sa vyjedol na 188 kíl.34-ročný Stano z Bratislavy sa vyjedol na 188 kíl.
34-ročný Stano z Bratislavy sa vyjedol na 188 kíl.
Zdroj: tv markíza

Anglické schudnutie a pribratie

A kilá potichu pribúdali. Potom Stano urobil pomerne rázne rozhodnutie. Dal výpoveď a odišiel do zahraničia. „Chcel som sa naučiť dobre po anglicky. Môj pôvodný zámer a zároveň veľký sen bol dostať sa na Nový Zéland. To mi síce nevyšlo, ale získal som cez agentúru možnosť pracovať v Anglicku v sklade s oblečením.“ Keď odchádzal do Veľkej Británie, mal úctyhodných 160 kg. No vďaka zmene prostredia a práci, pri ktorej mal celý deň veľa pohybu, sa mu bez akejkoľvek špeciálnej snahy podarilo schudnúť asi 50 kg. Po dvoch rokoch však získal lepšie miesto vo firme na výrobu načúvacích prístrojov. Stala sa z neho klasická kancelárska krysa. „Prestal som chodiť pešo, do práce som sa vozil autom, v robote som celý deň sedel, maximálne som sa po kancelárii posúval na kolieskovej stoličke. Začal som zase viac jesť. Úprimne, jedol som obrovské množstvá. A získaval obludné rozmery. Vôbec netuším, kedy som znova pribral na 160 kíl a dokonca ich poriadne prekročil ,“ priznáva. Aj preto možno začal po rokoch strávených v Anglicku cítiť nespokojnosť. Ponuka vrátiť sa pracovať na Slovensko mu preto prišla vhod.

Lekárka zistila Stanovi vyšetrením krvi alarmujúce hodnoty.Lekárka zistila Stanovi vyšetrením krvi alarmujúce hodnoty.
Lekárka zistila Stanovi vyšetrením krvi alarmujúce hodnoty.
Zdroj: tv markíza

Najhorší zo všetkých

Asi som už našim dosť chýbal a po šiestich rokoch ma chceli dostať domov. Mama sa dozvedela o voľnom manažérskom mieste v rozbiehajúcej sa firme s mliekarenskou výrobou, tak som sa vrátil a začal v nej pracovať. Bol som doma asi mesiac, sedeli sme u babky so sestrou a švagrom, keď zrazu v telke bežala upútavka na Extrémne premeny. A moja sestra vraví – bracho, ja ťa prihlásim. Dobre, súhlasil som.“ Ešte si to ani nestihol rozmyslieť, a už o dva dni volali z televízie Markíza, aby prišiel na kasting. „Vo chvíli, keď som tam prišiel, akoby som vedel, že si ma vyberú. Vlastne som to cítil už pri vypĺňaní prihlášky,“ smeje sa Stano. Smiech ho však prešiel, keď sa ukázalo, že spomedzi všetkých 12 účastníkov mal asi najhoršie zdravotné výsledky – vysoký cholesterol aj hladinu kyseliny močovej, tretí stupeň hypertenzie, inzulínovú rezistenciu a teda vysoké riziko cukrovky, takmer všetky zisťované ukazovatele mal v červených číslach. „Nikdy mi nič nebolo, myslel som, že okrem nadváhy som vlastne zdravý,“ spomína na nepríjemné prekvapenie sympatický mladý muž.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia