MENU
zdravy-zivot

Ako sa z obézneho chorého Stana stal zdravý, štíhly sexi chlapík

skuska
Zdravý život

Ako sa z obézneho chorého Stana stal zdravý, štíhly sexi chlapík

Ako sa z hypertonika a kandidáta na cukrovku stať úplne zdravým chlapom? To vie celkom presne nádejný odborník na výživu Stano Zeman (35), ktorý v Extrémnych premenách schudol takmer na polovicu.

Poriadny kus chleba, najlepšie celý peceň, tavený syr a salámy, plus pohyb, ktorý sa za celý deň skladal akurát z posúvania sa na kolieskovej kancelárskej stoličke, priviedli Bratislavčana Stana Zemana k úctyhodným takmer 190 kilám. „Varím rád a varím zdravo. Ale nebolo kedy a nechcelo sa mi,“ spomína Stano na šesťročný pobyt vo Veľkej Británii, kde dokázal najprv slušne schudnúť, a potom sa riadne vyjesť.

Z 80 na 120 kíl sa vyjedol do roka

Bol som úplne normálne dieťa,“ vraví mladý muž, ktorý od šiestich rokov dosť športoval a nadváhu rozhodne nemal. „Len tie moje nešťastné prsia,“ ozrejmuje, čo ho trápilo už ako malého chalana. Túžba po ich odstránení bola aj hlavným dôvodom, prečo sa rozhodol chudnúť v Extrémnych premenách.

Počas celej základnej školy chodil Stano Zeman do plaveckého oddielu a pohyb mal až do 16 rokov prakticky denne. „Po prvom ročníku na strednej škole poľnohospodárskej som s plávaním skončil, ani neviem prečo. Zrazu som mal veľa voľného času, ktorý mi predtým zaberali tréningy. A ten som plnil jedením. Kým som trénoval, dosť som do seba ládoval, a tento zvyk mi ostal aj potom,“ priznáva 194 centimetrov vysoký štíhly muž. Z 80-kilového študentíka sa do roka stal 120-kilovým chlapiskom. „To bol masaker, tam som urobil prvý krok k tomu zlému,“ priznáva bez vytáčok.

Na výške sa prepracoval ku 150 kg

Po strednej poľnohospodárskej škole pokračoval Stano v štúdiu na poľnohospodárskej univerzite v Nitre. „Chodil som na odbor ‚výživa zvierat‘, takže viem ako vykŕmiť kravy,“ smeje sa Stano s tým, že po malých krokoch vykrmoval aj sám seba. Po skončení vysokej školy mal už „utešených“ 150 kilogramov. „Vlastne neviem kedy presne som tú magickú hranicu 150 dosiahol. Možno až po promócii. Ale stále to nebol koniec.“

Prvá Stanova práca, či skôr brigáda, bola v bratislavskej zoo, kde predtým ako študent praxoval. Nasledovala práca zootechnika v Šenkviciach a nakoniec sa stal vedúci prevádzky v liahni v Častej. „Nejako som sa tam však nevedel nájsť. Bol som z toho nervózny, nebolo to ono. Tým sa ale moje rozhodnutie odísť uľahčilo,“ spomína na časy, keď mal na starosti tisíce jednodňových kuriatok.

34-ročný Stano z Bratislavy sa vyjedol na 188 kíl.34-ročný Stano z Bratislavy sa vyjedol na 188 kíl.
34-ročný Stano z Bratislavy sa vyjedol na 188 kíl.
Zdroj: tv markíza

Anglické schudnutie a pribratie

A kilá potichu pribúdali. Potom Stano urobil pomerne rázne rozhodnutie. Dal výpoveď a odišiel do zahraničia. „Chcel som sa naučiť dobre po anglicky. Môj pôvodný zámer a zároveň veľký sen bol dostať sa na Nový Zéland. To mi síce nevyšlo, ale získal som cez agentúru možnosť pracovať v Anglicku v sklade s oblečením.“ Keď odchádzal do Veľkej Británie, mal úctyhodných 160 kg. No vďaka zmene prostredia a práci, pri ktorej mal celý deň veľa pohybu, sa mu bez akejkoľvek špeciálnej snahy podarilo schudnúť asi 50 kg. Po dvoch rokoch však získal lepšie miesto vo firme na výrobu načúvacích prístrojov. Stala sa z neho klasická kancelárska krysa. „Prestal som chodiť pešo, do práce som sa vozil autom, v robote som celý deň sedel, maximálne som sa po kancelárii posúval na kolieskovej stoličke. Začal som zase viac jesť. Úprimne, jedol som obrovské množstvá. A získaval obludné rozmery. Vôbec netuším, kedy som znova pribral na 160 kíl a dokonca ich poriadne prekročil ,“ priznáva. Aj preto možno začal po rokoch strávených v Anglicku cítiť nespokojnosť. Ponuka vrátiť sa pracovať na Slovensko mu preto prišla vhod.

Lekárka zistila Stanovi vyšetrením krvi alarmujúce hodnoty.Lekárka zistila Stanovi vyšetrením krvi alarmujúce hodnoty.
Lekárka zistila Stanovi vyšetrením krvi alarmujúce hodnoty.
Zdroj: tv markíza

Najhorší zo všetkých

Asi som už našim dosť chýbal a po šiestich rokoch ma chceli dostať domov. Mama sa dozvedela o voľnom manažérskom mieste v rozbiehajúcej sa firme s mliekarenskou výrobou, tak som sa vrátil a začal v nej pracovať. Bol som doma asi mesiac, sedeli sme u babky so sestrou a švagrom, keď zrazu v telke bežala upútavka na Extrémne premeny. A moja sestra vraví – bracho, ja ťa prihlásim. Dobre, súhlasil som.“ Ešte si to ani nestihol rozmyslieť, a už o dva dni volali z televízie Markíza, aby prišiel na kasting. „Vo chvíli, keď som tam prišiel, akoby som vedel, že si ma vyberú. Vlastne som to cítil už pri vypĺňaní prihlášky,“ smeje sa Stano. Smiech ho však prešiel, keď sa ukázalo, že spomedzi všetkých 12 účastníkov mal asi najhoršie zdravotné výsledky – vysoký cholesterol aj hladinu kyseliny močovej, tretí stupeň hypertenzie, inzulínovú rezistenciu a teda vysoké riziko cukrovky, takmer všetky zisťované ukazovatele mal v červených číslach. „Nikdy mi nič nebolo, myslel som, že okrem nadváhy som vlastne zdravý,“ spomína na nepríjemné prekvapenie sympatický mladý muž.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia